Siyaset Almanya’nın en uzun üçüncü tüneli: “Tülay Tüneli”nde kutlama

Almanya’nın en uzun üçüncü tüneli: “Tülay Tüneli”nde kutlama

Stuttgart 21 projesi kapsamında inşa edilen, diğer adı Filder Tüneli olan Tülay Tüneli’nde sondaj işleminin sonu dolayısıyla bir kutlama düzenlendi.

Baden Württemberg Eyaleti eski Başbakan Yardımcısı Dr. Nils Schmid’in eşi Tülay Schmid’in adı verilen o dönemde himayesine giren Filder diğer adıyla Tülay Tüneli’nde dördüncü ve en önemli aşamanın tamamlanması ile bir de yer altında işçilere ve diğer çalışanlara rakı ziyafeti verildi.

YER ALTINDA RAKI ZİYAFETİ

Rakıları, rakı kadehlerini ve elleriyle hazırladığı mezeleri tünele Almanya Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) eşi Dr. Nils Schmid’in de yardımıyla taşıyan ve yer altında rakı sofrası kuran Tülay Schmid tüm çalışanlara ve projeye destek verenlere teşekkür etti.

Öte yandan Alman Demiryolları Stuttgart-Ulm Projesi GmbH’nın ev sahipliğinde çok sayıda misafirin katılımıyla gerçekleşen bir diğer kutlama ise Stuttgart Fasanenhof’taki Filder Tünel portalında gerçekleşti. Kutlamaya konuşmacı olarak Deutsche Bahn AG’nin CEO’su Richard Lutz, Baden-Württemberg Eyaleti Ulaştırma Bakanı Winfried Hermann, Avrupa Komisyonu’nda “Yatırımlar, Yenilikçi ve Sürdürülebilir Ulaştırma” Direktörü Herald Ruijters, Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn, Porr AG İcra Kurulu Başkanı Karl-Heinz Strauss ve tünelin isim annesi Tülay Schmid katıldı.

“AVRUPA’DA MİLYONLARCA İNSANI BİRBİRİNE BAĞLADI”

Toplantıda söz alan Deutsche Bahn AG’nin CEO’su Richard Lutz “Söz konusu proje bölgede, Baden Württemberg’de, Almanya’da ve tüm Avrupa’da milyonlarca insanı birbirine bağlayacak. Havza, havaalanı ve yeni hat arasında menteşe işlevi gören Filder Tüneli projenin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Tüm madencilere ve mühendislere tüneldeki çalışmaları için teşekkür ediyorum. Burada inşaat ve mühendislik alanında olağanüstü şeyler yaratıldı” diye konuştu.

Foto: Arnim Kilgus

HAVA TAŞIMACILIĞINA ALTERNATİF

Avrupa Komisyonu Ulaştırma Komiseri Violeta Bulc da “Avrupalıları birbirine yaklaştırıyoruz, yalnızca bölgedeki insanlar değil aynı zamanda Paris ve Münih ile ötesindeki yolcular da yeni hattan faydalanacak. Daha büyük kapasite ve daha kısa seyahat süreleri ile yüksek hızlı trenler hava taşımacılığına alternatif olarak karşımıza çıkacak” diye konuştu. Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn ise konuşmasında “Bugün, Stuttgart 21 projesinin tamamlanması yolunda önemli bir gün. Bu işe emek verenlere çok teşekkür ediyorum. Tünelde büyük bir iş çıkardılar” dedi.

TÜLAY SCHMİD’DEN MADENCİLERE TEŞEKKÜR

Almanya’nın en uzun çift tüplü demiryolu tüneli olan diğer adı ile Tülay Tüneli’ni himayesine alan Tülay Schmid de konuşmasında, “Madencilerin büyük titizlik, özen, beceri ile gerçekleştirdikleri çalışmaları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Orta Avrupa’daki en iddialı tünel inşaatı projesindeki her bir tüp 9,468 metre uzunluğunda.

Stuttgart-Ulm demiryolu projesinin en uzun tüneli ve tamamlandıktan sonra ise Almanya’daki en uzun üçüncü demiryolu tüneli olacak olan Tülay, diğer adıyla Filder Tüneli projesine 2011 yılında, Porr, G. Hinteregger ve Söhne Baugesellschaft, ÖSTU-Szczecin Konut İnşaatı ve Swietelsky Tünel şirketlerinin ortak girişimi ile Untertürkheim ve Obertürkheim’da start verildi. Tünel gelecekte Stuttgart metro istasyonunu 154 metre yüksekliğindeki “Filder” bölgesi ile birleştirecek ve yeni Stuttgart-Wendlingen hattının bir parçası olacak.

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd