Siyaset Başkan Hasan Toper’e ırkçı saldırı

Başkan Hasan Toper’e ırkçı saldırı

Backnang Türkspor eski Başkanı Hasan Toper gün ortasında ırkçı saldırıya uğradı. Toper’e bıçak çeken aşırı sağcı, polis tarafından zor kullanılarak yakalandı. İfadesi alındıktan sonra ise serbest bırakıldı.

Almanya’nın Stuttgart kenti yakınlarındaki Backnang’da sokak ortasında meydana gelen olayla ilgili yaşadığı hayal kırıklığı ve şoku atlatamadığını kaydeden Hataylı Hasan Toper “Tam 30 yıldan bu yana Almanya’da yaşıyorum. Bir gün ailemle birlikte ırkçı tehdit altında olacağımızı, saldırıya uğrayacağımı tahmin edemezdim. Gazetelerden bu tip haberleri okuyorduk şimdi de benim başıma geldi. Tırmanan ırkçılıkla mücadelenin büyük tehdit oluşturduğu Almanya’da göçmenlerin işi şimdi çok daha zor” dedi.

Almanya’da yayınlanan Türkçe haber portalı “agazete”deki (www.agazete.de) Salih Şahin imzalı habere göre, ocak ayı başında yaşanan olayda öğle saatlerinde aracını park ederken zanlının arabasına tekme attığını bildiren Hasan Toper, şöyle konuştu:

“Saldırgan daha sonra, ‘Sen de kim oluyorsun? Bu aracı benim kullanmam gerekirdi. Gelip böyle bir arabaya binebiliyorsun. Bu aracın benim olması gerekirdi, yabancı olarak kimsin ki gelip böyle bir araba kullanıyorsun’ diye hakaret etti. Polisi arayacağımı söyleyince bıçak çekti. Yunan, Arap, Kürt komşular dışarı çıktı yardım etti. Polis gelip saldırganı kelepçeledi. Ancak daha sonra serbest bıraktı. İslamofobinin yükseldiğini biliyorduk. Irkçı tehdidin farkındaydık ancak gündelik hayata kadar girmesi büyük endişe verici. Saldırgan bana nerede oturduğumu bildiğini, beni bulacağını çocuklarımı öldüreceğini söyledi. Ailemle tehdit edildim. Serbest bırakılması çok esef verici, endişe verici.

Bu olayın ardından zanlıya yine ‘paranoyak’, ‘akli dengesi’ olmayan biri denecek. Irkçı unsur göz ardı edilecek. Backnang’da yerel seçimlerde sağ popülist AfD yüzde 13 oy alınca saldırıların artacağını da tahmin etmiştik aslında. Ancak biz burada yalnız değiliz. Konsolosluğumuzun bu konuya eğilmesini istiyoruz. Meclis Başkanımız Muhterem Aras’ın ve Başbakan Winfried Kretschmann’ın da bu yöne dikkat çekmesini diliyorum.”

Hasan Toper’in Backnang’daki komşusu aile dostu Fikret Duman da yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi. Duman “Arkadaşıma, ailesine yapılan ırkçı tehdit bize de yapılabilir. Arkadaşıma büyük geçmiş olsun. Yetkililerin önlem almasını talep ediyoruz” dedi

Kaynak: www.agazete.de

HALKWEB – BACKNANG

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd