Ekonomi Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.

Avrupa’da faaliyet gösteren ve genelde küçük ölçekli işletmelerden oluşan Türk şirketleri, yeni bir haberleşme ağı kurdu. “Avrupalı Türk İşletmeler Ağı” NETU’nun Kuzey Ren Vestfalya şubesi NETU NRW kuruldu. NETU NRW Yönetim Kurulu Başkanları Metin Aydın ve Simone Stein-Lübcke, bir basın açıklaması yaparak kuruluşlarını kamuoyuna duyurdular. Düsseldorf merkezli yerel “Muhabirce” gazetesinde yer alan bir haberde, Aydın ve Stein-Lübke’nin çağrısına yer verildi. Duyuruda şu ifadeler dikkat çekti:

Bölgemizin bu işveren derneği ile sosyo ekonomik olarak zenginleşip gelişmesini ümit ederek hayırda yarış anlayışı içinde  bu sorumluluğu üstlendik. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımıza ve bizi destekleyen bütün dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Almanya NETU ağının aktif bir şubesi olarak NETU NRW özellikle göçmen kökenli şirketlerin profesyonelleşme ve kurumsallaşma meseleleri ile ilgilenecek. NETU NRW bu şirketleri destekleyerek etkin bir ekonomik ağ oluşturacak. Seminerler, Workshoplar ve benzer etkinlikler ile doğrudan üye şirketleri teşvik ederek, özellikle genç ve bayan girişimcilerin başarılı olması için faaliyetler yürütecek. Bu minvalde hali hazırda çeyrek asırlık tecrübe ve birikime sahip mevcut Avrupalı Türk İşletmeler ağını güçlendirerek bilhassa Türkiye asıllı şirketlerimize faydalı olacağımıza inancımız tamdır.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin uluslararası profilli şirketlerin en önemli bölgesi olması, sorumluluğumuzun önemini daha da artırıyor. Bu şirketler eyaletimizi iktisadi ve kültürel açıdan zenginleştirerek gelişimimiz ve rekabet gücümüzü de tetiklemektedir. On yıllardan beri yaratıcı ve inovatif eyaletimiz bu plüralizmden faydalanmaktadır. Birçok bilim ve teknoloji merkezi, sosyo-kültürel altyapısı ve kalifiye elemanları ile de Kuzey Ren Vestfalya eyaletimiz yerel ve uluslararası şirketler için cazip bir yatırım merkezi durumundadır. Böylece günümüzde iktisadi açıdan en güçlü uluslararası şirketler eyaletimizde konumlanmıştır.

TEKNOLOJİK ATILIMLARA AYAK UYDURMAK

Bölgemizdeki bütün şirketlerin  geleceğe uyumluluğunun ve başarılarının güvencesi ise dijitalleşme, yapay zeka ve Big Data (Ekonomi 4.0) gibi yeni global trendler karşısındaki tutumlarına bağlıdır. Bu bağlamda dijitalleşmenin sunduğu muazzam fırsatları hem fark edip kullanmak hem de sağduyulu bir şirket yönetim biçimini merkeze taşımak gerekir. Avrupalı Türk İşletmeler Ağı NETU’nun Almanya çapında yürüteceği çalışmalarının öncelikli hedeflerinden birisi de bu olacaktır.

Göçmen kökenli şirketlerin kuruluş dinamiği Almanya ortalamasının üç katı büyüklüğündedir. NETU NRW bu durumun farkında olup, göçmen ve Türkiye kökenli şirketleri aktif bir şekilde destekleyerek, hem eyaletimize hem de Almanya’ya eşşiz sosyo-ekonomik değerler kazandıracaktır. Bu anlayış çerçevesinde NETU NRW  Almanya’daki göçmen kökenli ekonominin sözcüsü olarak bir iletişim ve bilgi alışveriş platformu sunmayı destekleyecektir. İçinde yaşadığımız toplumun tamamının hassasiyetlerini gözeterek, vazgeçilmez bir aktör olarak derneğimiz iktisadi, bilimsel ve siyasi işbirlikleri ile bütün üyelerine ve iş dünyasına ülke çapında eşsiz bir ağ sunarak toplumun refahını yükseltmek için çalışacaktır.”

HALKWEB-DÜSSELDORF

Kaynak: www.muhabirce.de
Simone Stein-Lübcke

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd