Kültür Almanya’da Türkan Saylan Eğitim Merkezi mi kurulacak?

Almanya’da Türkan Saylan Eğitim Merkezi mi kurulacak?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) bu kez de projektörleri Almanya’daki Türkiye kökenli kız çocuklarına çeviriyor. Almanya’da kurulması planlanan Türkan Saylan Eğitim Merkezi ise Türkan Saylan’ı anma ve anlama programında  dillendirildi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Baden-Württemberg ev sahipliğinde Bürgerhaus Rot salonlarında gerçekleşen programda, yazar Ayşe Kulin ve ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel yaklaşık 300 vatandaşımızla bir araya geldi.

ÇYDD Baden-Württemberg Başkanı Ahmet Gül ve ÇYDD Essen Başkanı Sevinç Ekinci Almanya’daki kız çocuklarına ve kadınlara yönelik projelerde ortak hareket etme sözü verdiler

Selamlama konuşmasını yapan ÇYDD Baden Württemberg Başkanı Ahmet Gül cami cemaatlerinin eline geçmeye başlayan Türkçe derslerine yönelik kaygılarını dile getirdi ve ekledi: “Almanya’da Türkan Saylan Eğitim Merkezi kurmayı hedefliyoruz.”

Başkan Gül’ün açıklamasına ilk destek ÇYDD Genel Başkanı Ayşe Yüksel’den geldi. ÇYDD Essen Başkanı Sevinç Ekinci de iş birliği sözü verdi.

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel konuşmasında Almanya’da kurulması telaffuz edilen Türkan Saylan Eğitim Merkezi projesine destek vereceklerini vurguladı

ALMANYA’DA ORTAK PROJELERE “EVET”

Saylan’ın 30 yıllık yol arkadaşı Yüksel programın ardından sorularımızı yanıtladı. Ayşe Yüksel kadın erkek fırsat eşitliğine büyük önem verdiklerine ve ÇYDD’nin gündeminde tuttuklarına vurgu yaptı. Yüksel şöyle konuştu:

“Türkan Saylan kendisini  ‘Ben Mustafa Kemal Atatürk’ün kızıyım’ diye tanımlardı. Yaptıkları yazdıkları sadece Almanya’daki kadınlara değil dünyadaki bütün kadınlar için örnek olabilir. Çocuklarımızın küçük yaştan itibaren hayatın her alanında kadınlarla erkeklerin eşit olduğunu içselleştirerek yetişmesine gayret gösteriyoruz. ÇYDD Almanya yapılanmalarının da önerileriyle birlikte Almanya’da yaşayan çocuklar, gençler ve kadınlar için ortak projeler gerçekleştirmek istiyoruz.”

 

Biyografi ustası, yazar Ayşe Kulin Stuttgart’taki buluşmada yaklaşık 300 davetliye Türkan Saylan’ı, kardelenleri ve Türkiye’nin içinden geçtiği zorlu süreci anlattı

“KIZLARIMIZ TARİKATLARIN ELİNE DÜŞTÜ”

Türkan Saylan’ı en iyi anlatan kitabın da yazarı olan biyografi ustası Ayşe Kulin de HALKWEB’e Stuttgart’ta yaptığı açıklamalarda, özellikle anadili eğitimi ile ilgili kaygılarını dile getirdi: “Evlerde çocuklarınızla Türkçe konuşun. Çevrenizdeki okullarda hafta sonlarında okulların dershanelerini kullanın. Çocuklarınıza Türkçe masallar, şiirler okuyun. Tük tarihini, kültürünü, Atatürk devrimlerini anlatın. Türkçeyi yaşatmanın bir sürü yolu var. Çok iyi Almanca konuşan bir kuşak var. Onlar çocuklarıyla Türkçe konuşmazsa bu iş olmaz. Ayrıca Almanya’daki Türklerin görevi anadillerini korumaktır. Türkiye hükümetleri, bizler Almanya’daki kuşaklara sahip çıkamadık. Kızlarımız, çocuklarımız tarikatların ellerine düştüler. Tarikatlarla hurafelerle hiçbir yere gidemezler. Bu Türkiye’nin Türk toplumunun sonu demektir. Alarm zilleri çalıyor. Her çocuğun hangi dinin veya ırkın mensubu olursa olsun kesinlikle çağdaş eğitime ihtiyacı vardır. Bu görevi okulların dışında hiç bir kurum üstlenmemelidir.”

ELİF ŞAHİN VE CEMRE YILMAZ DA SAHNE ALDI

Öte yandan ÇYDD Baden Württemberg Yönetim Kurulu Üyesi Yeşim Kavrap’ın moderasyonunu üstlendiği programda müzik ve dans gösterileri de yer aldı.

Ayşe Kulin ve Ayşe Yüksel programda sahne alan Almanya HipHop eski Şampiyonu Kadir Yılmaz yönetimindeki Kids Dance çocuk ve gençlik dans grubu ile objektiflerin karşısına geçti, hatıra fotoğrafı çektirdi

Program çerçevesinde Stuttgart Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Elif Şahin piyanoda, caz vokalde Cemre Yılmaz, caz piyanoda Andre Weiss, Derya Bektaş yönetimindeki Klangoase orkestrası sahne aldı, Almanya HipHop eski Şampiyonu Kadir Yılmaz yönetimindeki Kids Dance çocuk ve gençlik dans grubu da şov yaptı.

ERDOĞAN KARAYEL’DEN TÜRKAN SAYLAN PORTRESİ

Uluslararası alanda tanınan karikatürist ve grafiker Erdoğan Karayel program sonunda Türkan Saylan’ın portre çalışmasını ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel’e takdim etti. Karayel birer kopyasını da Ayşe Kulin ve diğer sanatçılara armağan etti.

Diğer taraftan yazar Ayşe Kulin “Türkan-Tek ve Tek Başına” adlı romanını imzaladı.

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd