Siyaset Anayasaya uygun: Alman uzmandan çocuklarda başörtüsü yasağına onay

Anayasaya uygun: Alman uzmandan çocuklarda başörtüsü yasağına onay

Almanya'da hazırlanan bir bilirkişi raporu ilkokullarda başörtüsü yasağının anayasaya aykırı olmayacağını ortaya koydu. Raporda ebeveynin eğitim hakkı olmasına rağmen çocuğun esenliğinin öncelikli olduğu belirtildi.

Anayasa hukuku uzmanı Kyrill-Alexander Schwarz, Almanya’daki okullarda 14 yaşın altındaki çocuklara başörtüsü yasağı uygulanabileceğini savundu. DW Türkçe’nin haberine göre Schwarz’ın Göçmen Birlikleri Federal Çalışma Topluluğu’nun (BAGIV) talebi üzerine yazdığı rapor geçen hafta Berlin’de açıklandı. Raporda, okullarda 14 yaş altındaki çocuklara başörtüsünün yasaklanmasının, anayasaya uygun olduğu ifade edildi. Schwarz, raporunda okulların yanı sıra kamuya ait bütün tesislerde çocuklara başörtüsü yasağı getirilmesini talep etti.

Schwarz çocuklara başörtüsü yasağını, “Ebeveynlik hakkı, ebeveynlerin reşit olmayan çocuklarını eğitimle biçimlendirme ve etkilemesine temelde izin vermesine rağmen, bu hak çocuğun esenliği söz konusu olduğunda sınırlıdır” sözleriyle savundu. Anayasa hukuku uzmanı, çocuğun esenliği söz konusu olduğu için de devletin ebeveynin eğitim hakkına müdahalesinin doğru olacağını savundu.

Bunun “kendi belirlediği bir yaşamı sağlama özgürlüğü” olduğunu belirten Schwarz, bu çerçevede yasağın ebeveynlerin eğitim hakkında veya devletin tarafsızlık yükümlülüğüne karşı olmadığını ifade etti. Yasağın sadece kamusal alanı kapsaması gerektiğini belirten Schwarz, bunun Hıristiyanlığın sembollerinden haç veya Yahudilerin taktığı kipa ile karşılaştırılamayacağını söyledi. Bunların dini semboller olduğunu belirten Schwarz, ama başörtüsünün siyasi anlamı olduğunu da sözlerine ekledi.

BASKI SİMGESİ

BAGIV Başkanı Ali Ertan Toprak da çocuklara başörtüsünün yasaklanmasını savundu. Başörtüsünü “Baskının bir sembolü” olarak nitelendiren Toprak, “Kur’an-ı Kerim’de bile çocuklara başörtüsü takılması yönünde bir kaynak bulamazsınız. Bu konuda herkes hemfikir. Kur’an çocukların örtülmesini istemiyor” şekilde konuştu.

Başörtüsünün yasaklanması talebine Alman Öğretmenler Birliği de destek veriyor. Öğretmenler Birliği Başkanı Heinz-Peter Meidinger, 14 yaşın altındaki çocukların başörtüsü takmasının, çocukların uyum sağlaması konusunda okulların görevini zorlaştıracağını söyledi. Başörtüsünün belirli bir dışlamayı beraberinde getireceğini belirten Meidinger, çocukların kendi yaşam biçimlerini belirleyen, özgür bireyler olarak yetiştirilmesi konusunda da okulların görevini zorlaştıracağını ifade etti.

KADIN HAKLARI ÖRGÜTÜ YASAKTAN YANA

Kadın haklarını savunan sivil toplum örgütü Terre des Femmes de çocukların başörtüsü takmasına karşı çıkıyor. Terre des Femmes’in konuya ilişkin bilirkişi raporu hazırlamakla görevlendirdiği anayasa hukuku uzmanı Martin Nettesheim da başörtüsü yasağının anayasaya aykırı olmayacağı görüşünü bildirmişti. Nettesheim’in raporu geçen yıl açıklanmıştı.

Avusturya’da ilkokul çağındaki çocuklara başörtüsünü yasaklayan tasarının parlamentoda onaylanmasının ardından Almanya’da da konuyla ilgili bir tartışma başlamıştı. YouGov araştırma şirketinin yaptığı bir ankete katılanların yüzde 57’si Almanya’da çocuklara başörtüsü yasağı getirilmesinden yana olduğunu belirtmişti.

HALKWEB – AVRUPA

FOTO: Rachid Oucharia on Unsplash

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Büyük kent “rüzgârımız” dinmiyor: Stuttgart’ta Cem Özdemir mi, Muhterem Aras mı sorusu

Yeniden adaylığını koymayacağını bildiren Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn’un şaşırtıcı açıklamasının ardından, gözler yeni başkan adaylıkları için Cem Özdemir ve Muhterem Aras’a çevrildi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd