Siyaset Almanya’da Onur Yürüyüşüne Türkçeli politikacı desteği

Almanya’da Onur Yürüyüşüne Türkçeli politikacı desteği

Almanya'da homofobiye karşı düzenlenen CSD Geçidi'nin Stuttgart ayağına yaklaşık 180 bin kişi katıldı. Güney Almanya’nın politik motifli en büyük festivali olan ve Türkiye kökenli sivil toplum kuruluşları, şahıslar ve siyasetçilerin de 2017 yılından bu yana birlikte yürüdüğü Christopher Street Day (CSD) Kültür Haftası çerçevesindeki Eşcinsel Geçidi’ne Türkçeli politikacılar da destek verdi.

Birlik ’90 / Yeşiller Partisi eski Eş Başkanı Cem Özdemir LGBTİ’lerle birlikte geçitte yürüyerek kamuoyuna lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel ve interseksüellerle (LGBTİ) dayanışma mesajı verdi. Baden Württemberg Eyalet Parlamentosu Başkanı da olan Yeşil siyasetçi Muhterem Aras da ofisinin balkonundan yürüyüşçüleri selamladı.


TGBW ÜÇÜNCÜ KEZ KATILIYOR

Almanya’nın en önemli lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel ve interseksüel etkinliklerinden biri olan Stuttgart’taki CSD kortejinde Baden Württemberg Türk Toplumu (TGBW) üçüncü kez geçit aracıyla yer aldı. CSD’ye katılarak tabu olan eşcinsellik konusunda göçmenlerde de hassasiyet kazandırmayı amaçlayan TGBW, bu yıl da Türkiye’de Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasını protesto etti.

ÖZGÜRLÜK VE CESARET TALEBİ

Gökkuşağı renginde bayraklar taşıyan on binler “Özgürlük İçin Cesaret” (Mut zur Freiheit) sloganı altında düzenlenen CSD geçidine destek verdi.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty İnternational), Alman Sendikalar Birliği (DGB), kilise grupları, üniversiteliler ile anti-faşist grupların da yer aldığı geçitte aşırı sağcı parti AfD ve diğer muhafazakâr partiler CDU / CSU’nun dışındaki irili ufaklı bütün partiler bayrakları, pankartları ile LGBTİ yürüyüşüne katılarak bildirilerini dağıttılar.

BOSCH, MERCEDES VE DİĞERLERİ

Göçmen grupların da dikkat çektiği çok renkli geçitte dünya devleri Bosch, Mercedes başta olmak üzere banka kuruluşları ve büyük satış mağazalarından küçük işletmelere dek herkes piyasadaki pastadan pay sahibi olmak için adeta birbiriyle yarıştı.

Bununla birlikte Baden Württemberg Eyalet Meclisi’nin yeşil milletvekili Brigitte Lösch ile Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger yürüyüşte yer aldı.

1979 yılında 400 kişinin katılımıyla başlayan ve büyük ilgi uyandıran LGBTİ kortejinde bugün ise onlarca kurum ve 7 binden fazla kişi yer aldı. Hayatın her alanında eşitlik ve özgürlük isteyenler rengârenk bayrak ve pankartları, kostümleri ile adeta bütün sokakları istila ettiler.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karaca’nın telefon görüşmelerini izinsiz olarak kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adını kullanarak faaliyetlerini sürdüren ATFF’nin ses kaydı skandalı ile ilgili HALKWEB olarak bilgilendirdiğimiz TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ise şu ana kadar herhangi bir ihtar gelmemesi de dikkati çekti.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd