Siyaset Almanya’nın en büyük çevre eylemi: 500'üncü mitinge 4 bin kişi katıldı

Almanya’nın en büyük çevre eylemi: 500’üncü mitinge 4 bin kişi katıldı

Son yıllarda dünyanın onlarca yerinden mega ve en büyük proje adı altında büyük bir yıkım, talan ve şehri kendi ihtiyaçları doğrultusun yeniden yapılandırma söz konusu. İstanbul’dan İspanya oradan Brezilya kadar bu türden medyatik bir yanıyla güç gösterisine neden olan projeler tekellerin dilinde dolanıp duruyor.

İşte bu projelerden biri de geçmişi 1994’e kadar uzanan “Stuttgart21” projesidir. Almanya’nın Stuttgart kentinde on yılı aşkın bir süredir kararlı ve sabırlı şekilde devam eden toplumsal bir direnişe tanık oluyoruz. 

ON BİNLERİN DİRENİŞİNE RAĞMEN

16 peronlu ve halen hizmet vermekte olan Stuttgart tren istasyonunun tamamen yer altına alınması ve Stuttgart-Ulm ile Stuttgart-Tübingen tren hattının 20 dakika yakınlaşması ve transit geçişin olacağı Avrupa’nın en büyük projesi Stuttgart21, on binlerin günler ve aylarca direnmelerine rağmen temelleri on yıl önce atıldı.

Stuttgart’ın tam bir inşaat alanı olduğu ve bunun sonucu trafiğin kaosa döndüğü günlerdeyiz. Böyle olmasına rağmen her pazartesi ve belirli günlerde gerçekleşmekte olan bir direniş söz konusu. Tarihe Stuttgart 21 karşıtları olarak geçen direniş, bu hafta da tren istasyonu önündeki alanda 500’üncü miting ve yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Stuttgart kentinin en önemli trafik akışının yaşandığı bu alanda toplanan 4 binden fazla insan hep birlikte ‘’Oben bleiben” (İstasyon yukarda kalsın) diye tempo tuttu. İnceden devam eden yağmura kimse aldırmayarak iki saatlik miting alanında ayrılmadı. Caz müziği konseri ile başlayan mitingde il konuşan  Prof.Dr. Heiner Monheim, “Stuttgart 21’in büyük bir yalan olduğu bugün her zamankinden daha fazla belirginleşti. Zira 4 milyar avro olacağı söylenmişti. Gelinen yerde 12 milyar olacağı dahi artık gizlenmiyor. Proje savunucuları bizlere çocuk masalı anlatmaktalar ama bizler onların yalanlarına kanmayacağız” dedi.

MİLYARLARI TOPRAĞA GÖMÜYORLAR

Stuttgartlı tanınmış kabare oyuncusu Timo Brunke de direniş ve gerçeğin şairi Bertolt Brecht’in dizeleriyle konuşmasına başlayınca alkış tufanı koptu. Ardından sahneye gazeteci ve eleştirmen Joe Bauer davet edildi. Bauer şunları söyledi:

“Tarihsel anıtlarla uğraşmanın hiçbir anlamı yoktur. Bir anıt görünümünde olan Stuttgart tren istasyonu çok az bir para ile yenilenerek ihtiyaca cevap verir hale getirilebilirdi. Ancak proje savunucuları bunun yerine milyarları toprağa ve birilerinin çöpüne akıtmayı tercih ettiler. Bizim şehrimizin geleceği için bu saygın topluluk ile direnmeye devam edeceğiz. Bizler ırkçılığa karşı olduğumuzu ve konut sorunu karşısında kayıtsız kalan yöneticilere karşı yeni pazartesilerde buluşmayı sürdüreceğiz.”

Stuttgart’tın altını tünellerle kevgire çeviren proje gelecek için büyük tehlikeler taşıdığı biliniyor. Birçok tünelde büyük su akıntıları var. Binlerce kişi 500’üncü pazartesi mitingi için bastırılmış dövizleri hep birlikte yukarı kaldırarak güzel bir görüntü çıkardılar.

Mitingin son konuşmacısı Viyana Üniversitesinde trafik bilimci  Prof.Hermann Konflacher, K21 alternatif projesine bir kez daha dikkat çekti.

Direnişçi grubun koordinasyon kurullarında Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart örgütlenmesi de yer alıyor. DİDF, Türkiye kökenli emekçilerin de eyleme katılması için çaba sarf ediyor.

Son mitinge medyanın ilgisinin çok yoğun olması dikkat çekti.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd