Siyaset Avrupa’nın en büyük ekonomisinde tedirginlik yayılıyor: “Önlemler tartışmaya açık değil”

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde tedirginlik yayılıyor: “Önlemler tartışmaya açık değil”

Almanya’da ihtiyatlı normalleşme adımları hayata geçirilirken askıya alınan temel haklara ve ekonominin geleceğine ilişkin tartışmalar sürüyor.

Almanya’da koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlerin temel haklara darbe vursa da elzem olduğu ve tartışmaya açık olmadığı savunuldu. DW Türkçe’nin haberine göre Neue Presse’de yayınlanan bir yorumda, şu değerlendirmeler dikkat çekti:

“Siyasi sorumluların görevi yaşamımızı korumaktır. Bu da (atılacak adımların) sosyal sonuçları gözden geçirilerek yapılmalıdır. Elbette herkes bütün temel haklarıyla, korona krizinden önceki eski yaşamına geri dönmek istiyor. Ancak hareket özgürlüğünde radikal kısıtlamalar hala kaçınılmaz. Bu adımların nasıl planlandığı, şimdi hangi yollarla geriye dönüşün mümkün olduğu gibi sorular üzerinde tartışılabilir, ancak bu adımların tıpkı dünyanın geri kalanında olduğu gibi gerekli olduğu tartışmaya açık değil. Zira, hayatımızı değiştiren siyaset değildi, virüstü ve hala da öyle.”

SEFALETE YOL AÇMAYAN BİR ÇÖZÜM GEREKİYOR

Korona krizinin vurduğu Alman ekonomisinde İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük resesyon bekleniyor. Westfalen-Blatt‘taki yorumda sefalete yol açmadan temkinli bir biçimde yola devam edilmesini sağlayacak bir çözümün gerektiği belirtiliyor:

“İkinci bir enfeksiyon dalgası mı yoksa ekonominin çökmesi mi? Hangi risk daha büyük? Bu soruya verilecek doğru bir yanıt yok. Hem sefalet ve sıkıntıların büyümesinin önüne geçip, hem de mütemadiyen beklemede kalamayız. Bu nedenle uzun bir süre daha virüsle yaşamayı mümkün kılacak konseptler geliştirme yönündeki baskı artıyor. Başbakan Angela Merkel, bu sürecin kararlı itici gücü olarak harekete geçmeli.”

GÜNLÜK YAŞAMIN KAHRAMANLARINI UNUTMAYALIM

Hof’da yayımlanan Frankenpost’ta Almanya’nın verdiği zorlu sınavın asıl kahramanlarına dikkat çekiliyor:

“İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana hiç bu kadar fazla anayasal hak aynı anda yürürlükten kaldırılmamıştı: Toplanma hakkı, seyahat özgürlüğü, mesleği icra hakkı, mülkiyet hakkı, ibadet hakkı… Almanya, geçen haftalarda pek çok şeye hazırdı, herkesin sağlığı adına çok büyük fedakarlıklar yaptı. Ama bu karanlığı yaşayanların bir umut ışığına ihtiyaçları var…. Komşu yardımlarından tutun, (devam eden) kargo ve ulaşım hizmetlerine… Hayatın devamlılığını sağlayan günlük yaşamın kahramanlarını unutmamak lazım elbette.”

“ÇEVREMİZ OLMADAN SOSYAL TOPLUM HAYAL EDİLEMEZ“

Straubinger Tagblatt, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı vesilesiyle çalışmanın önemine dikkat çeken bir yoruma yer veriyor. Yorumda korona krizinin çalışmanın yalnızca para kazanmaya indirgenemeyeceğini bizlere gösterdiği savunuluyor:

“Bu yaşadıklarımız, çalışmanın önemini bize göstermiş oldu. Çalışmayı yalnızca ekmeğini kazanmaya indirgeyenler (çalışmanın) sosyal bileşenlerini görmezden gelmiş oluyorlar. Evden çalışma da birçok yönüyle bir zorunluluktan olumlu bir sonuç çıkartmayı başarmış olsa da, işyerindeki çevremiz olmadan sosyal bir toplum tahayyül edilebilir değil. Bu da bu krizden çıkartılan ve kalıcı olması gereken derslerden biri.”

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd