Siyaset Berlin-Brüksel huzuru: Atina cephesinde yeni bir şey yok!

Berlin-Brüksel huzuru: Atina cephesinde yeni bir şey yok!

Atina’daki yeni hükümetin ilan ettiği program, Berlin’i sevindirdi. Ancak, Miçotakis’in Çipras politikalarını sürdüren tasarruf önlemleriyle Yunanistan’ı hemen feraha çıkarabileceğine kimse inanmıyor.

Görevi Syriza ve Aleksis Çipras’tan devralan yeni Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’in hükümet programı, Berlin’e rahat bir nefes aldırdı. Yatırımlar için uygun koşullar yaratılacağını, ekonomik çıkarlara endekslenecek eğitim sisteminin yeniden yapılandırılacağını ve sığınmacılara karşı sert politikalar izleneceğini bildiren yeni hükümet, bütçenin 2022’ye kadar yüzde 3.5 oranında bir faiz dışı fazla vereceğini de bildirince, Berlin-Brüksel hattındaki tedirginlik bir süre için ertelenmiş oldu.

Atina’nın eski hükümetin kemer sıkma politikalarını sürdüreceğini açıklaması Almanya Başbakanı Angela Merkel’i de sevindirdi. Syriza hükümetinin uyguladığı tasarruf politikalarını Almanya’nın eski Maliye Bakanı Wolfang Schäuble’nin dikte ettiğini herkesin bildiğine dikkat çeken birçok uluslararası uzman, medyadaki açıklamalarında, Yunanistan’ın yeni vergi indirimleriyle Almanya başta olmak üzere kapıları dış yatırımcılara daha da açacağını bildirmesinin olumlu sonuçları olabileceğini savundular.

BERLİN-BRÜKSEL: KEMERLER SIKILACAK!

Kyriakos Miçotakis, Çipras hükümetinden devraldığı tasarruf önlemlerinin dar gelirlilere marjinal birkaç taviz eşliğinde yine sürdüreceğini bildirince, Berlin siyaset sınıfı ve Alman-Avusturya medyasından destek yorumları geldi. Ancak, işsizliğin yüzde 18, genç işsizliğin ise yüzde 40’larda dolaştığı Yunanistan’da kamu borçları GSYİH’nın yüzde 180’ini buluyor ve bu borç yükünün daha fazla taşınması uluslararası mali uzmanlara göre de mümkün değil. Ayrıca Yunanistan’daki korkunç yoksullaşmanın “sosyal bir felaket” olarak henüz engellenemediği de çeşitli değerlendirmelerde bir ek uyarı niteliğiyle dikkat çekiyor.

IMF ve Dünya Bankası çevrelerinde bile Yunanistan için er ya da geç bir kurtarma operasyonuna girişileceği konuşulurken, özellikle Berlin’in böyle bir girişime şiddetle karşı çıktığı ve tasarruf önlemlerinden taviz verilmesini kesinlikle reddettiği biliniyor. Miçotakis hükümetinin ayrıca bu nedenle de Berlin’in tam desteğini aldığı savunuluyor.

ALMANYA DAHA DA SERPİLECEK

Miçotakis hükümeti üst gelir gruplarının, iş insanlarının ve sermaye sahiplerinin vergi yükünü azaltarak Yunanistan’ın bir yatırım bölgesi olarak çekiciliğini artırmayı hedefliyor. Ancak bunların ekonomik krizi önlemek için yeterli olmadığını ileri süren bazı yorumlarda, Miçotakis’in bir çıkmaz sokakta bulunduğu da ileri sürülüyor. Berlin’in dikte ettiği tasarruf önlemleriyle geniş halk kitlelerine kemer sıktıran Syriza politikalarına karşı çıktığı için seçimi kazanan sağcı başbakanın, daha işe başlarken bir açmaza girdiği belirtiliyor. Çipras’ın acımasız kemer sıkma politikalarına karşı Yunan halkında büyük bir öfke biriktiği, benzer tasarruf önlemleriyle bu hükümetin de fazla iş başında kalamayacağı savunuluyor.

Miçotakis seçim kampanyası boyunca tasarruf politikaları dönemine son vereceğini ilan etmiş, bu da Berlin’den sert eleştiriler gelmesine yol açmıştı. Atina’nın ilk açıklamaları, bu havanın dağılmasına yol açtı.

Yeni hükümetin izleyeceği programın, özellikle Almanya’nın Yunanistan’daki yatırımlarına yeni bir canlanma getireceği ileri sürülüyor. Devletin küçültülmesi ve dijitalleşmesi, özelleştirmelere hız verilmesi, bu arada Atina havaalanı bölgesinde de yeni özelliştirmeler yapılması ve “Yunanistan’ın AB içinde iş çevrelerine en dost ülke haline getirilmesi” amaçlanıyor.

Dar gelirlilerin gelir vergisinin yüzde 22’den yüzde 9’a indirileceğini ilan eden Miçotakis’in bununla istenen etkiyi yaratması pek mümkün görülmüyor. Bu “sözde indirimlerin” daha çok iç ve dış sermayeye açılan yeni kapıları ve sübvansiyonları kamufle etmeye yönelik bir propaganda olduğu ileri sürülüyor. Özellikle elitler ve iş çevrelerine yönelik yeni Miçotakis vaatlerinin ekonomide hemen bir büyüme yaratabileceğine pek inanan yazarın olmaması, Berlin desteğine rağmen Atina’da riskin büyük olduğunu gösteriyor.

HALKWEB-BERLİN

FOTO: DTRocks/commons.wikimedia.org

 

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd