Kültür Avrupa'daki Türkçe özenle ele alınmalı: Anadili için türkü bestelendi

Avrupa’daki Türkçe özenle ele alınmalı: Anadili için türkü bestelendi

Türk Halk Müziği sanatçısı ve Birlik Korosu’nun şefi Kazım Birlik anadili ile ilgili türküler besteledi.

Oelde Türk Veli Derneği’nin girişimi ve Ruhr Veliler Birliği desteği ile MobilES veli bilgilendirme projesi kapsamında Oelde Overbergschüle okulunda gerçekleşen toplantıda Kazım Birlik, anadili üzerine bestelediği türküleri sundu.

Münster Başkonsolosu Ahmet Davaz ve ataşeler, din görevlileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda Münster Eğitim Ateşesi Necmettin Güler, göçmen çocukların okul başarısını etkileyen unsurlarla ilgili bilgiler aktardı. Konuşmasında veli çalışmalarına vurgu yapan Güler, velilerin okul toplantılarına ve okullarda düzenlenen her türlü etkinliğe aktif olarak katılmalarının öneminin altını çizdi. Özellikle de velilerimizin çocuklarının okullarıyla çok sıkı iletişimde olmaları ve okul etkinliklerine katılmaları konusunda uyarıda bulundu. Necmettin Güler, tüm eksikliklere rağmen Türk toplumu olarak eğitimde başarılı bir grafik çizdiğimizi vurguladı.

“ANADİLİ VE EĞİTİM İÇİN EL ELE HAREKET ŞART”

KRV eyaleti Türk Topluluğu Başkanı ve aynı zamanda Almanya Türk Toplumu Başkan Yardımcısı Serhat Ulusoy konuşmasında “Almanya Türk Toplumu’nun Eğitim Seferberliği” konusunu ele aldı. Ulusoy, toplum olarak el ele hareket edilmesi çağrısında bulundu. Ulusoy, sivil toplum kuruluşlarının ve özellikle de veli derneklerinin bu doğrultuda daha profesyonel çalıqşmalar yapabilmesi için desteklenmesi gerektiğini de söyledi.

DR. ALİ SAK: “EVDE TÜRKÇE KONUŞUN”

Dr. Ali Sak, çokdilliliğin bireysel ve toplumsal kazancı üzerinde durdu ve özellikle de kişilik, kimlik ve zekâ gelişiminde anadilinin önemine değindi. Dr. Sak, “Anadilini iyi bilen çocuklar başarılı bir birey, kendini her iki dilde doğru ifade edebilen ve toplum içinde başarılı bir bireydir” diyerek, anadilin önemine tekrar vurgu yaptı. Dr. Sak, evde çocuklarımızla Türkçe konuşulması gerektiğini kaydetti.

Oelde ve çevresinde görev yapan Türkçe öğretmeni Şenol Yıldız ile Essen’de görev yapan ve aynı zamanda MobilES koordinatörü olan Türkçe ve Almanca öğretmeni Kamuran Turan’ın sunduğu programda MobilES projesi koordinatörlerinden ve Ruhr Veliler Birliği Halkla İlişkiler Sorumlusu Fatime Okuyucu MobilES projesini ve konuşmacıları tanıttı. Abdül-Latif Benderoğlu‘nun anadili konulu şiirleriyle bezenmiş olan sunum ise zaman zaman izleyicilere duygusal anlar yaşattı. Konferansın soru cevap kısmına büyük ilgi gösterildi.

Bestekar ve türkücü Kazım Birlik ve Uğur Çiftçi eşliğinde yine kendi besteleri olan “Yeşil Başlı Govel Ördek”, “Bizim Ele Bahar Geldi” ve son olarak da Neşet Ertaş’ın bir türküsüyle seminere son verildi.

HALKWEB – OELDE

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd