Siyaset Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.

Avrupa’nın en büyük iki ülkesindeki iki sağcı liderin siyasi kariyerlerinin son aylarını yaşadıkları yolundaki izlenim giderek güçleniyor. Türkiye ve Almanya’daki siyasi gelişmelerin şaşırtıcı bir hız kazandığı gözleniyor. İki ülke liderleri arasındaki “kader bağı” daha da bir belirginleşiyor.

PARALEL YAŞAMLAR

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ankara ve Berlin’de ülkelerinin kaderini birbirlerine yakın tarihlerde ellerine aldılar. Erdoğan 2003’te başbakan olurken, Merkel 2005’te başbakanlığa geldi. İki lider de o tarihlerden beri kesintisiz ülkelerindeki en yüksek siyasi sorumluluğu üstlendiler. Bu yolun şimdilerde son aşamalarına gelindiği yorumları yapılıyor. Yeni kamuoyu araştırmaları, 21’inci yüzyılın ilk çeyreğini damgalayan iki sağcı siyasi lider Erdoğan ile Merkel’in, yine birbirine yakın tarihlerde emekliye ayrılabileceklerini gösteriyor.
Türkiye’nin hem ekonomik hem de siyasi bir batağa saplandığını gösteren veriler birbiri ardına sıralanırken, AB’deki krizden kârlı çıkan “ekonomik dev” Federal Almanya’nın dış ticaret ve bütçe fazlalarında rekorlar kırmasına rağmen, ağır bir siyasi krizin eşiğinde olduğu gözleniyor. Özellikle ülkenin en büyük ve etkili medya kuruluşu sayılan sağ eğilimli bulvar gazetesi Bild’in, dün açıkça Başbakan Merkel’e bayrak açması ve “Merkel, CDU’nun yaşamını tehlikeye atıyor” başlıklı çok ağır bir yoruma yer vermesi, gelişmelerin yönüne bir işaret olarak değerlendirildi.

THÜRİNGEN SKANDALI MERKEL’İN İPİNİ Mİ ÇEKTİ?

Uzun yıllar sadece Almanya ve Avrupa’nın değil dünyanın en güçlü kadını olarak gösterilen Angela Merkel’in siyasette son aylarını, belki de haftalarını yaşadığını savunan siyasi gözlemci sayısı, Doğu Almanya’daki Thüringen eyaletinde yaşanan skandallardan sonra iyice arttı.

Thüringen eyaletinde sürekli büyüyen aşırı sağcı parti AfD’nin desteğiyle bir hükümet kurma girişimi yaşandı. Bu girişim bir siyasi krizle sonuçlandı. Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK), partisindeki eğilimlere artık hiçbir biçimde egemen olamadığını ortaya çıkaran gelişmeler sonunda, hem parti genel başkanlığını bırakacağını hem de 2021 genel seçimlerinde başbakanlık için adaylığını koymayacağını açıklamak zorunda kaldı. Bu, Merkel’in ağır bir yenilgisi olarak değerlendirildi.

Çeşitli yayın organlarında yer alan haberlere göre, AKK, Thüringen’deki skandal nitelikli gelişmeler üzerine parti merkez yönetim kurulunda bir konuşma yaptı ve burada, parti içindeki bazı kesimlerin gerek aşırı sağcı AfD gerekse sosyalist Sol Parti ile açıklık kazanmaya muhtaç bazı ilişkiler içinde bulunduğunu söyledi. Merkel’in kendisinden sonraki lider olarak seçtiği AKK, halen yürüttüğü Savunma Bakanlığı dışındaki görevlerini bırakacağını açıkladı. Bu gelişme, parti içi dizginleri tamamen ylitiren Angela Merkel’in çok zor durumda kaldığına yönelik bir işaret olarak değerlendirildi.

NE OLMUŞTU?

Thüringen eyaletinde yapılan parlamento seçimlerinden birinci güç olarak çıkan Sol Parti, Yeşiller ve SPD ile hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamayınca, geçen hafta liberal Hür Demokrat Parti’nin (FDP) adayı, sağ popülist AfD ve Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) desteğiyle eyalet başbakanlığına seçilmişti. Yüzde 5’lik seçim barajını zorla aşabilmiş bir partinin hükümet kurabilmek için aşırı sağın desteğini kabul etmesi ve bu oyuna CDU’nun da katılması, “tam bir skandal” olarak yorumlanmıştı. FDP’li Thomas Kemmerich baskıların artması üzerine eyalet başbakanlığından istifasını açıklamıştı. Merkel ve ekibinin CDU içindeki gelişmeleri artık yönlendiremediğinin bu olayla birlikte iyice su yüzüne çıktığı kabul ediliyor.

Son günlerde Alman siyasetini altüst eden bu gelişmelerin ardından Thürigen’de yapılan kamuoyu yoklamalarında, Sol Parti’nin oylarını iyice artırarak yüzde 39’a ulaştığı, aşırı sağ AfD’nin ise yüzde 24’lik oranla eyaletin ikinci büyük partisi niteliğini koruduğu saptandı. Bugün Thüringen’de seçim olsa SPD yüzde 10,Yeşiller de yüzde 5’lik bir oy oranına sahip olacaklar. Bu yeni veriler, Yeşiller ve SPD ile birlikte Sol Parti’nin bu eyalette tekrar “sol bir koalisyon” kurabileceğini ortaya çıkardı.
Tüm gelişmeler, Alman siyasetinde Angela Merkel döneminin bittiğini, bundan sonraki gelişmelerin artık sadece bir siyasi kariyerin son adımlarına eşlik edeceğini gösteriyor.

HALKWEB-BERLİN

 

Popüler Haberler

Şimdi de imamlar Türkçe dersi verecek: Avrupa Türklerinde kimlik ve anadili gerginliği

Almanya’da uzmanlar uzun zamandan bu yana Türk Dili ve Türk Kültürü derslerinin, anadili eğitiminin ve Türk çocuklarının adeta kaderlerine terk edildiği yönünde alarm veriyorlar. Türkçe derslerinin cami derneklerinin çatısı altında yapılma hesapları, Türk toplumunu tedirgin etti.

Araya mesafe koyarak eylem yaptılar: Almanya’da Helin Bölek anıldı

Konserlerinin ve sanatsal çalışmalarının yasaklanması, grup üyelerinin tutuklu olması üzerine özgürlükleri için başlatılan ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Almanya’da korona tedbirleri ve kısıtlamalara rağmen anma etkinliği düzenlendi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.

Tüm Haberler

Taksicilerden sağlık emekçilerine teşekkür kolisi

Stuttgart kentinde 800'den fazla üyesi olan taksi kooperatifi “Taxizentrale“ (Taksi Merkezi) sağlık alanında çalışanlara teşekkür etmek için yiyecek-içecek kolileri bağışladı.
dd

Araya mesafe koyarak eylem yaptılar: Almanya’da Helin Bölek anıldı

Konserlerinin ve sanatsal çalışmalarının yasaklanması, grup üyelerinin tutuklu olması üzerine özgürlükleri için başlatılan ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Almanya’da korona tedbirleri ve kısıtlamalara rağmen anma etkinliği düzenlendi.
dd

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.
dd

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd