Siyaset Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 

Almanya’da hükümet ülkeye kalifiye elemanları çekmek için bir adım daha attı. Kabine Almanya’nın göçmenler için cazip bir ülke haline getirilmesini öngören Ulusal Uyum Eylem Planı’nın ilk bölümünü kabul etti. Plana göre Almanya göçmenlere yaşadıkları ülkede dil kursları verecek ve Almanya’ya dair bilgilendirme kampanyaları yürütecek. Bu sayede Almanya’nın kalifiye işgücü için cazip hale getirilmesi hedefleniyor. 

DW Türkçe’de yer alan habere göre, eylem planıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, potansiyel göçmenlerin Almanya’ya göç etme kararı vermeden önce Almanya’daki yaşam hakkında mümkün olduğunca bilgilendirilmesinin gerektiği belirtildi. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya’nın kalifiye elemanlar konusunda diğer ülkelerle rekabet içinde olduğunu belirtirken, “Öte yandan, insanların yanılgılarla Almanya’ya gelmelerini de istemiyoruz” dedi.

Sözcü, 2015 ve 2016 yıllarında Almanya’ya gelen sığınmacıların tamamen yanlış yönlendirilmiş beklentilerle geldiğini hatırlattı. Seifert, Almancanın mesleki kariyer açısından ne kadar önemli olduğu konusunda insanların bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Almanya Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz da eylem planıyla ilgili olarak, “Göçten önce uyumun yönünü belirlemek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

MUHALEFET MEMNUN DEĞİL 

Muhalefetteki Yeşillere göre hükümetin göç konusunda aldığı önlemler yetersiz. Yeşiller Partisi’nden Filiz Polat, göç ve uyumu olumlu hale getirmek için “ikna edici ve yenilikçi güç” eksikliği çekildiği görüşünde. Polat’a göre, en iyi işgücünü kazanma yarışı için göç ve uyum konusunda iyi bir yönetim şart.

Sağ popülist parti Almanya için Alternatif (AfD) ise gelecekte kalifiye işgücü sorunu olacağına şüpheyle yaklaşıyor. Parti, dijitalleşme nedeniyle milyonlarca işyerinin gelecekte kapanacağı görüşünde. 

Almanya’da kalifiye eleman sıkıntısının çözülmesi için 1 Mart’ta Nitelikli İşçi Göçü Yasası yürürlüğü giriyor. Yasa, AB üyesi olmayan ülkelerden kalifiye işgücünün Almanya’ya gelerek çalışabilmesini kolaylaştırıyor.

FOTO:  Christian Lue on Unsplash

HALKWEB – BERLİN

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd