Yaşam Almanya’daki Türkçe medyanın kara günü: Usta gazeteci Mehmet Aktan hayatını kaybetti

Almanya’daki Türkçe medyanın kara günü: Usta gazeteci Mehmet Aktan hayatını kaybetti

Almanya’daki Türkçe medyayı bir “ağır haber işçisi” olarak on yıllarca damgalamış usta gazeteci Mehmet Aktan 72 yaşında hayata veda etti. Çalışkan gazetecinin ölümünün ardından meslektaşları hem medyadan hem de sosyal medya üzerinden Mehmet Aktan ile vedalaştı.

Almanya’daki Türk medyasında, özellikle de radyoculukta derin izler bırakmış olan Mehmet Aktan’ın ölümü, Türk medya camiasını hüzne boğdu. Aktan’ın yakın dostu, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Türkiye Temsilcisi Recai Aksu, DW Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan, WDR Türkçe Servisi Koordinatörü Tuncay Özdamar, Mehmet Aktan’ın ardından yaptıkları açıklamalarda, onun “mesleğine aşık, titiz, araştırmacı, farklı konuları özenle işleyebilme konusundaki yeteneğine ve dost canlısı” yönlerine işaret ettiler.

“MESLEĞİNE AŞIKTI”

WDR Türkçe Servisi Koordinatörü Tuncay Özdamar da sosyal medyada yayınladığı mesajında Mehmet Aktan’ın meslek aşkına işaret etti. Gazeteci Özdamar mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Emektar gazeteci Mehmet Aktan, Köln Radyosu muhabirliğinin yanı sıra Milliyet gazetesinin Almanya temsilcisi, TRT ve Deutsche Welle muhabiri olarak görev yaptı. 1992’ye kadar ZDF televizyonunda “Ihre Nachbarn Unsere Nachbarn” programında sunucu olarak çalıştı. Ürettiği haber, röportaj ve analizlerle Avrupa ve Almanya’daki Türk toplumuna eşlik etti, onlara yön ve yol gösterdi, adeta Almanya’nın göç tarihini yazdı. Sağlık sorunları nedeniyle son zamanlarda gazeteciliğe veda etmek zorunda kaldı.

Mehmet Aktan titiz, profesyonel ve mesleğine tutkun gazetecilik anlayışının yanında, nazik üslubu, ince ruhlu ve alçakgönüllü oluşu, sıcak ve sevecen tavrı ile sonraki kuşaklara örnek oldu. Ardında onu saygı, sevgi ve özlemle anan, güzel anılarla hatırlayacak bir meslektaş topluluğu bıraktı. Kimimizin ’Mehmet Abi’si, kimimizin ’Üstad’ı, kimimizin ise ’Aktan’ı idi. 
Bir yıldız daha yitirdik. Işıklar içinde uyusun. Başımız sağolsun!”

“GERÇEK BİR KAYIP”

Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren WDR, TRT, Deutsche Welle, Milliyet, Milliyet Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Hürriyet’te muhabirlik yapan gazeteci Dr. Mehmet Aktan için  DW Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan tecrübeli gazetecinin mesleğine verdiği önemi vurguladı: 

“Üstadımız Mehmet Aktan her zaman doğru ve kaliteli haberleri ile bilinirdi. İyi araştırılmış, özenli bir dille yazılmış haberleri ile tüm meslektaşlarına örnek olan bir gazeteciydi. Hem onunla birlikte çalışma şansına sahip olan hem de ardından gelen kuşak olarak ona çok şey borçluyuz. Vefatı gerçek bir kayıp oldu. Çok üzgünüz. Tüm sevenlerinin ve basın camiasının başı sağ olsun.”

“TAM BİR BASIN NEFERİDİR“

Milliyet gazetesinde o dönemde çalışma arkadaşı ve yakın dostu da olan Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Türkiye Temsilcisi Recai Aksu da Mehmet Aktan‘ı kaybetmekten duyduğu üzüntüyü sosyal medyada şöyle kaleme aldı:

Her zaman anlatacak hikâyesi, verecek bilgisi vardır. Berlin Duvarı’nın çöktüğü gün halihazirdaki politikacıların ne beyanat verdiğinden, Pergamon manastırına, Berlin’de nerede çorba içileceğine kadar hiç bitmez bilgisi, dağarcığındaki hazinesi… Gerekirse, sırayla tüm Alman başbakanlarını sayar ya da Türkiye’de hangi seçimde kimin ne kadar oy aldığını anlatır, isterseniz Laz fıkrası, o da olmadı Pavarotti’den arya, Fransızca chanson söyler. Sağ omzunda laptop çantası kutlamaları, doğumgünlerini hatırlar, illa bir şıklık yapar, gerekirse şiir okur, şarkı söyler, gerekirse tango yapar.

Bilgi zenginidir Mehmet Aktan, insancıldır, işine de, birlikte çalıştığı insanlara da saygılıdır, hoşgörülüdür. Kimseye kızmaz -Milliyet’in Frankfurt yazı işleri hariç-, kimseye darılmaz.
O bir elçidir, bilginin, haberin elçisi. Bak üstad, der, hiç de sakınmadan yüksünmeden verir elindeki avcundaki bilgiyi. Rekabet, hırs bilmez Mehmet Aktan. 

Tam bir basın neferidir. Binlerce haberiyle Almanya’nın tarihini yazmıştır, henüz internetin olmadığı dönemde, uçaklara yetiştirdiği negatif ruloları, fotoğraflarıyla Almanya’nın görsel belleğidir, Westerwelle’sinden Angela Merkel’ine, siyaset sahnesine yeni adım attıkları andan başbakanlıklarına kadar eşlik etmiştir Alman siyasetçilere. Türkiye kökenli siyasetçi, aydın, sporcunun sade takipçisi değil, yoldaşları olmuştur.“

“ALMANYA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN TARİHİNİ YAZDI“

Almanya’da Türkçe yayın yapan çeşitli medya kurumlarında 1970’li yıllardan itibaren yoğun bir şekilde çalışan ve ağır sağlık sorunları nedeniyle bir süre önce gazeteciliğe veda etmek zorunda kalan Dr. Mehmet Aktan 5 Şubat 2020 tarihinde Köln’de hayatını kaybetti. Almanya’daki Türk basınının en tanınan emektarlarından biri olan Aktan, meslektaşları tarafından “Almanya’daki Türk toplumunun tarihini yazan” bir gazeteci olarak adlandırılırdı.

Almanya’daki Türk medyasında, özellikle de radyoculukta derin izler bırakmış olan Mehmet Aktan’ın ölümü, Türk medya camiasını hüzne boğdu

DOKTORA TEZİNDE TÜRKÇE MEDYAYI MERCEK ALTINA ALDI

Aktan 1948 Adana Kozan doğumluydu. Önce Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Bir Cumhuriyet Bayramı’nda, 29 Ekim 1971’de Almanya’ya ayak bastı. Hannover Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra, 1979’da Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde medya konusunda doktorasını tamamladı. Doktora tezi, “Federal Almanya Cumhuriyeti’ndeki yabancı işçiler için medya” üzerineydi ve ülkedeki Türkçe gazete ve radyo yayınlarını mercek altına alıyordu. 

“HABERLERİNİ DEFALARCA KONTROL EDERDİ“

 

Mehmet Aktan, gazetecilik kariyeri boyunca da bu yayınlara büyük katkı sağladı. Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (WDR) çatısı altındaki Köln Radyosu, TRT, Deutsche Welle, Milliyet, Milliyet Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Hürriyet’te muhabirlik yaptı. Münih, Köln, Bonn ve Berlin’de görev yaparken siyaset dünyasından iş hayatına, Almanya’daki Türkiye kökenlilerin hayatının her alanına dair ürettiği haberleri ile mesleğin duayenleri arasına girdi. DW Türkçe’de geniş yer bulan haberde de çalıştığı yıllarda Federal Meclis’ten Türk mahallesine kadar her yerde tanınan bir sima olan Mehmet Aktan’ın, farklı konuları özenle işleyebilme konusundaki yeteneğinin yanı sıra, mesleğindeki titizliğiyle, haberlerini defalarca kontrol etmesine de vurgu yapıldı.

HALKWEB – FRANKFURT

Popüler Haberler

Şimdi de imamlar Türkçe dersi verecek: Avrupa Türklerinde kimlik ve anadili gerginliği

Almanya’da uzmanlar uzun zamandan bu yana Türk Dili ve Türk Kültürü derslerinin, anadili eğitiminin ve Türk çocuklarının adeta kaderlerine terk edildiği yönünde alarm veriyorlar. Türkçe derslerinin cami derneklerinin çatısı altında yapılma hesapları, Türk toplumunu tedirgin etti.

Araya mesafe koyarak eylem yaptılar: Almanya’da Helin Bölek anıldı

Konserlerinin ve sanatsal çalışmalarının yasaklanması, grup üyelerinin tutuklu olması üzerine özgürlükleri için başlatılan ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Almanya’da korona tedbirleri ve kısıtlamalara rağmen anma etkinliği düzenlendi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.

Tüm Haberler

Taksicilerden sağlık emekçilerine teşekkür kolisi

Stuttgart kentinde 800'den fazla üyesi olan taksi kooperatifi “Taxizentrale“ (Taksi Merkezi) sağlık alanında çalışanlara teşekkür etmek için yiyecek-içecek kolileri bağışladı.
dd

Araya mesafe koyarak eylem yaptılar: Almanya’da Helin Bölek anıldı

Konserlerinin ve sanatsal çalışmalarının yasaklanması, grup üyelerinin tutuklu olması üzerine özgürlükleri için başlatılan ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Almanya’da korona tedbirleri ve kısıtlamalara rağmen anma etkinliği düzenlendi.
dd

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.
dd

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd