Siyaset Almanya’nın Belit Onay sınavı: “Göçmen kökenli başkan” mı, “Belit Başkan” mı?

Almanya’nın Belit Onay sınavı: “Göçmen kökenli başkan” mı, “Belit Başkan” mı?

Işın Toymaz yazdı...

Belit Onay, Goslar doğumlu. Çifte vatandaş ve 38 yaşında. Ailesi 70’li yıllarda İstanbul’dan Almanya’ya misafir işçi statüsünde gelmiş ve gastronomi alanında çalışmış.

Leibnitz Üniversitesi’ndeki hukuk öğrenimi dolayısıyla 19 yıl önce Hannover kentine yerleşmiş. Genç ailesinin evinin neonaziler tarafından kundaklanması sonucu aileden beş kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan Solingen faciasından etkilendiği için Birlik ’90 / Yeşiller partisinden politikaya atılmış. Dört yıl belediye encümenliği yapmış.
2013 yılından bu yana da Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi Milletvekili olarak görevini sürdürüyor. Aynı zamanda İçişleri Politikaları, Göç ve Sığınmacı, Spor, Yerel Politikalar Sözcüsü.

Bir çocuk babası olan Belit Onay başkanlık yarışını kazandığını öğrendiği anlarda gerçekleştirdiği teşekkür konuşmasında bir cumhuriyet resepsiyonunda tanıştığı, ekonomi öğrenimi gören eşi Derya Onay Akbay’a Türkçe olarak “Sen benim her şeyimsin” diye seslendi.

Hem sinagoglarda hem de camilerdeki etkinliklerde boy gösteren aynı zamanda LGBT bireylerin eylemlerine de destek veren Belit Onay, açık dünya görüşü, çağdaş kimliği, muhafazakâr çevrelere saygılı tutumu, uzlaşmacı dili ile biliniyor.
Her kesimin desteğini alarak Hannover’deki seçimlerde yüzde 52,9 oy oranıyla 10 Kasım 2019 tarihindeki başkanlık yarışını kazanan Onay böylece büyükşehir belediyeciliğinde yeni bir devir açtı, en azından Hannover’de 73 yıllık Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) devrini sona erdirmiş oldu.

22 KASIM’DA GÖREVE BAŞLAYACAK

Belit Onay Almanya’dan olduğu kadar Türkiye’den de tebrik aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer örneğin Belit Onay’ı ilk kutlayanlar arasındaydı.
22 Kasım’da göreve başlayacak.
Belit Onay’ın seçim zaferi ile Almanya da göçmen kökenlilere yönelik bakış açısı konusunda bir sınav vermiş oldu.
Federal Alman Meclisi’nde ya da eyalet parlamentolarında uzun yıllardan bu yana neredeyse siyasi yelpazenin hemen her renginden Türkiye kökenli milletvekili görmeye alışan toplum söz konusu seçim sonuçları ile ilk kez yerel siyasette, büyükşehir düzeyinde “göçmen kökenli” bir başkanla tanışmış oldu.

“BİZ HANNOVER’İZ” VURGUSU

Seçildikten sonra internet sayfasında Belit Onay teşekkür yazısında “biz” vurgusu yaptı:
“…Herkesin Büyükşehir Belediye Başkanı olmak istiyorum.Önümüzdeki 7 yıl boyunca birlikte olacağımız için çok seviniyorum. Ve Kurt Schwitters’e atıfta bulunmak istiyorum: Belediye binası hepimizindir. Biz Hannover’iz!”

Belit Onay’ın başkanlığı ve yerel siyasette Türkiye kökenli belediye başkanlarının sayısındaki artış, uyum, hoşgörü ve dostluk adına umut verici elbette. “Türkiye kökenli olmasından dolayı gururlanma” işlerini ise gerilerde bırakmak gerekiyor. Çünkü bu gibi kilit noktalarda etnik köken değil “işi aynasıdır kişinin”.

Yeri gelmişken şu parantezi de açmak gerekiyor: Baden Württemberg Eyalet Meclisi Başkanı Muhterem Aras ve Alman iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Başkan Yardımcısı Sinan Selen de Almanya’daki çok önemli ilkler arasında yer tutuyor.
Yine de soralım: “Belit Onay’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olması göçmen kökenlilerin ‘göz hizasında’ muhatap alındığını mı gösteriyor?”
Ve hatta, Alman siyasetinin ve Alman halkının “yabancı tedirginliğini” gerilerde bıraktığını ve kilit noktalarda Türkiye kökenlilere rahatlıkla teslim olmayı kabullenişini mi ortaya koyuyor?

Bu sorulara yanıt vermek için henüz çok erken.

25 BİN KİŞİLİK ÖLÜM LİSTESİNDE KİMLER VAR?

Ama yanıt ararken göz önünde tutmak zorunda olduğumuz, huzur kaçıran bazı şeyler var.

Kurumsal ırkçılık ve ırkçı terör.

Şu ürkütücü liste örneğin: Almanya’da 25 bin aşırı sağ karşıtının ve sol aktivistin isimlerinin yer aldığı Nazilerin “Ölüm Listesi”. Almanya genelinde aşırı sağ karşıtlarının, mülteci dostu ve göçü savunan politikaları destekleyenlerin, sokaktaki sade vatandaşın, siyasetçilerin yanı sıra sol aktivistlerin yer aldığı ölüm listesi ile ülke çapında siyasi cinayetler planlanıyor. Söz konusu cinayetleri planlayan aşırı sağcı grup “Nordkreuz” (Kuzey Haçı), ırkçı şiddetin dizginlenmesi neredeyse imkânsız görünen boyutlarını somut bir şekilde ortaya koyuyor,
“Nedir bu Nordkreuz?” diyorsanız, bu, içinde eski askerler, polisler, hukukçuların da yer aldığı radikal sağcı bir grup. Üstelik bu ırkçı terör örgütünün kendisine bağlı “Südkreuz” ve “Westkreuz” kollarının olduğu da biliniyor.

X GÜNÜ KORKU SAÇMAYA DEVAM EDİYOR

Nordkreuz’dan da hemen önce ortaya çıkan ırkçı terör örgütlerinin yüzlerce ceset torbası ve cesetlerin hızla yok olmasını sağlayan kireç siparişiyle ilgili haberler var örneğin.
Irkçıların sık sık söz ettiği “X Günü” için Almanya’da büyük bir kaos hazırlığı endişesi halka korku saçmaya devam ediyor.

NSU DAVASI VE IRKÇI CİNAYETLER HALEN AYDINLATILMADI

Gerçekte, Alman kamuoyu ve göçmenler, çok daha önce ırkçı terör hücresi NSU’nun 100 kişilik ölüm listesi ile derin sarsıntı yaşamıştı. Neonazi yeraltı örgütü NSU üyeleri Beate Zschäpe, Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos 2000-2011 yılları arasında ellerini kollarını sallaya sallaya ırkçı cinayetler işlemiş, 8’i Türk 10 kişiyi öldürmüş, iki bombalı saldırı ve 15 soygun düzenlemişti. Bu katliamlara “dönerci cinayetleri” adı dahi takıldı, hatta “Türkler arasında mafya hesaplaşması” yakıştırması falan yapıldı.
Münih Eyalet Mahkemesi’nde görülen Almanya tarihinin en kritik davasında örgütün hayattaki tek sanığı Beate Zschäpe, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Terör hücresine destek veren diğer zanlıları ise başsavcılığın talep ettiğinden daha az cezalara çarptırması kamuoyunda büyük tepkiyle karşılandı.
Dava NSU’nun işlediği ırkçı cinayetlerde istihbarat ve emniyet birimlerinin bağlantılarına yönelik şüpheleri gidermeden tüm soru işaretleriyle birlikte kapandı gitti. Nedense sonra itiraf gibi açıklamalar art arda gelmeye başladı: Thüringen Eyalet Meclisi’nde kurulan ikinci NSU Cinayetlerini Araştırma Komisyonu, Eyalet Meclisi Başkanı Birgit Diezel’e teslim ettiği raporunda, “NSU tarafından işlenen 10 cinayet engellenebilirdi” saptamasına yer verdi.

TÜRK ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN ŞÜPHELİ ÖLÜMLERİ

Son dönemde ise Almanya’da Türk üniversite öğrencilerinin şüpheli ölümlerini kaygıyla izliyoruz.
Almanya’da eğitim gören 24 yaşındaki iki Türk genci, 2,5 ay arayla şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 16 Temmuz’da Potsdam’da Dursun Karadavut, 5 Ekim’de ise Nürnberg’de Mert Çokluk esrarengiz bir şekilde öldü. Her iki gencin de intihar ettiği iddia edildi. Karadavut ve Çokluk aileleri, Almanya’da eğitim gören, başarılı Türk gençlerini hedef alan bir oluşumdan şüpheleniyor. Basında yer alan iddiaya göre  ‘Alman makamlarının olayın üstünü örtmeye çalıştığını savunan aileler, Türk yetkililerden oğullarının ölümünün aydınlatılmasını’ istiyor.

ONAY’IN ETNİK KÖKENİ VE SOSYAL MEDYA

Tekrar en başa dönersek…
Belit Onay’ın Almanya’da Hannover’in başına geçmesi ile birlikte göç tartışmaları alevlenmiş oldu, tırmanan ırkçılıkla ilgili endişeler yeniden dile getirilmeye başlandı.
Çiçeği burnunda başkanın kökeni, nereden geldiği, dini, ailesi sağ popülistler tarafından didik didik ediliyor, sayısız ırkçı hakaret ve tehdit yağıyor. Sosyal medyada, kökeni alay konusu oldu bile.

BAŞKAN DAHİ OLSANIZ GÖÇMENSİNİZ!

Bir kez daha üzülerek görüyoruz ki, göçmen kökenlilerin işi Almanya’da hâlâ çok zor.
“Almanya’da doğup büyüseniz de, Alman vatandaşlığına geçseniz de, dört kuşaktır bu ülkede yaşasanız ve başkan dahi olsanız, bir kere göçmenseniz her zaman göçmensiniz” kanısı güçlendi.
Belit Onay’ın başkan seçilmesinin ardından ortaya çıkan tartışmalar ve tehditler Türk ve Alman toplumunun onlarca yıllık ortak geçmişe rağmen hâlâ birbirine dokunmadan yaşadığını ortaya koyuyor.

PARALEL TOPLUM ÇIKMAZI

Katılımcı bakış açısının yerleşmesi, karşılıklı hoşgörünün işlemesi ve gerçek dostluğun kurulması için anlaşılan bir 60 yıla daha ihtiyacımız var. “Belit Başkan” büyük bir olasılıkla her iki toplumun da kendisinden yüksek beklentiler içinde olduğunun farkında; teşekkür metni umut verici…
Eğer Onay, ilan ettiği gibi, hedefe insanı koyup tüm Hannoverlilerin “Başkanı” olursa, biz kazanırız, Almanya kazanır.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

FOTO: belit-onay.de

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karaca’nın telefon görüşmelerini izinsiz olarak kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adını kullanarak faaliyetlerini sürdüren ATFF’nin ses kaydı skandalı ile ilgili HALKWEB olarak bilgilendirdiğimiz TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ise şu ana kadar herhangi bir ihtar gelmemesi de dikkati çekti.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd