Siyaset Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Viyana’da düzenlenen bir iftar programında söz alarak Recep Tayyip Erdoğan ve AKP övgüsünde sınırları zorlayan Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Avusturya siyasetini altüst etti. Avusturya medyası, toplantının video kaydına ulaştıklarını ve burada Ceyhun’un Avusturyalı Hıristiyanları ve onların dinsel değerlerini küçük düşürdüğünün görüldüğünü ileri sürerken, “diplomatların böyle bir görevi olmadığı” yolundaki tepkiler adeta patlama gösterdi. İki başkent arasındaki ilişkilerin, bu olay nedeniyle bozulmasından uğramasından korkuluyor.  

NE OLMUŞTU?

Ramazan’da Bilal Erdoğan bağlantılı Wonder-Institut bünyesinde WEFA (Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu) ve UİD (Uluslararası Demokratlar Birliği) gibi AKP yakını kuruluşların desteğiyle düzenlenen bir toplantıda, Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun da söz aldı. Ceyhun’un AKP’yi överken Hıristiyan değerlerini ve Noel, Paskalya gibi kutsal günleri rencide edici bir üslup kullandığı ileri sürüldü. Konuşmanın bir video kaydının basına gönderildiği ve hemen Almancaya çevrildiği anlaşıldı. Burada sadece Ceyhun’un konuşmasının değil, video bağlantısıyla konuşan AKP milletvekili Zafer Sarıkaya’nın sözleri de şaşkınlıkla karşılandı. Sarıkaya konuşmasında, Müslüman Kardeşler örgütü kurucusu Hasan El Banna’nın “en önemli cephanelik” diye başlayan sözlerine de yer verdi. 

NOEL, PASKALYA VE “BENCİLCE”…

Toplantıda İmam Hatipli üniversite öğrencilerine gıda yardımı yapıldı ve 200’er avro da “harçlık” verildi. Ceyhun bu tür toplantıların ve desteklerin Avusturya’da yapılmadığı iddialarını da içeren konuşmasında, sürekli AKP’yi, Erdoğan’ı ve Türkiye’nin gücünü övdü. Hıristiyanların bencilce davrandıklarını ve kendi dört duvarları arasına çekildiklerini ileri süren konuşması nedeniyle Ceyhun’a büyük tepki gösterilince, Türk Büyükelçi basın kuruluşlarına bir yazı gönderdi. “Yanlış anlaşıldığını” belirten Ceyhun, kimsenin dini değerlerini aşağılamayacağını hatırlatarak, amacının “tüketim toplumunu eleştirmek” olduğunu savundu. 

Bu arada Avusturya Uyum Bakanlığına çağrılan Ozan Ceyhun’a, Avusturya değerleri ve geleneklerinin küçük görülmesinin kabul edilemeyeceği “yüzüne karşı ve alt düzey bir memur tarafından” ifade edildi. Uyum Bakanı Susanne Raab da Kültür Dairesi’nin söz konusu toplantıyı yakın takibe alıp inceleyeceğini, yürürlükteki İslam Yasası’na uygun davranılıp davranılmadığının denetleneceğini de bildirdi. Bakan Susanne Raab, Türkiye’nin Avusturya’daki dernekler üzerindeki etkisine karşı olduğunu bir kez daha yineledi. 

VİYANA-HALKWEB

 

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da Türkçe için halk kenetlendi: Ortak çağrı

Neredeyse 60 yılı geride bırakmaya hazırlanan Almanya’daki Türk toplumu “Türkçe”de birleşmeye hazırlanıyor. Türk işgücü göçü tarihinde ilk kez gözlenen ve tarihe geçmeye hazırlnan “Türkçe” ve “eğitim” seferberliği için 78 kişi ve kuruluş ortak çağrıya imza attı.

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd