Duyuru Avrupa’nın 19 Mayıs’ı: Irkçılığa karşı bir Avrupa için sokaklar dolacak

Avrupa’nın 19 Mayıs’ı: Irkçılığa karşı bir Avrupa için sokaklar dolacak

26 Mayıs 2019’daki Avrupa Parlamentosu seçimleri, Avrupa Birliği’nin de geleceğini belirleyecek. Milliyetçi yükselişe karşı demokratik direnç giderek güçleniyor.

Sağ popülistler ve onların da sağındaki “yeni aşırıların” AB karşıtı propagandaları Avrupa’da endişeyle izlenirken, her türden milliyetçinin Avrupa Parlamentosu’na öncekinden çok daha fazla milletvekili göndererek hedeflerine ulaşmasından korkuluyor. Ancak bu eğilimin karşıtları da örgütleniyor. Nitekim “Avrupa İçin Ele Ele” sloganı altında Avrupa’nın birçok kentindeki gösterilerde on binler sokağa çıkmaya hazırlanıyor.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Sekreteri Lars Klingbel, konuya ilişkin yaptığı çağrıda “Milliyetçilik, yabancı düşmanlığı ve dışlanmaya karşı 19 Mayıs’ta Berlin, Frankfurt, Hamburg, Köln, Leipzig, Münih ve Stuttgart kentlerindeki eylemler sivil toplum hareketin büyük çatı örgütlerinin girişimleriyle düzenleniyor. Sosyal demokratlar olarak biz de sosyal adalet, demokrasi, hukuk devletin sınırları aştığı bir Avrupa için sosyal dayanışma gösterme sorumluluğunu taşıyoruz. Bu nedenle daha iyi bir Avrupa için sen de bayrak göster. Arkadaşlarınla bu eyleme katıl” ifadelerine yer verdi.

AVRUPA İÇİN EL ELE

Öte yandan “Avrupa İçin El Ele Stuttgart Girişimi”nden yapılan açıklamada 19 Mayıs pazar günü Stuttgart’taki ırkçılık ve aşırı sağa karşı mitinge katılım çağrısı yapıldı. Arnulf Klett Platz meydanında saat 13’te başlayacak gösteriye ilişkin açıklamada şöyle denildi:

“Milliyetçilerin ilerlemesini önlemek hepimizin sorumluluğunda. Mültecilere ve azınlıklara yönelik nefret ve küstahlığı körükleyen ırkçı ve insan onurunu ayaklar altına alan söylemlere ve politikalara karşı direniyoruz. Hukuk devleti ve bağımsız yargıya saldırıya, insan hakları ve özgürlüklerin kısıtlanmasına ve iltica yasasının kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Bu yüzden tüm Avrupa vatandaşlarına sesleniyoruz: Milliyetçiliğe ve ırkçılığa karşı çıkmak için, demokratik, barışçıl ve dayanışmacı bir Avrupa için 26 Mayıs’ta sandığa gidin!”

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Türk Futbol Federasyonu: Tartışmalı bir yeniden doğum

Nisan ayında kurulan Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) ile ilgili ilk tepki Avrupa’da tam 42 yıl boyunca TFF Almanya Sorumluluğunu yürüten Erol Koloğlu’ndan geldi.

Almanya’da dönere “face lifting” yapıldı

Almanyalı Türklerin göç hikâyesi ile birlikte ülkeye giren ve bugün “fast food” yiyecekler içinde krallığını ilan eden döner de çağa ayak uydurdu. Zaddy’s markasıyla Kaplan damgalı “modern döner” dünyaya açılıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd