Kültür Almanya’nın belgesel ustalarından Gülsel Özkan: “Felaketler yaklaşıyor, tüketici isyanı başlamalı”

Almanya’nın belgesel ustalarından Gülsel Özkan: “Felaketler yaklaşıyor, tüketici isyanı başlamalı”

Gelecek tasarımının işlendiği bu yılki Beyond Festivali’nin ana teması iklim değişikliği. Festivalin yöneticisi rejisör Gülsel Özkan Türkiye’nin acil bir iklim değişikliği ile mücadele planı geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Federal Almanya’da film ve görsel/işitsel enstalasyonların gösteriminin de yapıldığı en saygın uluslararası etkinliklerden biri olan Beyond Festivali, bu yıl 20-26 Temmuz tarihleri arasında düzenleniyor.

Salgın dolayısıyla sekizincisi dijital olarak gerçekleşecek festival “İklim Değişikliği” başlığını taşıyor.

 

Karlsruhe Kültür ve Sanat Merkezi ZKM ve Karlsruhe Üniversitesi Tasarım Fakültesi işbirliği ile hayata geçecek organizasyonunun başına bir kez daha kadın yönetmen ve senarist Gülsel Özkan geçti. Uluslararası ödüllü sanatçı, Almanya’da uzun yıllardan bu yana  belgeseller ve uzun/kısa  metrajlı filmler çekiyor. Yapımcı, yönetmen ve senarist olarak çalışan Özkan’ın filmlerinden bazıları, Uluslararası Af Örgütü, Greenpeace, Pro-Asylum, Mülteci Konseyi ve Eyalet Medya Merkezleri ve çeşitli uluslararası üniversiteler dahil olmak üzere siyasal, sosyal  ve ekoloji eğitimlerde kullanılıyor.

Beyond Festivali, yapay zekâ, iklim değişikliği, küresel salgın ve sonrasına yaklaşımını, bu arada Türkiye’nin tüm bunların içindeki yerini Gülsel Özkan halkweb’e anlattı. Belgesellerinde, kısa metrajlı filmlerinde toplumsal, sosyal ve çevre sorunlarını dile getiren Gülsel Özkan’ın aktardıklarından ana başlıklar şöyle:

 

Beyond Festivali’nin organizasyonunun başına bu yıl da yapımcı, yönetmen ve senarist olarak çalışan Gülsel Özkan geçti

 

“HÂLÂ BİR ŞANSIMIZ VAR”

“Salgında bu şekilde sert ve ağır tedbirler alınabiliyorsa, bunu iklim ve doğa için de yapabiliriz demek ki. Doğa hasta, iklim hasta. Koronayla beraber doğayı da iyileştirmemiz gerekiyor. Dünyada iklim değişikliği ile tedbirler almazsak büyük felaketler bizi bekliyor. Yangınlar, depremler, seller… Bilim adamları gereken uyarıları sürekli yapıyor. İnsanlar bu felaketlerden dolayı iklim mülteciliğine başlayacak. Dünyanın her yerinden hareket başlayacak. Ancak hâlâ bir şansımız var. İklim değişikliğiyle ilgili üstümüze düşeni hızla yapmak zorundayız. Tüketici isyanı başlaması lazım. Doğayı, çevreyi gözeten üretim yapılmalı, tüketici bunu talep etmeli. Bunun dışındakileri boykot etmeli. Ayrıca siyasetin de devletlerin de Green New Deal’a geçmesi gerekiyor.

 

“TÜRKİYE ‘SU’ KONUSUNDA İLKLERİN ARASINDA YER ALMALI“

İleride su en büyük sorunlarımızdan biri. Tuzlu suyun, deniz suyunun içme suyuna dönüştürülmesi konusunda üç yanı denizlerle kaplı Türkiye hızla adım atmalı ve ilklerin arasında yer almalı.

Türkiye’de iklim değişikliği ile mücadeleye ilişkin  halkı bilgilendiren bir plan göremiyoruz. İklim değişikliği ile ilgili planı varsa, onu halkla paylaşmalı, yoksa acilen bu yönde bir platform oluşturulmalı.

“HİÇBİR HALK GRUBU KENDİNİ ÜVEY HİSSETMEMELİ“

İnsanlarımızın kalbi aşk dolu, sevda dolu. İnsanlar artık empati kuramıyor, yardımlaşmıyor. Toplumun, ülkenin gelişimi için mücadele etmek gerekiyor bu da üveylik yapmadan olmalı. Hiçbir halk grubu, din grubu, dil grubu kendisini üvey hissetmemeli. Bu değerlerin kıymetini bilerek her renge her güzelliğe yer açmalı.

Pandemiyi sadece ve sadece küresel çözebiliriz. Küresel çözmezsek, devam edecek. Almanya’yı ne kadar temiz tutsan da, kapının önünü temizlemen bu sefer yetmeyecek. Bu anlamda eğer düze çıktıysan diğer ülkelere yardımcı olmak zorundasın.”

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Türk Futbol Federasyonu: Tartışmalı bir yeniden doğum

Nisan ayında kurulan Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) ile ilgili ilk tepki Avrupa’da tam 42 yıl boyunca TFF Almanya Sorumluluğunu yürüten Erol Koloğlu’ndan geldi.

Almanya’da dönere “face lifting” yapıldı

Almanyalı Türklerin göç hikâyesi ile birlikte ülkeye giren ve bugün “fast food” yiyecekler içinde krallığını ilan eden döner de çağa ayak uydurdu. Zaddy’s markasıyla Kaplan damgalı “modern döner” dünyaya açılıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd