Yaşam Almanya’daki Türkçe medyanın kara günü: Usta gazeteci Mehmet Aktan hayatını kaybetti

Almanya’daki Türkçe medyanın kara günü: Usta gazeteci Mehmet Aktan hayatını kaybetti

Almanya’daki Türkçe medyayı bir “ağır haber işçisi” olarak on yıllarca damgalamış usta gazeteci Mehmet Aktan 72 yaşında hayata veda etti. Çalışkan gazetecinin ölümünün ardından meslektaşları hem medyadan hem de sosyal medya üzerinden Mehmet Aktan ile vedalaştı.

Almanya’daki Türk medyasında, özellikle de radyoculukta derin izler bırakmış olan Mehmet Aktan’ın ölümü, Türk medya camiasını hüzne boğdu. Aktan’ın yakın dostu, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Türkiye Temsilcisi Recai Aksu, DW Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan, WDR Türkçe Servisi Koordinatörü Tuncay Özdamar, Mehmet Aktan’ın ardından yaptıkları açıklamalarda, onun “mesleğine aşık, titiz, araştırmacı, farklı konuları özenle işleyebilme konusundaki yeteneğine ve dost canlısı” yönlerine işaret ettiler.

“MESLEĞİNE AŞIKTI”

WDR Türkçe Servisi Koordinatörü Tuncay Özdamar da sosyal medyada yayınladığı mesajında Mehmet Aktan’ın meslek aşkına işaret etti. Gazeteci Özdamar mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Emektar gazeteci Mehmet Aktan, Köln Radyosu muhabirliğinin yanı sıra Milliyet gazetesinin Almanya temsilcisi, TRT ve Deutsche Welle muhabiri olarak görev yaptı. 1992’ye kadar ZDF televizyonunda “Ihre Nachbarn Unsere Nachbarn” programında sunucu olarak çalıştı. Ürettiği haber, röportaj ve analizlerle Avrupa ve Almanya’daki Türk toplumuna eşlik etti, onlara yön ve yol gösterdi, adeta Almanya’nın göç tarihini yazdı. Sağlık sorunları nedeniyle son zamanlarda gazeteciliğe veda etmek zorunda kaldı.

Mehmet Aktan titiz, profesyonel ve mesleğine tutkun gazetecilik anlayışının yanında, nazik üslubu, ince ruhlu ve alçakgönüllü oluşu, sıcak ve sevecen tavrı ile sonraki kuşaklara örnek oldu. Ardında onu saygı, sevgi ve özlemle anan, güzel anılarla hatırlayacak bir meslektaş topluluğu bıraktı. Kimimizin ’Mehmet Abi’si, kimimizin ’Üstad’ı, kimimizin ise ’Aktan’ı idi. 
Bir yıldız daha yitirdik. Işıklar içinde uyusun. Başımız sağolsun!”

“GERÇEK BİR KAYIP”

Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren WDR, TRT, Deutsche Welle, Milliyet, Milliyet Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Hürriyet’te muhabirlik yapan gazeteci Dr. Mehmet Aktan için  DW Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan tecrübeli gazetecinin mesleğine verdiği önemi vurguladı: 

“Üstadımız Mehmet Aktan her zaman doğru ve kaliteli haberleri ile bilinirdi. İyi araştırılmış, özenli bir dille yazılmış haberleri ile tüm meslektaşlarına örnek olan bir gazeteciydi. Hem onunla birlikte çalışma şansına sahip olan hem de ardından gelen kuşak olarak ona çok şey borçluyuz. Vefatı gerçek bir kayıp oldu. Çok üzgünüz. Tüm sevenlerinin ve basın camiasının başı sağ olsun.”

“TAM BİR BASIN NEFERİDİR“

Milliyet gazetesinde o dönemde çalışma arkadaşı ve yakın dostu da olan Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Türkiye Temsilcisi Recai Aksu da Mehmet Aktan‘ı kaybetmekten duyduğu üzüntüyü sosyal medyada şöyle kaleme aldı:

Her zaman anlatacak hikâyesi, verecek bilgisi vardır. Berlin Duvarı’nın çöktüğü gün halihazirdaki politikacıların ne beyanat verdiğinden, Pergamon manastırına, Berlin’de nerede çorba içileceğine kadar hiç bitmez bilgisi, dağarcığındaki hazinesi… Gerekirse, sırayla tüm Alman başbakanlarını sayar ya da Türkiye’de hangi seçimde kimin ne kadar oy aldığını anlatır, isterseniz Laz fıkrası, o da olmadı Pavarotti’den arya, Fransızca chanson söyler. Sağ omzunda laptop çantası kutlamaları, doğumgünlerini hatırlar, illa bir şıklık yapar, gerekirse şiir okur, şarkı söyler, gerekirse tango yapar.

Bilgi zenginidir Mehmet Aktan, insancıldır, işine de, birlikte çalıştığı insanlara da saygılıdır, hoşgörülüdür. Kimseye kızmaz -Milliyet’in Frankfurt yazı işleri hariç-, kimseye darılmaz.
O bir elçidir, bilginin, haberin elçisi. Bak üstad, der, hiç de sakınmadan yüksünmeden verir elindeki avcundaki bilgiyi. Rekabet, hırs bilmez Mehmet Aktan. 

Tam bir basın neferidir. Binlerce haberiyle Almanya’nın tarihini yazmıştır, henüz internetin olmadığı dönemde, uçaklara yetiştirdiği negatif ruloları, fotoğraflarıyla Almanya’nın görsel belleğidir, Westerwelle’sinden Angela Merkel’ine, siyaset sahnesine yeni adım attıkları andan başbakanlıklarına kadar eşlik etmiştir Alman siyasetçilere. Türkiye kökenli siyasetçi, aydın, sporcunun sade takipçisi değil, yoldaşları olmuştur.“

“ALMANYA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN TARİHİNİ YAZDI“

Almanya’da Türkçe yayın yapan çeşitli medya kurumlarında 1970’li yıllardan itibaren yoğun bir şekilde çalışan ve ağır sağlık sorunları nedeniyle bir süre önce gazeteciliğe veda etmek zorunda kalan Dr. Mehmet Aktan 5 Şubat 2020 tarihinde Köln’de hayatını kaybetti. Almanya’daki Türk basınının en tanınan emektarlarından biri olan Aktan, meslektaşları tarafından “Almanya’daki Türk toplumunun tarihini yazan” bir gazeteci olarak adlandırılırdı.

Almanya’daki Türk medyasında, özellikle de radyoculukta derin izler bırakmış olan Mehmet Aktan’ın ölümü, Türk medya camiasını hüzne boğdu

DOKTORA TEZİNDE TÜRKÇE MEDYAYI MERCEK ALTINA ALDI

Aktan 1948 Adana Kozan doğumluydu. Önce Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Bir Cumhuriyet Bayramı’nda, 29 Ekim 1971’de Almanya’ya ayak bastı. Hannover Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra, 1979’da Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde medya konusunda doktorasını tamamladı. Doktora tezi, “Federal Almanya Cumhuriyeti’ndeki yabancı işçiler için medya” üzerineydi ve ülkedeki Türkçe gazete ve radyo yayınlarını mercek altına alıyordu. 

“HABERLERİNİ DEFALARCA KONTROL EDERDİ“

 

Mehmet Aktan, gazetecilik kariyeri boyunca da bu yayınlara büyük katkı sağladı. Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (WDR) çatısı altındaki Köln Radyosu, TRT, Deutsche Welle, Milliyet, Milliyet Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Hürriyet’te muhabirlik yaptı. Münih, Köln, Bonn ve Berlin’de görev yaparken siyaset dünyasından iş hayatına, Almanya’daki Türkiye kökenlilerin hayatının her alanına dair ürettiği haberleri ile mesleğin duayenleri arasına girdi. DW Türkçe’de geniş yer bulan haberde de çalıştığı yıllarda Federal Meclis’ten Türk mahallesine kadar her yerde tanınan bir sima olan Mehmet Aktan’ın, farklı konuları özenle işleyebilme konusundaki yeteneğinin yanı sıra, mesleğindeki titizliğiyle, haberlerini defalarca kontrol etmesine de vurgu yapıldı.

HALKWEB – FRANKFURT

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd