Siyaset Almanya'da tuhaf bir “Türk grevi”: Dağıtılan paralar, hırpalanan işçiler

Almanya’da tuhaf bir “Türk grevi”: Dağıtılan paralar, hırpalanan işçiler

Egetürk fabrikasında yapılan grevde tuhaf gelişmeler yaşandığı, grevi kırmak için bir para dağıtıldığı ve hatta bazı tartaklamalar yaşandığı iddia ediliyor.

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işçiler uyarı grevinin ardından ikinci bir grev yaptı. İşveren grevi kırmak için grev günü başına işçilere 100 avro vaat etti. Satış müdürünün grevde işçilere bağırdığı, şirket patronunun da işçilerin elindeki kağıtları yırtıp attığı ve hatta tartakladığı ileri sürüldü.

Egetürk’te toplu iş sözleşmeleri müzakerelerinden sonuç alınamayınca işçiler 8 Ekim 2019 tarihinde NGG sendikasının da desteğiyle tam gün grev yaptı.

İşveren grevi kırmak için grev günü başına işçilere 100 avro vaat etti

İşyeri işçi temsilciliğinden HALKWEB’e yapılan açıklamada, 24 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen görüşmelere işveren tarafından Egetürk şirketinin patronu Ahmet Emre Eden, aralarında avukat Macit Karaahmetoğlu’nun da yer aldığı şirketin 4 hukukçusu, personel müdürü katıldığı, işçiler adına ise işyeri işçi temsilciliği, Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası NGG’yi temsilen Thomas Bernhard ve işçilerin avukatı Schwegler Hukuk Bürosu’ndan Dieter Lenz katıldığı bildirildi.

Açıklamaya göre müzakerelerde toplu iş sözleşmesi ele alındı. Sondaj görüşmeleri gerçekleşti. İşveren masadan kalkarken “düşüneceklerini” bildirdi. Sendika ise işverenden süreyi bildirmesini istedi. Yanıt gelmeyince 2 hafta bekledikten sonra sendika ve işçiler yeniden greve gitti.

40 AVRO İÇİN HAKLARINDAN VAZGEÇTİLER

Bu arada, adlarının açıklanmasını istemeyen işçiler gazetemize yaptığı açıklamada grev gününde işverenin grevi kırmak için elinden geleni yaptığını, para ve şiddet kullanarak eylemi durdurmaya çalıştığını öne sürdüler.

Egetürk’ün prestijini sarsacak manzaraların yaşandığı ileri sürülen grevle ilgili işçiler gazetemize şu bilgileri aktardılar:

“İşveren fabrikaya bir duyuru asarak grevi bırakanlara grev başı brüt 100 avro vaat etti. Bazı arkadaşlarımız işverenin para teklifini kabul etti ve eylemi bırakarak neredeyse net 40 avro para için hak arayışına son verdi. İşyeri işçi temsilciliğinden iki işçi ise içeriye girerek hangi işçilerin grevi bıraktıklarını not almak istediler. Bu işçilerin sendikal hakkı ve görevi üstelik.

PATRON AHMET EMRE EDEN İŞÇİLERİ İTTİRMİŞ

İçeride patronumuz Ahmet Emre Eden ile karşılaşmışlar. Ahmet Bey bu iki işçi arkadaşımıza ‘Ya adam gibi çalışın ya da adam gibi dışarı çıkın’ diye bağırmış. Ardından ellerinde not tuttukları kağıtları çekip almış. Sonra da yırtıp atmış. Üstelik işçileri de ittirerek zor kullanmış. Tüm bunlar suç aslında. Hakkında işlem yapılacak sanıyoruz. Ayrıca grev esnasında da Egetürk Satış Müdürü dışarı çıktı, grevi kırmaya çalıştı. İşçileri içeri almaya çalıştı. ‘Zorla tutulan varsa gelsin girsin’ diye bağırınca işçilerden itiraz geldi. Araya sendikacı Thomas Bernhard girdi. Eylemlerimiz NGG sendika binasında davet etti. Ayrıca Nestle fabrikasından da işçiler de grevimize destek verdiler.

Patron firmayı kendisi ayrıştırıyor, işçileri birbiriyle karşı karşıya getiriyor. Birbirine düşürüyor. Sonra da bize sendikanın ayrıştırdığını söylüyor. Oysa patron işçileri ikiye böldü.”

YÜKSEK KÂR SAHİBİ ŞİRKETE YANIT: GREV

NGG sendikasından müzakereci Thomas Bernhard ise bir açıklama yaparak Kuzey Ren Vestfalya’daki et sektörüne ilişkin toplu iş sözleşmesinin Egetürk’teki yaklaşık 200 çalışanı kapsadığına işaret etti. Bernhard “Bu toplu iş sözleşmesi çalışanların performansını veya niteliklerini yansıtmamaktadır. Yüksek kâr sahibi olan Egetürk sektörde diğerlerinden bir adım öne çıkıyor üstelik. Sayın Eden’in bize yönelik tutumuna en güzel yanıtı ise grevle verdik” dedi.

25 İŞÇİ GREVİ KIRDI

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ve 52 yıl önce kurulan Egetürk bugün kıtanın en güçlü Türk et ve sucuk üreticisi olmasına karşılık kasap statüsünü bırakmayınca geçen ağustos ayı sonunda işçiler isyan etmiş ve statünün hızla değiştirilerek, toplu iş sözleşmelerine uyulmasını talep etmişlerdi. Ancak o dönemde Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası NGG’nin işverenle masaya oturma çağrısına da Egetürk yönetimi karşılık vermeyince bunun üzerine işçiler sendika ile el ele 27 Ağustos 2019 tarihinde iş bırakıp uyarı grevi yapmışlardı.

Kentin Niederkassel semtindeki tesislerde gerçekleşen uyarı grevine kuruluşun 175 işçisinden sendikalı olan 75’i katılarak hak talebinde bulunmuştu. İkinci eyleme ise grevi kıran işçilerin ayrılmasıyla 50 işçi katıldı.

GÜNDE 150 TON ET ÜRETİYOR AMA HALA KASAP STATÜSÜNDE

Egetürk İşyeri İşçi Temsilcisi grevlerle ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Egetürk günde yaklaşık 100-150 ton et üretiyor ama hâlâ kasap statüsünde. Yasaların verdiği haklara bizler de sahip olmak istiyoruz, çoktandır hak ettiğimiz toplu iş sözleşmelerine dahil olmak istiyoruz. Tüm talep ve uyarılarımıza rağmen işveren görüşmeye dahi yanaşmıyor. Son dönemde zam yapıldı, ancak biz hakkımız olanı istiyoruz. Mesele artık para meselesi değil. Biz sözleşmeye dahil edilmek istiyoruz. Bağlı olduğumuz NGG sendikası ile el ele mücadeleye devam edeceğiz. Elimizden geldiği kadar mücadeleye devam edeceğiz. Birlik olduktan sonra her hakkı elde edebilirsiniz. Almanya’daki Türkiye kökenli işçiler sendikalarda örgütlensinler ve haklarına sahip çıksınlar.

“ALMANLAR TÜRKLER KADAR TÜRK’Ü SÖMÜRMÜYOR”

Almanlar Türk işveren kadar kendi vatandaşımızı sömürmüyor. Türk işveren Türk işçiyi sömürüyor. Dönüp bir bakın Türk iş yerlerinde neden çok az Alman çalışıyor? Gelen bir gün çalışıp kaçıyor. Egetürk idaresi boşuna direniyor. Almanya gibi bir ülkede işçinin yasal hakkını teslim etmeden kaçmanın mümkünü yok, başka bir yolu yok.”

70 BİN METREKARELİK TESİSTE 49 ÇEŞİT ÜRÜN

1966’da işe küçük bir kasap olarak başlayan İzmirli işadamı Burhan Öngören ve Egetürk’ün o zamanki kurucusu, sahipleri bugün Köln’de toplam 70 bin metrekarelik bir alana yayılan üretim tesislerinde her gün 150 ton sucuk üretiyor. Egetürk, toplam 49 farklı ürün piyasaya sürüyor ve milyonlarca avroluk bir ciroya sahip. Köln’deki dev entegre tesislerinde günde 150 ton sucuk ve et çeşitleri üretecek kapasiteye ulaşan Egetürk’ün isim babası ise kurucusu Burhan Öngören.

IŞIN TOYMAZ – KÖLN

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd