Siyaset Almanya’da “kayyum” yürüyüşü: Gasp suçlamaları

Almanya’da “kayyum” yürüyüşü: Gasp suçlamaları

Diyarbakır, Van ve Mardin’in HDP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarının, İçişleri Bakanlığı’nca haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında görevlerinden alınmasına tepkiler Avrupa’dan da yükseliyor.

HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına bir tepki de Almanya’nın başkenti Berlin’den geldi. Kayyum atamalarının ardından Almanya’da kurulan ve acil harekete geçme çağrısında bulunan Demokrasi Platformu’nun girişimleriyle bugün Berlin’de ”İrademize Dokunamazsınız“ sloganı altında gerçekleşen gösteriye geniş katılım oldu.

Çok sayıda sivil toplum örgütünün, Alman siyasi partilerinin de destek verdiği gösteride konuşmacılar arasında yer alan Sol Parti’li siyasetçi Hakan Taş HALKWEB’e konuştu.

Hermannplatz meydanında yapılan eylemlere ilişkin görüş belirten Berlin eyalet Meclisi Milletvekili Hakan Taş, kayyum atamalarını seçmenin iradesinin “gaspı“ ve “yasadışılık“ olarak niteledi.

KAYYUMLAR GİDENE KADAR MÜCADELE

Partisinin mecliste uyum ve katılım politikaları sözcüsü de olan vekil Hakan Taş, kayyum atamalarını ve protesto eylemlerini şöyle değerlendirdi:

“Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları Adnan Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe Ertan’ın görevden alınması ile Erdoğan ve AKP faşizmi demokrasiye bir darbe daha vurdu. HDP’li başkanlar seçilmiş olmalarına rağmen görevden alındılar. Kayyum atamaları ile seçmenlerin oylarını gasp ettiler ve biz de Almanya’dan bu kararı protesto ediyoruz. Bu görevden alınan büyükşehir belediye başkanları ve bölgedeki yurttaşlarımızla birlikte olduğumuzu göstermek istiyoruz. Katılım muhteşem. Kayyumlar gidene kadar mücadeleye ve dayanışmaya devam.

ALMAN SİYASETÇİLERDEN DESTEK

Almanya’daki sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği demokrasi, insan hakları ihlalleri mücadelesi adına Türkiyeliler tarafından kurulan Demokrasi Platformu’na Almanya’daki siyasetçiler de destek veriyor ki, bunlardan biri de benim.

Demokrasi Platformu çok genç bir oluşum. Berlin gösterisi de ilk eylemi. İstanbul seçimlerinin yapılış şekli, tekrar ettirilmesi, belediye başkanlarının görevden alınması, AİHM kararının tanınmaması, gazetecilerin, avukatların tutuklanması, buradan gidenlerin haklarında davaların açılması ve daha bir sürü hak ihlali, o kadar yasadışılık yaşanıyor ki, Avrupa’dan da dayanışma vermek için böyle bir platform kuruldu.

AVRUPA’DAKİ ALEVİLER DE EYLEM YAPTI

Dün bilindiği gibi çeşitli konsolosluklar ve Berlin Büyükelçiliği önünde de Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) eylemleri gerçekleşti. Aslında Almanya’da birkaç gündür protestolar devam ediyor. Avrupa’nın birçok kentinde de eş zamanlı mitingler düzenlenecek. Dayanışmaya devam.”

Öte yandan, Almanya’nın dört bir yanından eylemcilerin akın ettiği Dresden kentindeki “#unteilbar” (bölünemez) adı altındaki ırkçılık karşıtı gösteriler çerçevesinde Cizre Belediyesi eski Başkanı Leyla İmer de hazır bulunacak ve Türkiye’deki kayyum atamaları ile ilgili son durumu aktaran bir konuşma yapacak.

HALKWEB – BERLİN

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd