Siyaset Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Viyana’da düzenlenen bir iftar programında söz alarak Recep Tayyip Erdoğan ve AKP övgüsünde sınırları zorlayan Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Avusturya siyasetini altüst etti. Avusturya medyası, toplantının video kaydına ulaştıklarını ve burada Ceyhun’un Avusturyalı Hıristiyanları ve onların dinsel değerlerini küçük düşürdüğünün görüldüğünü ileri sürerken, “diplomatların böyle bir görevi olmadığı” yolundaki tepkiler adeta patlama gösterdi. İki başkent arasındaki ilişkilerin, bu olay nedeniyle bozulmasından uğramasından korkuluyor.  

NE OLMUŞTU?

Ramazan’da Bilal Erdoğan bağlantılı Wonder-Institut bünyesinde WEFA (Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu) ve UİD (Uluslararası Demokratlar Birliği) gibi AKP yakını kuruluşların desteğiyle düzenlenen bir toplantıda, Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun da söz aldı. Ceyhun’un AKP’yi överken Hıristiyan değerlerini ve Noel, Paskalya gibi kutsal günleri rencide edici bir üslup kullandığı ileri sürüldü. Konuşmanın bir video kaydının basına gönderildiği ve hemen Almancaya çevrildiği anlaşıldı. Burada sadece Ceyhun’un konuşmasının değil, video bağlantısıyla konuşan AKP milletvekili Zafer Sarıkaya’nın sözleri de şaşkınlıkla karşılandı. Sarıkaya konuşmasında, Müslüman Kardeşler örgütü kurucusu Hasan El Banna’nın “en önemli cephanelik” diye başlayan sözlerine de yer verdi. 

NOEL, PASKALYA VE “BENCİLCE”…

Toplantıda İmam Hatipli üniversite öğrencilerine gıda yardımı yapıldı ve 200’er avro da “harçlık” verildi. Ceyhun bu tür toplantıların ve desteklerin Avusturya’da yapılmadığı iddialarını da içeren konuşmasında, sürekli AKP’yi, Erdoğan’ı ve Türkiye’nin gücünü övdü. Hıristiyanların bencilce davrandıklarını ve kendi dört duvarları arasına çekildiklerini ileri süren konuşması nedeniyle Ceyhun’a büyük tepki gösterilince, Türk Büyükelçi basın kuruluşlarına bir yazı gönderdi. “Yanlış anlaşıldığını” belirten Ceyhun, kimsenin dini değerlerini aşağılamayacağını hatırlatarak, amacının “tüketim toplumunu eleştirmek” olduğunu savundu. 

Bu arada Avusturya Uyum Bakanlığına çağrılan Ozan Ceyhun’a, Avusturya değerleri ve geleneklerinin küçük görülmesinin kabul edilemeyeceği “yüzüne karşı ve alt düzey bir memur tarafından” ifade edildi. Uyum Bakanı Susanne Raab da Kültür Dairesi’nin söz konusu toplantıyı yakın takibe alıp inceleyeceğini, yürürlükteki İslam Yasası’na uygun davranılıp davranılmadığının denetleneceğini de bildirdi. Bakan Susanne Raab, Türkiye’nin Avusturya’daki dernekler üzerindeki etkisine karşı olduğunu bir kez daha yineledi. 

VİYANA-HALKWEB

 

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karaca’nın telefon görüşmelerini izinsiz olarak kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adını kullanarak faaliyetlerini sürdüren ATFF’nin ses kaydı skandalı ile ilgili HALKWEB olarak bilgilendirdiğimiz TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ise şu ana kadar herhangi bir ihtar gelmemesi de dikkati çekti.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd