Siyaset Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.

Avrupa’nın en büyük iki ülkesindeki iki sağcı liderin siyasi kariyerlerinin son aylarını yaşadıkları yolundaki izlenim giderek güçleniyor. Türkiye ve Almanya’daki siyasi gelişmelerin şaşırtıcı bir hız kazandığı gözleniyor. İki ülke liderleri arasındaki “kader bağı” daha da bir belirginleşiyor.

PARALEL YAŞAMLAR

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ankara ve Berlin’de ülkelerinin kaderini birbirlerine yakın tarihlerde ellerine aldılar. Erdoğan 2003’te başbakan olurken, Merkel 2005’te başbakanlığa geldi. İki lider de o tarihlerden beri kesintisiz ülkelerindeki en yüksek siyasi sorumluluğu üstlendiler. Bu yolun şimdilerde son aşamalarına gelindiği yorumları yapılıyor. Yeni kamuoyu araştırmaları, 21’inci yüzyılın ilk çeyreğini damgalayan iki sağcı siyasi lider Erdoğan ile Merkel’in, yine birbirine yakın tarihlerde emekliye ayrılabileceklerini gösteriyor.
Türkiye’nin hem ekonomik hem de siyasi bir batağa saplandığını gösteren veriler birbiri ardına sıralanırken, AB’deki krizden kârlı çıkan “ekonomik dev” Federal Almanya’nın dış ticaret ve bütçe fazlalarında rekorlar kırmasına rağmen, ağır bir siyasi krizin eşiğinde olduğu gözleniyor. Özellikle ülkenin en büyük ve etkili medya kuruluşu sayılan sağ eğilimli bulvar gazetesi Bild’in, dün açıkça Başbakan Merkel’e bayrak açması ve “Merkel, CDU’nun yaşamını tehlikeye atıyor” başlıklı çok ağır bir yoruma yer vermesi, gelişmelerin yönüne bir işaret olarak değerlendirildi.

THÜRİNGEN SKANDALI MERKEL’İN İPİNİ Mİ ÇEKTİ?

Uzun yıllar sadece Almanya ve Avrupa’nın değil dünyanın en güçlü kadını olarak gösterilen Angela Merkel’in siyasette son aylarını, belki de haftalarını yaşadığını savunan siyasi gözlemci sayısı, Doğu Almanya’daki Thüringen eyaletinde yaşanan skandallardan sonra iyice arttı.

Thüringen eyaletinde sürekli büyüyen aşırı sağcı parti AfD’nin desteğiyle bir hükümet kurma girişimi yaşandı. Bu girişim bir siyasi krizle sonuçlandı. Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK), partisindeki eğilimlere artık hiçbir biçimde egemen olamadığını ortaya çıkaran gelişmeler sonunda, hem parti genel başkanlığını bırakacağını hem de 2021 genel seçimlerinde başbakanlık için adaylığını koymayacağını açıklamak zorunda kaldı. Bu, Merkel’in ağır bir yenilgisi olarak değerlendirildi.

Çeşitli yayın organlarında yer alan haberlere göre, AKK, Thüringen’deki skandal nitelikli gelişmeler üzerine parti merkez yönetim kurulunda bir konuşma yaptı ve burada, parti içindeki bazı kesimlerin gerek aşırı sağcı AfD gerekse sosyalist Sol Parti ile açıklık kazanmaya muhtaç bazı ilişkiler içinde bulunduğunu söyledi. Merkel’in kendisinden sonraki lider olarak seçtiği AKK, halen yürüttüğü Savunma Bakanlığı dışındaki görevlerini bırakacağını açıkladı. Bu gelişme, parti içi dizginleri tamamen ylitiren Angela Merkel’in çok zor durumda kaldığına yönelik bir işaret olarak değerlendirildi.

NE OLMUŞTU?

Thüringen eyaletinde yapılan parlamento seçimlerinden birinci güç olarak çıkan Sol Parti, Yeşiller ve SPD ile hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamayınca, geçen hafta liberal Hür Demokrat Parti’nin (FDP) adayı, sağ popülist AfD ve Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) desteğiyle eyalet başbakanlığına seçilmişti. Yüzde 5’lik seçim barajını zorla aşabilmiş bir partinin hükümet kurabilmek için aşırı sağın desteğini kabul etmesi ve bu oyuna CDU’nun da katılması, “tam bir skandal” olarak yorumlanmıştı. FDP’li Thomas Kemmerich baskıların artması üzerine eyalet başbakanlığından istifasını açıklamıştı. Merkel ve ekibinin CDU içindeki gelişmeleri artık yönlendiremediğinin bu olayla birlikte iyice su yüzüne çıktığı kabul ediliyor.

Son günlerde Alman siyasetini altüst eden bu gelişmelerin ardından Thürigen’de yapılan kamuoyu yoklamalarında, Sol Parti’nin oylarını iyice artırarak yüzde 39’a ulaştığı, aşırı sağ AfD’nin ise yüzde 24’lik oranla eyaletin ikinci büyük partisi niteliğini koruduğu saptandı. Bugün Thüringen’de seçim olsa SPD yüzde 10,Yeşiller de yüzde 5’lik bir oy oranına sahip olacaklar. Bu yeni veriler, Yeşiller ve SPD ile birlikte Sol Parti’nin bu eyalette tekrar “sol bir koalisyon” kurabileceğini ortaya çıkardı.
Tüm gelişmeler, Alman siyasetinde Angela Merkel döneminin bittiğini, bundan sonraki gelişmelerin artık sadece bir siyasi kariyerin son adımlarına eşlik edeceğini gösteriyor.

HALKWEB-BERLİN

 

Popüler Haberler

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd