Yaşam Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Baden-Württemberg 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı, son üç günden bu yana YouTube kanalında   yayınlanan videoları ile kutladı. Videoda 16-30 yaş arası gençler, Almanya’nın dokuz büyük şehirinde, o kentlerin sembollerinin önünde Hitabe’yi okurken görünüyor. Kutlamada işaret dili ile de mesaj verildi.

ÇYDD BW Başkanı Ahmet Gül konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“Gençlerimizle büyük gurur duyduk. Bu videoyu gerçekleştirebilmek için onlarca dernekten ve bireyden destek aldık. Kendi bölgelerinde gençleri organize ettiler. Yoksa böyle bir şeye girişemezdik. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyoruz. Ayrıca üyemiz sevgili Ramazan Kenar da videoların tüm teknik sorumluluğunu üstlendi, çok çalıştı. Bu proje Almanyalı Atatürkçü Türk gençlerinin bir armağanıdır. ÇYDD BW olarak kendimize yakışanı yaptığımıza inanıyoruz. Elbette kayıtlar profesyonel değil. Herkes kendi cep telefonu ile kaydetti. Ama işte tam da bundan dolayı değerli. Önemli olan mesajdır”

Öte yandan ÇYDD BW, 19 Mayıs dijital kutlamaları çerçevesinde Hablemitoğlu Enstitüsü Kurucu Direktörü, Lefke Avrupa Üniversitesi SağlıkBilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, gazeteci yazar İsmail Saymaz’ın Avrupalı Türk gençlerine mesajlarına da yer verdi. Ramazan Kenar da 19 Mayıs’a özel Mesut Tarcan’ın “Bandırma Vapuru” şiirini seslendirdi. Müzik pedagogu ve keman ustası Derya Bektaş da oğulları piyanoda Bağdar Rüzgar ve saksafonda Güneş Bektaş eşliğinde “Dağ Başını Duman Almış” marşını sundu.

ÇYDD BW’nin 19 Mayıs dijital kutlamaları ise sürüyor. Bu kapsamda usta sanatçı Cihan Ünal’ın Almanyalı Türk gençlerine özel  Turan Oflazoğlu’ndan “Atatürk”ü seslendirdiği videosu, Almanya kökenli Türk sporcuların kutlamaları, East of the Aegean’dan müzikli mesaj, tiyatro öğrencisi Sema Ordu’dan mesajlar da yayınlanıyor.

 

Kutlamalara son noktayı Almanya’da yaşayan çağdaş Türk gençlerinin birlikte çağdaş bir yaşam için ülke siyasetinden taleplerinin yer aldığı  video koyuyor.

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıktı: “Bu kadar kötü olduklarını tahmin etmiyorduk“

İlk kez bir Alman siyasetçiye hakaret davası açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının başvurusu üzerine Yeşil politikacı Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Eski milletvekili Kılıç kararı “siyasi” ve “kötü” olarak niteledi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Muhalif Türk kadın yazarlar Avrupa’nın ilgi odağı

Türkçenin önde gelen kadın yazarlarından ve Türkiye'deki baskılar nedeniyle Avrupa'ya yerleşen Aslı Erdoğan ile Ece Temelkuran, Almanca konuşulan dünyanın en büyük yayınevlerinde art arda yayımlanan yeni kitaplarıyla hem okurların hem de medyanın gündeminden düşmüyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd