Siyaset Almanya’nın en uzun üçüncü tüneli: “Tülay Tüneli”nde kutlama

Almanya’nın en uzun üçüncü tüneli: “Tülay Tüneli”nde kutlama

Stuttgart 21 projesi kapsamında inşa edilen, diğer adı Filder Tüneli olan Tülay Tüneli’nde sondaj işleminin sonu dolayısıyla bir kutlama düzenlendi.

Baden Württemberg Eyaleti eski Başbakan Yardımcısı Dr. Nils Schmid’in eşi Tülay Schmid’in adı verilen o dönemde himayesine giren Filder diğer adıyla Tülay Tüneli’nde dördüncü ve en önemli aşamanın tamamlanması ile bir de yer altında işçilere ve diğer çalışanlara rakı ziyafeti verildi.

YER ALTINDA RAKI ZİYAFETİ

Rakıları, rakı kadehlerini ve elleriyle hazırladığı mezeleri tünele Almanya Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) eşi Dr. Nils Schmid’in de yardımıyla taşıyan ve yer altında rakı sofrası kuran Tülay Schmid tüm çalışanlara ve projeye destek verenlere teşekkür etti.

Öte yandan Alman Demiryolları Stuttgart-Ulm Projesi GmbH’nın ev sahipliğinde çok sayıda misafirin katılımıyla gerçekleşen bir diğer kutlama ise Stuttgart Fasanenhof’taki Filder Tünel portalında gerçekleşti. Kutlamaya konuşmacı olarak Deutsche Bahn AG’nin CEO’su Richard Lutz, Baden-Württemberg Eyaleti Ulaştırma Bakanı Winfried Hermann, Avrupa Komisyonu’nda “Yatırımlar, Yenilikçi ve Sürdürülebilir Ulaştırma” Direktörü Herald Ruijters, Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn, Porr AG İcra Kurulu Başkanı Karl-Heinz Strauss ve tünelin isim annesi Tülay Schmid katıldı.

“AVRUPA’DA MİLYONLARCA İNSANI BİRBİRİNE BAĞLADI”

Toplantıda söz alan Deutsche Bahn AG’nin CEO’su Richard Lutz “Söz konusu proje bölgede, Baden Württemberg’de, Almanya’da ve tüm Avrupa’da milyonlarca insanı birbirine bağlayacak. Havza, havaalanı ve yeni hat arasında menteşe işlevi gören Filder Tüneli projenin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Tüm madencilere ve mühendislere tüneldeki çalışmaları için teşekkür ediyorum. Burada inşaat ve mühendislik alanında olağanüstü şeyler yaratıldı” diye konuştu.

Foto: Arnim Kilgus

HAVA TAŞIMACILIĞINA ALTERNATİF

Avrupa Komisyonu Ulaştırma Komiseri Violeta Bulc da “Avrupalıları birbirine yaklaştırıyoruz, yalnızca bölgedeki insanlar değil aynı zamanda Paris ve Münih ile ötesindeki yolcular da yeni hattan faydalanacak. Daha büyük kapasite ve daha kısa seyahat süreleri ile yüksek hızlı trenler hava taşımacılığına alternatif olarak karşımıza çıkacak” diye konuştu. Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn ise konuşmasında “Bugün, Stuttgart 21 projesinin tamamlanması yolunda önemli bir gün. Bu işe emek verenlere çok teşekkür ediyorum. Tünelde büyük bir iş çıkardılar” dedi.

TÜLAY SCHMİD’DEN MADENCİLERE TEŞEKKÜR

Almanya’nın en uzun çift tüplü demiryolu tüneli olan diğer adı ile Tülay Tüneli’ni himayesine alan Tülay Schmid de konuşmasında, “Madencilerin büyük titizlik, özen, beceri ile gerçekleştirdikleri çalışmaları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Orta Avrupa’daki en iddialı tünel inşaatı projesindeki her bir tüp 9,468 metre uzunluğunda.

Stuttgart-Ulm demiryolu projesinin en uzun tüneli ve tamamlandıktan sonra ise Almanya’daki en uzun üçüncü demiryolu tüneli olacak olan Tülay, diğer adıyla Filder Tüneli projesine 2011 yılında, Porr, G. Hinteregger ve Söhne Baugesellschaft, ÖSTU-Szczecin Konut İnşaatı ve Swietelsky Tünel şirketlerinin ortak girişimi ile Untertürkheim ve Obertürkheim’da start verildi. Tünel gelecekte Stuttgart metro istasyonunu 154 metre yüksekliğindeki “Filder” bölgesi ile birleştirecek ve yeni Stuttgart-Wendlingen hattının bir parçası olacak.

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd