Yaşam Başkonsolos Erkan Öner: “Sevdiğiniz mesleği seçin"

Başkonsolos Erkan Öner: “Sevdiğiniz mesleği seçin”

Türiye kökenli gençlerin Almanya’da başarılı olabilmesi ve toplumsal piramitte daha rahat yükselebilmesi için sevdikleri işleri yapmaları istendi.

Almanya’nın Stuttgart kentinde Türkiye kökenli gençlere yönelik bir meslek fuarında konuşan Başkonsolos Öner, başarılı olabilmeleri için gençlere sevdikleri mesleği seçmelerini önerdi.

Stuttgart Sanayi ve Ticaret Odası (İHK), Stuttgart Başkonsolosluğu ve Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı bünyesindeki göçmen gençlere doğrudan hizmet veren Kausa Servis Merkezi (Kausa Servicestelle) işbirliği ile gerçekleştirilen fuardaki geniş katılımdan memnuniyet duyduğunu kaydeden Başkonsolos Öner, “Genç kardeşlerimizin nitelikleri ve ilgilerine uygun bir meslek seçiminde bulunmaları gerçekten önemlidir. Kişinin hayatını kazanması, maddi anlamda iyi bir getiri sağlayan işinin olması elbette önemli olabilir, ancak bence daha önemli olan kişinin sevdiği, sevebileceği bir işi yapmasıdır” diye konuştu.

Stuttgart Başkonsolosluğu salonlarında düzenlenen meslek fuarının açılış konuşmasını yapan Türkiye Cumhuriyeti Stuttgart Başkonsolosu Mehmet Erkan Öner, özetle şunları söyledi:

“Sizler burada büyüyen, eğitim gören Türk kökenli nesillersiniz. Burada her alanda başarılı, uyumlu, eskisinden daha güçlü ve müreffeh bir Türkiye kökenli diasporanın yolunun öncelikle eğitim hayatında iyi bir hazırlıktan geçtiğine inanıyorum.

Olaya maddi boyuttan ziyade bu şekilde yaklaşırsanız mesleğinizde ve hatta özel hayatınızda da manevi açıdan daha çok haz duyup daha mutlu olmanız, seçtiğiniz işte de başarılı olma ve daha fazla yükselmeniz mümkün olabilecektir. Çünkü ancak işinize yönelik sevginiz ve aidiyet bağınız varsa kariyerinize daha pozitif bakmanız, iş arkadaşlarınızla ve amirlerinizle daha iyi ve sağlıklı iş ilişkileri kurabilmeniz mümkün olacaktır.

“DANIŞMANLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANIN“

O yüzden bugün ve bundan sonra danışmanlık hizmetlerinden iyi şekilde istifade edin, araştırın, sürekli kendinizi yenilemeye ve geliştirmeye açık olun, sizin için en doğru mesleği bulmaya çalışın diye öneririm.

Meslek seçiminizi gerçekleştirdikten sonra da hangi işi yapıyorsanız yapın, gönlünüzü, aklınızı o işe verin, küçük-büyük diye ayırmadan en doğru ve iyi bir şekilde işinizi yapmaya özel gayret edin. Unutmayın ki, dürüst, çalışkan ve işinin hakkını veren insanlar hem kendi iç dünyalarında mutlu olurlar, hem de çevrelerinde mutlaka fark edilir ve saygı uyandırırlar.”

Selamlama konuşmasını İHK Stuttgart Bölgesi Meslek ve Eğitim Birimi Genel Müdürü Andrea Bosch’un yaptığı fuarda, İHK yetkilileri Zeynep Akpınar ve Muhammet Karataş da öğrencilerle velileri bilgilendirdi.

Stuttgart’taki Türkiye kökenli gençlere yönelik meslek eğitimi fuarında , meslek eğitimi ile danışmanlık ve aracılık hizmetleri hakkında bilgi edinme, ayrıca fuara katılan kuruluş̧ ve firma yetkilileriyle bizzat görüşme imkanı sunulan fuarda Çalışma Ataşeliği görevlisi İbrahim Durbak da bilgilendirmede bulundu. Stuttgart İş Ajansı, Stuttgart Zanaatkârlar Odası, Württemberg Türk Veli Dernekleri Federasyonu’nun da desteklediği fuarda çok sayıda eğitim kuruluşu, firma da stant açtı.

HALKWEB – STUTTGART

FOTO: Stuttgart Başkonsolosluğu

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da Türkçe için halk kenetlendi: Ortak çağrı

Neredeyse 60 yılı geride bırakmaya hazırlanan Almanya’daki Türk toplumu “Türkçe”de birleşmeye hazırlanıyor. Türk işgücü göçü tarihinde ilk kez gözlenen ve tarihe geçmeye hazırlnan “Türkçe” ve “eğitim” seferberliği için 78 kişi ve kuruluş ortak çağrıya imza attı.

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd