Duyuru Avrupa’nın 19 Mayıs’ı: Irkçılığa karşı bir Avrupa için sokaklar dolacak

Avrupa’nın 19 Mayıs’ı: Irkçılığa karşı bir Avrupa için sokaklar dolacak

26 Mayıs 2019’daki Avrupa Parlamentosu seçimleri, Avrupa Birliği’nin de geleceğini belirleyecek. Milliyetçi yükselişe karşı demokratik direnç giderek güçleniyor.

Sağ popülistler ve onların da sağındaki “yeni aşırıların” AB karşıtı propagandaları Avrupa’da endişeyle izlenirken, her türden milliyetçinin Avrupa Parlamentosu’na öncekinden çok daha fazla milletvekili göndererek hedeflerine ulaşmasından korkuluyor. Ancak bu eğilimin karşıtları da örgütleniyor. Nitekim “Avrupa İçin Ele Ele” sloganı altında Avrupa’nın birçok kentindeki gösterilerde on binler sokağa çıkmaya hazırlanıyor.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Sekreteri Lars Klingbel, konuya ilişkin yaptığı çağrıda “Milliyetçilik, yabancı düşmanlığı ve dışlanmaya karşı 19 Mayıs’ta Berlin, Frankfurt, Hamburg, Köln, Leipzig, Münih ve Stuttgart kentlerindeki eylemler sivil toplum hareketin büyük çatı örgütlerinin girişimleriyle düzenleniyor. Sosyal demokratlar olarak biz de sosyal adalet, demokrasi, hukuk devletin sınırları aştığı bir Avrupa için sosyal dayanışma gösterme sorumluluğunu taşıyoruz. Bu nedenle daha iyi bir Avrupa için sen de bayrak göster. Arkadaşlarınla bu eyleme katıl” ifadelerine yer verdi.

AVRUPA İÇİN EL ELE

Öte yandan “Avrupa İçin El Ele Stuttgart Girişimi”nden yapılan açıklamada 19 Mayıs pazar günü Stuttgart’taki ırkçılık ve aşırı sağa karşı mitinge katılım çağrısı yapıldı. Arnulf Klett Platz meydanında saat 13’te başlayacak gösteriye ilişkin açıklamada şöyle denildi:

“Milliyetçilerin ilerlemesini önlemek hepimizin sorumluluğunda. Mültecilere ve azınlıklara yönelik nefret ve küstahlığı körükleyen ırkçı ve insan onurunu ayaklar altına alan söylemlere ve politikalara karşı direniyoruz. Hukuk devleti ve bağımsız yargıya saldırıya, insan hakları ve özgürlüklerin kısıtlanmasına ve iltica yasasının kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Bu yüzden tüm Avrupa vatandaşlarına sesleniyoruz: Milliyetçiliğe ve ırkçılığa karşı çıkmak için, demokratik, barışçıl ve dayanışmacı bir Avrupa için 26 Mayıs’ta sandığa gidin!”

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd