Ekonomi Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.

Avrupa’da faaliyet gösteren ve genelde küçük ölçekli işletmelerden oluşan Türk şirketleri, yeni bir haberleşme ağı kurdu. “Avrupalı Türk İşletmeler Ağı” NETU’nun Kuzey Ren Vestfalya şubesi NETU NRW kuruldu. NETU NRW Yönetim Kurulu Başkanları Metin Aydın ve Simone Stein-Lübcke, bir basın açıklaması yaparak kuruluşlarını kamuoyuna duyurdular. Düsseldorf merkezli yerel “Muhabirce” gazetesinde yer alan bir haberde, Aydın ve Stein-Lübke’nin çağrısına yer verildi. Duyuruda şu ifadeler dikkat çekti:

Bölgemizin bu işveren derneği ile sosyo ekonomik olarak zenginleşip gelişmesini ümit ederek hayırda yarış anlayışı içinde  bu sorumluluğu üstlendik. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımıza ve bizi destekleyen bütün dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Almanya NETU ağının aktif bir şubesi olarak NETU NRW özellikle göçmen kökenli şirketlerin profesyonelleşme ve kurumsallaşma meseleleri ile ilgilenecek. NETU NRW bu şirketleri destekleyerek etkin bir ekonomik ağ oluşturacak. Seminerler, Workshoplar ve benzer etkinlikler ile doğrudan üye şirketleri teşvik ederek, özellikle genç ve bayan girişimcilerin başarılı olması için faaliyetler yürütecek. Bu minvalde hali hazırda çeyrek asırlık tecrübe ve birikime sahip mevcut Avrupalı Türk İşletmeler ağını güçlendirerek bilhassa Türkiye asıllı şirketlerimize faydalı olacağımıza inancımız tamdır.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin uluslararası profilli şirketlerin en önemli bölgesi olması, sorumluluğumuzun önemini daha da artırıyor. Bu şirketler eyaletimizi iktisadi ve kültürel açıdan zenginleştirerek gelişimimiz ve rekabet gücümüzü de tetiklemektedir. On yıllardan beri yaratıcı ve inovatif eyaletimiz bu plüralizmden faydalanmaktadır. Birçok bilim ve teknoloji merkezi, sosyo-kültürel altyapısı ve kalifiye elemanları ile de Kuzey Ren Vestfalya eyaletimiz yerel ve uluslararası şirketler için cazip bir yatırım merkezi durumundadır. Böylece günümüzde iktisadi açıdan en güçlü uluslararası şirketler eyaletimizde konumlanmıştır.

TEKNOLOJİK ATILIMLARA AYAK UYDURMAK

Bölgemizdeki bütün şirketlerin  geleceğe uyumluluğunun ve başarılarının güvencesi ise dijitalleşme, yapay zeka ve Big Data (Ekonomi 4.0) gibi yeni global trendler karşısındaki tutumlarına bağlıdır. Bu bağlamda dijitalleşmenin sunduğu muazzam fırsatları hem fark edip kullanmak hem de sağduyulu bir şirket yönetim biçimini merkeze taşımak gerekir. Avrupalı Türk İşletmeler Ağı NETU’nun Almanya çapında yürüteceği çalışmalarının öncelikli hedeflerinden birisi de bu olacaktır.

Göçmen kökenli şirketlerin kuruluş dinamiği Almanya ortalamasının üç katı büyüklüğündedir. NETU NRW bu durumun farkında olup, göçmen ve Türkiye kökenli şirketleri aktif bir şekilde destekleyerek, hem eyaletimize hem de Almanya’ya eşşiz sosyo-ekonomik değerler kazandıracaktır. Bu anlayış çerçevesinde NETU NRW  Almanya’daki göçmen kökenli ekonominin sözcüsü olarak bir iletişim ve bilgi alışveriş platformu sunmayı destekleyecektir. İçinde yaşadığımız toplumun tamamının hassasiyetlerini gözeterek, vazgeçilmez bir aktör olarak derneğimiz iktisadi, bilimsel ve siyasi işbirlikleri ile bütün üyelerine ve iş dünyasına ülke çapında eşsiz bir ağ sunarak toplumun refahını yükseltmek için çalışacaktır.”

HALKWEB-DÜSSELDORF

Kaynak: www.muhabirce.de
Simone Stein-Lübcke

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd