Siyaset Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

“Yeni Ekonomi Paketi”nin yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili bir dizi düzenlemeyi de beraberinde getirdiğine dikkat çeken avukat İlke Çakar “İki gün içinde ellerini çabuk tutanlar hem süreden hem kazanacak hem de daha hafif ödeme yapabilecek. Buna göre, yurtdışı borçlanma bedeline esas olan prim oranı yüzde 32’den yüzde 45’e çıkarılacak. Mevcut durumda, günlük borçlanma bedeli 27,29 lirayken, 1 Ağustos 2019’dan itibaren 38,38 lira olacak. En önemlisi de, gurbetçiler artık SSK yani 4A sigortalısı olamayacak, sadece 4B yani BAĞ-KUR sigortalısı olabilecek” diye konuştu.

“UCUZ BİR EMEKLİLİK SÖZ KONUSUYDU. NORMALE DÖNÜLDÜ”

Stuttgart’ta yayınlanan Türkçe haber portalı “agazete.de”ye göre Avrupalı Türk’e, Türkiye’deki hukuki sorunlarında yol gösteren ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da bir dönem avukatlığını üstlenmiş olan İlke Çakar bugüne kadar yurtdışı Türkleri için geçerli olan borçlanarak emekli sisteminin neredeyse dünyada eşi benzeri olmadığına da işaret ederek özetle şunları söyledi:

“Yurtdışı Türkleri için ucuz bir emeklilik söz konusu. Yıllardır bunun ucuz bir emeklilik olduğunu da dile getiriyorduk. Aslında söz konusu düzenleme ile normale dönüldü. Az para ödeyip emeklilik maaşı alıyorlardı. Ancak emeklilik kasası bunu kaldıramaz durumda. Bakın Alman emeklilik sistemi ‘ne kadar ödersen o kadar alırsın’ denklemi üzerine kurulu. ‘Kasada para yoksa ödemem’ dahi diyebiliyor. Bunula birlikte pahalılaşan emeklilik sisteminde ödeme gücünü aşan kişilere yönelik belki bir ek düzenleme gelebilir.

1 AĞUSTOS’TAN SONRA EMEKLİ MAAŞLARI BİN 700’YE DÜŞÜYOR

Öte yandan son 3 gün içinde, SSK’dan çalışması olanlar başvurularını yetiştirebilirler. Çalışması olmayanlar da başvursunlar. 15 yıl için günde 28 TL ödeyerek 59 yaşında emekli olabilirler. Eğer 1 Ağustos’a kalırlarsa günde 38 TL’den ödemek yapmak zorunda kalacaklar ve aradaki fark en az 8 bin Euro civarında olacak. Yeni düzenlemeye göre erkekler 9 bin gün, kadınlar 7 bin 200 gün ödemekle yükümlü kılınacak. 1 Ağustos’tan itibaren yılbaşına dek emekli maaşları da 1750’ye iniyor. Ocaktan sonra kurlara göre ayarlama yapılacak. Avrupalı Türk’ün emeklilik konusunda başvuru yapmak için bir kez daha ellerini çabuk tutmasını öneriyorum. Yatırdıkları para dört yıl içinde onlara geri geliyor. Bu sadece yurtdışında olanlara tanınmış bir hak. Değerini bilsinler.”

3 BİN 600 GÜN YERİNE 5 BİN 400 GÜN

Diğer taraftan yurtdışı borçlanması yaparak aylık bağlanan sigortalıların, borçlanılacak her bir gün için tahakkuk ettirilecek borç tutarları, prime esas asgari ve azami günlük kazanç arasında seçilecek günlük kazancının yüzde 32’sinden yüzde 45’ine yükseltiliyor.

Borçlanılan süreler, kısmi aylığın statüsü ile tam aylığın statüsünün farklı olmasına neden olabileceği için tam aylığın bağlanacağı statü ve bağlayacak sosyal güvenlik kuruluşu da belirlenecek. Kısmi aylık bağlanmış olanlar dahil maddenin yürürlük tarihinden önce yurtdışında geçen sürelerini borçlanma talebinde bulunanlardan tahakkuk ettirilen borçlarını yasal süresi içinde ödeyenler için sigortalılık sürelerinin hangi statüde değerlendirileceği ve tahakkuk ettirilecek borç tutarının tespitinde önceki hükümler esas alınacak. Bu da 58 – 60 yaşlarındaki normal emeklilik için, 3 bin 600 yerine 5 bin 400 gün, yani 10 yerine 15 yıl prim ödemek ve yüzde 30 daha düşük maaş almak anlamına geliyor.

Türkiye’deki miras, boşanma, gayrimenkul, emeklilik, iş hukuki gibi konularda hizmet veren avukat İlke Çakar Almanya’da Frankfurt kentinde anlaşmalı olduğu hukuk ofisi ile işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Türk hukukçu İlke Çakar konuya ilişkin bilgi almak isteyenlerin 0176 929 846 21numaralı telefona başvurabileceğini belirtti.

HALKWEB – FRANKFURT

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd