Siyaset Berlin desteğinin açığa çıkardığı soru: Alman kamuoyu Kaz Dağları'na neden ilgisiz? 

Berlin desteğinin açığa çıkardığı soru: Alman kamuoyu Kaz Dağları’na neden ilgisiz? 

Kaz Dağları'ndaki çevre katliamına karşı gösteriler Almanya'daki Türk toplumunu da hareketlendirmeye başladı. Ancak, “çevre duyarlılığı” ile ünlü Alman kamuoyunda, bu doğa katliamının henüz gereğince yankılanmamış olması, yeni soru işaretlerine neden oluyor. 

Berlin Türk toplumu, Türkiye’deki doğa katlilamına karşı hareketleniyor. Kaz Dağları/Kirazlı’da altın arama projesi nedeniyle 200 bine yakın ağacın kesilmesinin ve olası siyanür kullanımının yol açabileceği zararların ortaya çıkmasının ardından bölgede başlatılan yoğun katılımlı “Su ve Vicdan Nöbeti”ne Berlin’den de destek geldi.

Destekleri ve yankılarını, Berlin’de yayımlanan “kadinca.eu” dergisinin yayın yönetmeni Özlem Coşkun haberleştirdi:

CHP Berlin Birliği, 9 Ağustos’ta Berlin’in Kreuzberg ilçesinde, başta Kaz Dağları’nda olmak üzere Türkiye’de yaşanan çevre ihlallerine dikkat çekmek için bir protesto eylemi düzenledi.

Eyleme katılan CHP Berlin teşkilatı üyeleri ve çevre gönüllüleri taşıdıkları pankartlarla bu konudaki tepkilerini dile getirdiler. CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat Kaz Dağları’nda yaşanan çevre ihlallerinin olası zararlarını Türkçe ve Almanca olarak paylaştı.

Kenan Kolat, KADINCA.eu’ya yaptığı açıklamada çevre konusunda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türk toplumunda artan çevre duyarlılığının önemine dikkat çekti. Kolat, bu husustaki siyasi tartışmalara da değinerek “Çevre katliamlarını durdurmak Türkiye için bir demokrasi sınavıdır. Ve hepimiz için de siyaseti aşan, partiler üstü bir çabadır” dedi.

KARŞITLIK ÜZERİNDEN ÇÖZÜM ÜRETEMEYİZ

CHP Berlin Birliği Başkanı, Türkiye’deki çevre sorunlarına dair bilgileri aktarırken, bunu ideolojik ve siyasi bir konu olarak görmemek gerektiğini vurguladı. Kolat “Olaya çevre açısından bakmak gerekiyor. Karşıtlık üzerinden çözüm üretemeyiz. Türkiye’de bu mesele çok çabuk Erdoğan karşıtlığına veya taraftarlığına dönüşebiliyor. Mutlaka Erdoğan’ın ya da onlara bağlı firmaların bir etkisi var. Yani siyasi sorumlular belli. Ama gelinen aşamada sorunumuz bu değil, çevre elden gidiyor. Acilen yapılması gerekene bakmalıyız” şeklinde konuştu.

ALMAN KAMUOYU’NUN KAZ DAĞLARI DUYARSIZLIĞI 

CHP Berlin Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı Derya Kuru, Alman kamuoyunun aslında meseleyi bildiğini ama konuyu gündemlerine taşımadıklarını savundu. Derya Kuru, “Dünyanın başka yerinde benzer bir olay Almanya’da farklı yankı bulabilirdi. Bu ilgisizliği anlamakta açıkçası güçlük çektiğimi söylemeliyim” dedi. Genel Sekreter Yardımcısı, “Ama biz teşkilat olarak Almanya’daki çevre örgütü WWF (World Wide Fund For Nature) ile dirsek teması içindeyiz, yakın zamanda birlikte bir basın açıklaması yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Almanya’daki Kanada Büyükelçiliği’ne de meseleyi taşıdık. Oradan cevap bekliyoruz” diye konuştu. Derya Kuru, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın 18 Ağustos’ta Kaz Dağları’nda vereceği konseri işaret ederek, “Fazıl Say’ın bu duyarlı konseri, Kaz Dağları’nı uluslararası platforma taşımak konusunda önemli bir köprü olacaktır diye düşünüyorum” görüşünü dile getirdi.

CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat ise, “Onlar bizi neden duymuyor diye değil, biz kendimizi nasıl duyurabiliriz sorusunu sormak” gerektiğini belirterek “Elbette Almanya’nın Türkiye tartışmalarında kimi zaman ne kadar yanlı olduğunu, ne kadar az bilgiye dayandığını görüyoruz. Bazı şeyler eskiye göre daha iyi de olsa, yapmamız gereken çok şey var” dedi. Kolat, tatil döneminin ardından Almanya’daki diğer çevre örgütleriyle görüşeceklerinin ve siyasi partilerin çevre politikaları sözcüleriyle de bir araya geleceklerinin altını çizdi.

ÇEVRE DUYARLILIĞINDA KADIN FAKTÖRÜ 

CHP Berlin Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Derya Kuru, 30 yıl önce Bergama’da siyanürle altın aranmasını bölgede yaşayan kadınların protesto ettiğini hatırlatarak , “Türkiye’nin gündemine çevreyi ilk o kadınlar taşımıştı. Bugün çevre gönüllüleri Kaz Dağları’nda onbinleri buluyor. Ağaç katliamı çok büyük ve yerine dikilecek ağaçlar ekolojik dengeyi kuramayacak gibi gözükse de, gecikilmiş gibi gözükse de, kurtarılacak topraklar var. Artan sayımızla biz, kadınlar olarak umutluyuz, bu katliamları durduracağız” diye konuştu.

HALKWEB-BERLİN

Kaynak: www.kadinca.eu

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd