Yaşam Almanya’daki Türkçe medyanın kara günü: Usta gazeteci Mehmet Aktan hayatını kaybetti

Almanya’daki Türkçe medyanın kara günü: Usta gazeteci Mehmet Aktan hayatını kaybetti

Almanya’daki Türkçe medyayı bir “ağır haber işçisi” olarak on yıllarca damgalamış usta gazeteci Mehmet Aktan 72 yaşında hayata veda etti. Çalışkan gazetecinin ölümünün ardından meslektaşları hem medyadan hem de sosyal medya üzerinden Mehmet Aktan ile vedalaştı.

Almanya’daki Türk medyasında, özellikle de radyoculukta derin izler bırakmış olan Mehmet Aktan’ın ölümü, Türk medya camiasını hüzne boğdu. Aktan’ın yakın dostu, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Türkiye Temsilcisi Recai Aksu, DW Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan, WDR Türkçe Servisi Koordinatörü Tuncay Özdamar, Mehmet Aktan’ın ardından yaptıkları açıklamalarda, onun “mesleğine aşık, titiz, araştırmacı, farklı konuları özenle işleyebilme konusundaki yeteneğine ve dost canlısı” yönlerine işaret ettiler.

“MESLEĞİNE AŞIKTI”

WDR Türkçe Servisi Koordinatörü Tuncay Özdamar da sosyal medyada yayınladığı mesajında Mehmet Aktan’ın meslek aşkına işaret etti. Gazeteci Özdamar mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Emektar gazeteci Mehmet Aktan, Köln Radyosu muhabirliğinin yanı sıra Milliyet gazetesinin Almanya temsilcisi, TRT ve Deutsche Welle muhabiri olarak görev yaptı. 1992’ye kadar ZDF televizyonunda “Ihre Nachbarn Unsere Nachbarn” programında sunucu olarak çalıştı. Ürettiği haber, röportaj ve analizlerle Avrupa ve Almanya’daki Türk toplumuna eşlik etti, onlara yön ve yol gösterdi, adeta Almanya’nın göç tarihini yazdı. Sağlık sorunları nedeniyle son zamanlarda gazeteciliğe veda etmek zorunda kaldı.

Mehmet Aktan titiz, profesyonel ve mesleğine tutkun gazetecilik anlayışının yanında, nazik üslubu, ince ruhlu ve alçakgönüllü oluşu, sıcak ve sevecen tavrı ile sonraki kuşaklara örnek oldu. Ardında onu saygı, sevgi ve özlemle anan, güzel anılarla hatırlayacak bir meslektaş topluluğu bıraktı. Kimimizin ’Mehmet Abi’si, kimimizin ’Üstad’ı, kimimizin ise ’Aktan’ı idi. 
Bir yıldız daha yitirdik. Işıklar içinde uyusun. Başımız sağolsun!”

“GERÇEK BİR KAYIP”

Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren WDR, TRT, Deutsche Welle, Milliyet, Milliyet Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Hürriyet’te muhabirlik yapan gazeteci Dr. Mehmet Aktan için  DW Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan tecrübeli gazetecinin mesleğine verdiği önemi vurguladı: 

“Üstadımız Mehmet Aktan her zaman doğru ve kaliteli haberleri ile bilinirdi. İyi araştırılmış, özenli bir dille yazılmış haberleri ile tüm meslektaşlarına örnek olan bir gazeteciydi. Hem onunla birlikte çalışma şansına sahip olan hem de ardından gelen kuşak olarak ona çok şey borçluyuz. Vefatı gerçek bir kayıp oldu. Çok üzgünüz. Tüm sevenlerinin ve basın camiasının başı sağ olsun.”

“TAM BİR BASIN NEFERİDİR“

Milliyet gazetesinde o dönemde çalışma arkadaşı ve yakın dostu da olan Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Türkiye Temsilcisi Recai Aksu da Mehmet Aktan‘ı kaybetmekten duyduğu üzüntüyü sosyal medyada şöyle kaleme aldı:

Her zaman anlatacak hikâyesi, verecek bilgisi vardır. Berlin Duvarı’nın çöktüğü gün halihazirdaki politikacıların ne beyanat verdiğinden, Pergamon manastırına, Berlin’de nerede çorba içileceğine kadar hiç bitmez bilgisi, dağarcığındaki hazinesi… Gerekirse, sırayla tüm Alman başbakanlarını sayar ya da Türkiye’de hangi seçimde kimin ne kadar oy aldığını anlatır, isterseniz Laz fıkrası, o da olmadı Pavarotti’den arya, Fransızca chanson söyler. Sağ omzunda laptop çantası kutlamaları, doğumgünlerini hatırlar, illa bir şıklık yapar, gerekirse şiir okur, şarkı söyler, gerekirse tango yapar.

Bilgi zenginidir Mehmet Aktan, insancıldır, işine de, birlikte çalıştığı insanlara da saygılıdır, hoşgörülüdür. Kimseye kızmaz -Milliyet’in Frankfurt yazı işleri hariç-, kimseye darılmaz.
O bir elçidir, bilginin, haberin elçisi. Bak üstad, der, hiç de sakınmadan yüksünmeden verir elindeki avcundaki bilgiyi. Rekabet, hırs bilmez Mehmet Aktan. 

Tam bir basın neferidir. Binlerce haberiyle Almanya’nın tarihini yazmıştır, henüz internetin olmadığı dönemde, uçaklara yetiştirdiği negatif ruloları, fotoğraflarıyla Almanya’nın görsel belleğidir, Westerwelle’sinden Angela Merkel’ine, siyaset sahnesine yeni adım attıkları andan başbakanlıklarına kadar eşlik etmiştir Alman siyasetçilere. Türkiye kökenli siyasetçi, aydın, sporcunun sade takipçisi değil, yoldaşları olmuştur.“

“ALMANYA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN TARİHİNİ YAZDI“

Almanya’da Türkçe yayın yapan çeşitli medya kurumlarında 1970’li yıllardan itibaren yoğun bir şekilde çalışan ve ağır sağlık sorunları nedeniyle bir süre önce gazeteciliğe veda etmek zorunda kalan Dr. Mehmet Aktan 5 Şubat 2020 tarihinde Köln’de hayatını kaybetti. Almanya’daki Türk basınının en tanınan emektarlarından biri olan Aktan, meslektaşları tarafından “Almanya’daki Türk toplumunun tarihini yazan” bir gazeteci olarak adlandırılırdı.

Almanya’daki Türk medyasında, özellikle de radyoculukta derin izler bırakmış olan Mehmet Aktan’ın ölümü, Türk medya camiasını hüzne boğdu

DOKTORA TEZİNDE TÜRKÇE MEDYAYI MERCEK ALTINA ALDI

Aktan 1948 Adana Kozan doğumluydu. Önce Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Bir Cumhuriyet Bayramı’nda, 29 Ekim 1971’de Almanya’ya ayak bastı. Hannover Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra, 1979’da Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde medya konusunda doktorasını tamamladı. Doktora tezi, “Federal Almanya Cumhuriyeti’ndeki yabancı işçiler için medya” üzerineydi ve ülkedeki Türkçe gazete ve radyo yayınlarını mercek altına alıyordu. 

“HABERLERİNİ DEFALARCA KONTROL EDERDİ“

 

Mehmet Aktan, gazetecilik kariyeri boyunca da bu yayınlara büyük katkı sağladı. Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (WDR) çatısı altındaki Köln Radyosu, TRT, Deutsche Welle, Milliyet, Milliyet Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Hürriyet’te muhabirlik yaptı. Münih, Köln, Bonn ve Berlin’de görev yaparken siyaset dünyasından iş hayatına, Almanya’daki Türkiye kökenlilerin hayatının her alanına dair ürettiği haberleri ile mesleğin duayenleri arasına girdi. DW Türkçe’de geniş yer bulan haberde de çalıştığı yıllarda Federal Meclis’ten Türk mahallesine kadar her yerde tanınan bir sima olan Mehmet Aktan’ın, farklı konuları özenle işleyebilme konusundaki yeteneğinin yanı sıra, mesleğindeki titizliğiyle, haberlerini defalarca kontrol etmesine de vurgu yapıldı.

HALKWEB – FRANKFURT

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd