Siyaset Almanya’da “kayyum” yürüyüşü: Gasp suçlamaları

Almanya’da “kayyum” yürüyüşü: Gasp suçlamaları

Diyarbakır, Van ve Mardin’in HDP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarının, İçişleri Bakanlığı’nca haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında görevlerinden alınmasına tepkiler Avrupa’dan da yükseliyor.

HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına bir tepki de Almanya’nın başkenti Berlin’den geldi. Kayyum atamalarının ardından Almanya’da kurulan ve acil harekete geçme çağrısında bulunan Demokrasi Platformu’nun girişimleriyle bugün Berlin’de ”İrademize Dokunamazsınız“ sloganı altında gerçekleşen gösteriye geniş katılım oldu.

Çok sayıda sivil toplum örgütünün, Alman siyasi partilerinin de destek verdiği gösteride konuşmacılar arasında yer alan Sol Parti’li siyasetçi Hakan Taş HALKWEB’e konuştu.

Hermannplatz meydanında yapılan eylemlere ilişkin görüş belirten Berlin eyalet Meclisi Milletvekili Hakan Taş, kayyum atamalarını seçmenin iradesinin “gaspı“ ve “yasadışılık“ olarak niteledi.

KAYYUMLAR GİDENE KADAR MÜCADELE

Partisinin mecliste uyum ve katılım politikaları sözcüsü de olan vekil Hakan Taş, kayyum atamalarını ve protesto eylemlerini şöyle değerlendirdi:

“Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları Adnan Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe Ertan’ın görevden alınması ile Erdoğan ve AKP faşizmi demokrasiye bir darbe daha vurdu. HDP’li başkanlar seçilmiş olmalarına rağmen görevden alındılar. Kayyum atamaları ile seçmenlerin oylarını gasp ettiler ve biz de Almanya’dan bu kararı protesto ediyoruz. Bu görevden alınan büyükşehir belediye başkanları ve bölgedeki yurttaşlarımızla birlikte olduğumuzu göstermek istiyoruz. Katılım muhteşem. Kayyumlar gidene kadar mücadeleye ve dayanışmaya devam.

ALMAN SİYASETÇİLERDEN DESTEK

Almanya’daki sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği demokrasi, insan hakları ihlalleri mücadelesi adına Türkiyeliler tarafından kurulan Demokrasi Platformu’na Almanya’daki siyasetçiler de destek veriyor ki, bunlardan biri de benim.

Demokrasi Platformu çok genç bir oluşum. Berlin gösterisi de ilk eylemi. İstanbul seçimlerinin yapılış şekli, tekrar ettirilmesi, belediye başkanlarının görevden alınması, AİHM kararının tanınmaması, gazetecilerin, avukatların tutuklanması, buradan gidenlerin haklarında davaların açılması ve daha bir sürü hak ihlali, o kadar yasadışılık yaşanıyor ki, Avrupa’dan da dayanışma vermek için böyle bir platform kuruldu.

AVRUPA’DAKİ ALEVİLER DE EYLEM YAPTI

Dün bilindiği gibi çeşitli konsolosluklar ve Berlin Büyükelçiliği önünde de Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) eylemleri gerçekleşti. Aslında Almanya’da birkaç gündür protestolar devam ediyor. Avrupa’nın birçok kentinde de eş zamanlı mitingler düzenlenecek. Dayanışmaya devam.”

Öte yandan, Almanya’nın dört bir yanından eylemcilerin akın ettiği Dresden kentindeki “#unteilbar” (bölünemez) adı altındaki ırkçılık karşıtı gösteriler çerçevesinde Cizre Belediyesi eski Başkanı Leyla İmer de hazır bulunacak ve Türkiye’deki kayyum atamaları ile ilgili son durumu aktaran bir konuşma yapacak.

HALKWEB – BERLİN

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd