Siyaset Artık birinci parti: Almanya “Yeşil Başbakan”a mı hazırlanıyor?

Artık birinci parti: Almanya “Yeşil Başbakan”a mı hazırlanıyor?

Üst üste yayımlanan kamuoyu araştırmaları, sosyal demokrasi ve yeşil çevreci hareketinin beşiği kabul edilen Federal Almanya’da SPD’nin hızla eridiğini, Yeşiller Partisi’nin ise ülkenin en büyük siyasi gücü haline geldiğini gösteriyor.

Ekonomik büyümesiyle ABD başta olmak üzere İngiltere, Fransa ve İtalya gibi dünyanın diğer büyüklerini sarsan, ancak dev boyutlara ulaşan “cari fazlasını” nereye yatıracağını bilemeyen Federal Almanya’da siyaset sahnesi altüst oluyor. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 15.8’lik oy oranıyla tarihsel bir hezimete uğrayan, seçimlerden hemen sonra skandal bir operasyonla genel başkanı Andrea Nahles’i kaybeden SPD’nin, bugün seçim olsa en fazla yüzde 11 oy alabileceği anlaşıldı. SPD’nin ve Sol Parti’nin eski genel başkanlarından Oskar Lafontaine’in bir süre önce yaptığı “SPD’nin kaderinin İtalya ve Fransa’daki kardeş partilerin kaderine benzeyebileceği” yolundaki uyarının, adım adım gerçekleştiği gözleniyor.

Hıristiyan demokrat iki partideki (CDU ve CSU) gerilemenin de sürmesi, Yeşiller’i iktidar koltuğuna beklenenden daha erken ve daha güçlü bir biçimde oturacağını, Alman siyasetinde bütün taşların yerinden oynadığını gösteriyor. Berlin’in Angela Merkel’den sonra Yeşil bir başbakana hazırlanması gerektiğini savunanların yorumları, her yeni kamuoyu araştırmasından sonra biraz daha güçleniyor. Siyasal gözlemciler, son anketlerin erken seçimlere işaret ettiğini ve “Yeşil bir başbakan” yönetiminde  yeni bir koalisyon hükümetinin gündeme gelebileceğini ileri sürüyor.

SPD HIZLA MARJİNALLEŞİYOR

Federal Almanya’nın önde gelen kamuoyu araştırma kuruluşlarından Forsa’nın son kamuoyu araştırması, SPD’nin, bugün seçim yapılsa, aşırı sağcı AfD’nin de gerisine düşeceğini saptadı. Buna göre, AfD yapılacak bir seçimde sandıktan yüzde 13’lük bir destekle çıkarak, Yeşiller ve Hıristiyan demokratların (CDU ve CSU) ardından ülkenin üçüncü büyük siyasi gücü olduğunu ilan edebilecek. SPD ise, bugün bir seçim yapılsa, yüzde 11’lik bir destekle ancak dördüncü sırada kalabilecek.

Sözü geçen anket, Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin yüzde 27’lik bir oy oranıyla sandıktan en büyük parti olarak çıkacağını gösterirken, onu, iki Hıristiyan demokrat parti (CDU/CSU) ittifakının yüzde 24 ile izlediğini gösterdi. Liberal FDP yüzde 9, Sol Parti ise yüzde 8’de kaldı. Geleneksel kitle partilerinin hızla gerilemesi ve bir dönemin sola dahil edilen marjinal partisi Yeşiller’in aynı hızla ilk sıraya yükselmesi, Alman siyaset sınıfındaki karmaşanın daha da derinleşeceğine bir kanıt olarak gösteriliyor.

Öte yandan, Forsa’nın sorularını yanıtlayanların yüzde 69’u, yakın bir gelecekte SPD’nin bu erimeyi durdurabileceğine ve kendisini toparlayabileceğine inanmadığını belirtti. Sol söylemleriyle bir anda öne çıkan, partinin gençlik örgütü Jusos’un başkanı 29 yaşındaki Kevin Kühnert’in “SPD’nin başına geçebileceğini” düşünenlerin de azınlıkta kaldığı gözlendi.

HALKWEB-FRANKFURT

 

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd