Siyaset Almanya’nın en büyük çevre eylemi: 500'üncü mitinge 4 bin kişi katıldı

Almanya’nın en büyük çevre eylemi: 500’üncü mitinge 4 bin kişi katıldı

Son yıllarda dünyanın onlarca yerinden mega ve en büyük proje adı altında büyük bir yıkım, talan ve şehri kendi ihtiyaçları doğrultusun yeniden yapılandırma söz konusu. İstanbul’dan İspanya oradan Brezilya kadar bu türden medyatik bir yanıyla güç gösterisine neden olan projeler tekellerin dilinde dolanıp duruyor.

İşte bu projelerden biri de geçmişi 1994’e kadar uzanan “Stuttgart21” projesidir. Almanya’nın Stuttgart kentinde on yılı aşkın bir süredir kararlı ve sabırlı şekilde devam eden toplumsal bir direnişe tanık oluyoruz. 

ON BİNLERİN DİRENİŞİNE RAĞMEN

16 peronlu ve halen hizmet vermekte olan Stuttgart tren istasyonunun tamamen yer altına alınması ve Stuttgart-Ulm ile Stuttgart-Tübingen tren hattının 20 dakika yakınlaşması ve transit geçişin olacağı Avrupa’nın en büyük projesi Stuttgart21, on binlerin günler ve aylarca direnmelerine rağmen temelleri on yıl önce atıldı.

Stuttgart’ın tam bir inşaat alanı olduğu ve bunun sonucu trafiğin kaosa döndüğü günlerdeyiz. Böyle olmasına rağmen her pazartesi ve belirli günlerde gerçekleşmekte olan bir direniş söz konusu. Tarihe Stuttgart 21 karşıtları olarak geçen direniş, bu hafta da tren istasyonu önündeki alanda 500’üncü miting ve yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Stuttgart kentinin en önemli trafik akışının yaşandığı bu alanda toplanan 4 binden fazla insan hep birlikte ‘’Oben bleiben” (İstasyon yukarda kalsın) diye tempo tuttu. İnceden devam eden yağmura kimse aldırmayarak iki saatlik miting alanında ayrılmadı. Caz müziği konseri ile başlayan mitingde il konuşan  Prof.Dr. Heiner Monheim, “Stuttgart 21’in büyük bir yalan olduğu bugün her zamankinden daha fazla belirginleşti. Zira 4 milyar avro olacağı söylenmişti. Gelinen yerde 12 milyar olacağı dahi artık gizlenmiyor. Proje savunucuları bizlere çocuk masalı anlatmaktalar ama bizler onların yalanlarına kanmayacağız” dedi.

MİLYARLARI TOPRAĞA GÖMÜYORLAR

Stuttgartlı tanınmış kabare oyuncusu Timo Brunke de direniş ve gerçeğin şairi Bertolt Brecht’in dizeleriyle konuşmasına başlayınca alkış tufanı koptu. Ardından sahneye gazeteci ve eleştirmen Joe Bauer davet edildi. Bauer şunları söyledi:

“Tarihsel anıtlarla uğraşmanın hiçbir anlamı yoktur. Bir anıt görünümünde olan Stuttgart tren istasyonu çok az bir para ile yenilenerek ihtiyaca cevap verir hale getirilebilirdi. Ancak proje savunucuları bunun yerine milyarları toprağa ve birilerinin çöpüne akıtmayı tercih ettiler. Bizim şehrimizin geleceği için bu saygın topluluk ile direnmeye devam edeceğiz. Bizler ırkçılığa karşı olduğumuzu ve konut sorunu karşısında kayıtsız kalan yöneticilere karşı yeni pazartesilerde buluşmayı sürdüreceğiz.”

Stuttgart’tın altını tünellerle kevgire çeviren proje gelecek için büyük tehlikeler taşıdığı biliniyor. Birçok tünelde büyük su akıntıları var. Binlerce kişi 500’üncü pazartesi mitingi için bastırılmış dövizleri hep birlikte yukarı kaldırarak güzel bir görüntü çıkardılar.

Mitingin son konuşmacısı Viyana Üniversitesinde trafik bilimci  Prof.Hermann Konflacher, K21 alternatif projesine bir kez daha dikkat çekti.

Direnişçi grubun koordinasyon kurullarında Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart örgütlenmesi de yer alıyor. DİDF, Türkiye kökenli emekçilerin de eyleme katılması için çaba sarf ediyor.

Son mitinge medyanın ilgisinin çok yoğun olması dikkat çekti.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd