Siyaset Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.

Alman hükümeti bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ve teçhizat ihracatına onay verdi. Sol Parti Grup Başkan Vekili Sevim Dağdelen’in soru önergesine Federal Ekonomi Bakanlığının verdiği yanıt, bu yıl içinde yapılan satışın, 7 milyar 860 milyon avro değerinde silah ve teçhizat ihracat izniyle birlikte 2015 yılı rekoruna ulaştığını ortaya koydu. DW Türkçe’nin haberine göre soru önergesine verilen yanıta göre, 1 Ocak ile 31 Ekim tarihleri arasında 2 milyar 330 milyon avroluk silahın ihracatı için 268 onay verildi. Aynı dönemde 5 milyar 90 milyon avro değerindeki askeri teçhizat ihracatı için 9 bin 590 onay verildiği belirtildi.

Buna karşılık, 15 milyon 700 bin avroluk 56 başvurunun reddedildiği kaydedildi. Sonuca ulaşma şansı olmayan başvuruların yapılmaması nedeniyle, reddedilen başvuru sayısının düşük olduğu belirtildi.

NATO ÜLKELERİNE SİLAH İHRACATI

2019’un ilk yarısında verilen 5 milyar 300 milyon avro tutarındaki silah ve teçhizat ihracat izni geçen yılın toplamından daha fazla olmuştu. 2018’de 4 milyar 800 milyon avroluk ihracat izni verilmişti. Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, bu yıl silah ve teçhizat ihracatının artmasını, geçen yıl koalisyon hükümetinin kurulması sürecinde izinlerin verilmesinde yaşanan gecikmelerle açıklamıştı.

Tagesschau haber portalına konuşan Berlin Enformasyon Merkezi’nden Otfried Nassauer ise bu artışın NATO ülkelerinden gelen taleple de bağlantılı olduğuna dikkat çekti. Gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 2’sinin savunma harcamalarına ayrılması hedefinin etkisini gösterdiğini hatırlatan Nassauer, Danimarka, Polonya ve Finlandiya’nın Leopard tanklarını modernize ettiğini, Macaristan’ın Almanya’dan tank ve obüs aldığını, Litvanya’nın zırhlı araç ve askeri motorlu araçlar ithal ettiğini bildirdi.

“SİLAH İHRACATI YASAKLANSIN”

Soru önergesini veren Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen ise her silah ve teçhizat satışına onay verildiğini belirterek, Alman hükümetini eleştirdi. Alman hükümetinin onay verdiği silah ihracatları şimdiden geçen yıla göre yaklaşık 3 milyar euro fazla olduğunu belirten Dağdelen, silah ve teçhizat ihracatının yasaklanmasını talep etti.

HALKWEB – BERLİN

 

Popüler Haberler

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

CHP Almanya’dan ARD’ye sert tepki: “Haberi düzeltin!”

Alman devlet televizyonu ARD’de 1 Aralık 2019 gecesi yayına giren “Dersim katliamı” haberine ve Atatürk-Hitler işbirliği iddialarına, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Almanya örgütlenmelerinden sert tepki geldi.

Tüm Haberler

“Bedel” iddiasına tokat gibi yanıt: DİTİB’e milyonlarca avroluk “Alman yardımı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Aleviler için “Ali’siz Alevilik” söylemlerine ve Alman devletinin finanse ettiği yönündeki imasına yönelik tepkiler dinmiyor.
dd

Etkili mesaj: Yabancıya ev vermeyen Alman’a para cezası

Almanya’nın Augsburg kentinde bir mahkeme, dairesini yabancı uyruklulara kiralamak istemeyen ev sahibini bin avro tutarında bir para cezasına çarptırdı.
dd

Dünyada en kaliteli yaşam Norveç’te

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın açıkladığı İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde Norveç yine birinci oldu. Türkiye ise "çok yüksek" yaşam kalitesine sahip olunan 62 ülke arasında 59’uncu sırada.
dd

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.
dd

TarkaCup’a yıldız yağacak

İnterkültürel spor etkinliği TarkaCup’ın 16 Şubat 2020 tarihindeki 20. yıldönümü için düzenlenen dev kutlamasına yıldız yağacak. Efsane futbolcular, sinema yıldızları, spor haberlerinin usta isimleri, müzik ve dizi dünyasının star isimleri 4 bin kişilik EWS Arena’daki mega program için Göpppingen’e gelecek.
dd

Yeşil milletvekili Cemal Bozoğlu: “Irkçılar durumu daha da zorlaştırıyor”

Almanya’da 49 yaşındaki bir itfaiyecinin öldürülmesi göçmen tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Irkçılar olayı sosyal medyaya taşıyarak nefret kusarken, Yeşiller milletvekili Cemal Bozoğlu radikal sağcıların her olayı fırsata çevirme hırsına dikkat çekti.
dd

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

Almanya'daki Alevi hareketinin önemli hukuki kazanımları olduğuna dikkat çeken Gülay Kurtyiğit, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Alevilikle ilgili sözlerini yorumlarken, “Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz” diye hatırlattı.
dd

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 
dd

Sığınmacıların sınır dışı edilmesini protesto ettiler

Gazeteler neredeyse her gün açlık, baskı, tehdit, işkence ve savaş nedeniyle bin bir zorluğu aşarak bir umut peşine düşenlerin ölüm haberlerini veriyor. Almanya'da bu tabloya yönelik protesto gösterileri de giderek artıyor.
dd