Siyaset Almanya'da işçiler meydanlara iniyor: İşten atmalara tepki kitleselleşiyor

Almanya’da işçiler meydanlara iniyor: İşten atmalara tepki kitleselleşiyor

Avrupa'nın “zengin mutfağı” Federal Almanya'da, gözle görünür sınıf çelişkileri meydanlara çıkıyor. IG Metall sendikası, aralarında Daimler, Audi, Bosch, Continental, ZF, Mahle ve daha birçok şirketin bulunduğu yaklaşık 160 işyerinden 15 bin işçiyi protesto için Stuttgart'ta bir araya getirdi. İşsizlik korkusunun yayıldığı gözleniyor.

Alman medyasında neredeyse her gün işten atma ve işyerinin kapanacağı konulu haberler görmek mümkün. Bu yılın geride bırakılan aylarında işten atmaları protesto eden yerel düzeyde birçok defa eylemler gerçekleşti. Ancak sular durulmadı. Yüzbinlere varan işten atmaların olacağı dillerden düşmedi. Ömrünü çalıştığı fabrikalara veren işçiler arasında tepki ve öfke gelişti.

IG Metall sendikası bunun üzerine eyalet çapında büyük bir eylem yapmaya karar verdi. Binlerce işçinin çalıştığı büyük fabrikaların yanı sıra orta boy fabrikalarda genel işçi toplantıları gerçekleştirildi. İşçi toplantılarındaki genel hava tedirginlik, gelecek korkusu ve hafife alınamayacak tepkinin olduğu yönündeydi.

SORUNUN KAYNAĞI: AŞIRI KÂR VE REKABET

Cuma günü saat 14’ten itibaren işçiler Stuttgart şehir merkezinde toplanmaya başladılar. Sendikanın yaptığı açıklamaya göre eyaletin onlarca şehrinde kiralanan tren ve otobüslerle binlerce işçi yola çıkmıştı. Eylem sadece mitingle sınırlı olmasına rağmen sendika, tren istasyonu ve değişik noktalarda toplanan metal işçileri buralardan alana doğru yürüyüşler başlattılar.

Kırmızı bayraklar, kırmızı şallar ve kırmızı pankartlar ile Stuttgart merkezi adeta kızıla büründü. Sunuculuğunu IG Metall sendikası Stuttgart temsilcilerinden Jordana Vogiatzi’nin yaptığı mitinge katılımın 15 bine ulaştığı ilan edildiğinde ıslık ve alkış tufan koptu.

Müzik grubunun yarım saat kadar süren dinletisinin ardında sırasıyla sendikacılar ve işçi temsilcileri bir bir kürsüye gelerek konuşmalar yaptılar.

Özellikle işten atmaların yoğun olacağı fabrikaların daha hazırlıklı olduğu gözlemlendi. Merkezden hazırlanmış pankartların yanısıra işçilerin kendileri de taleplerinin yazılı olduğu farklı farklı pankart ve dövizler hazırlamışlardı. “İşten atmalara hayır”, “Bugün Ohringen yarın neresi”, “İşimizden uzak durun”, “Elinizi yakamızdan çekin”, “Sorunun kaynağı sermaye”, “Geleceğimizi karartamazsınız”, “Dayanışmayı güçlendirelim” gibi taleplerin yazılı olduğu pankartlar ile sahnenin önü kapanmıştı. Sahneden “Arkadaşlar, basın fotoğraf almak istiyor bunun için kısa bir süreliğine pankartlarımızı indirelim” duyurusu yapılmak zorunda kalındı.

BİRLİK VE DAYANIŞMA KAZANDIRIR

İki saat süren işçi mitingi baştan sona coşkulu geçti. Binlerce kişi ıslık çaldı, taleplerini haykırdı, ellerinde pankart ve bayraklarıyla yerlerinde durmadı. En dikkat çekici ve en çok olan pankart dayanışma yazılı olanlardı.

Audi, Bosch, WMF, Mahle, ZF, Contitech, Saksonya, Festo, Schuler, Schaffler gibi birçok fabrikada bugüne değin işten atılmalara karşı defalarca eylemler gerçekleştirildi. Ancak ihtiyaç duyulanın daha büyük ve sonuç alıcı bir çizgide birlik ve dayanışma olduğuna dikkat çekildi. İşçiler bu gerçekliğe pankartlarıyla dikkat çektiler. Kapitalistlerin teknolojik değişim ve dönüşüm adı altında binlerce işçiyi kapı dışarı etme hesaplarını bozacak olanda budur.

Stuttgart DİDF ve Geislingen DİDF üyeleri de pankart ve bayrakları ile işçilerin haklı mücadelesiyle dayanışma içinde olduklarını belirttiler. Mücadeleci sendikacılar, metal işçileri platformu ve DİDF’nin ortaklaşa çıkardığı dayanışmaya dikkat çeken binlerce bildiri dağıtıldı.

İklim değişikliği ve çevre kirlenmesine karşı önümüzdeki cuma günü düzenlenecek gençlik yürüyüş ve mitingine katılım ve destek çağrısı da sahneden yapıldı.
Metal işçileri bir kez daha mücadeleden yana olduklarını dost-düşman herkese gösterdiler. Noel hazırlıklarının yapıldığı cuma günü işçiler Stuttgart’ta güzel bir gün yaşattılar ve birçok gözlemciye göre “sendikaları göreve çağırdılar.”

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Ali Zülfikar bu kez Angela Merkel’i eleştiren resmiyle sergide

Çalışmalarını uzun yıllardır Federal Almanya'da sürdüren ve Avrupa çapında birçok sergiye katılan ressam Ali Zülfikar, Duisburg'daki yeni sergisinde bu kez eleştiri oklarını Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yöneltiyor.

Barış Terkoğlu Mannheim’da Uğur Mumcu ve tarikatmafya üçgenini anlatacak

Odatv Haber Müdürü ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu bir konferans vermek üzere Almanya’nın Mannheim kentine geliyor.

Tüm Haberler

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd

Şampiyon Gökhan Arslan kadın girişimcilere seslendi: “Çıkmaz sokak yoktur”

Almanya’nın Stuttgart kentinde kurulma çalışmaları devam eden Uluslararası Kadın Girişimciler Birliği’nin (VİU) ilk toplantısı, Dünya Kickboks Şampiyonu Gökhan Arslan konferansı ile gerçekleşti.
dd

Münih’te Nâzım gecesi: 118’inci yılında her zaman genç ve devrimci

Münih'te Nâzım Hikmet'in 118'inci doğum yılı çerçevesinde düzenlenen geceye yoğun bir ilgi oldu.
dd

Buzlar eriyor: Almanya’da muhafazakâr CSU’nun ilk Müslüman belediye başkanı adayı

Almanya'da muhafazakâr parti CSU (Hıristiyan Sosyal Birlik), tarihinde ilk kez bir kasabada yapılacak belediye başkanlığı seçimi için Müslüman aday gösterdi.  
dd

Ali Zülfikar bu kez Angela Merkel’i eleştiren resmiyle sergide

Çalışmalarını uzun yıllardır Federal Almanya'da sürdüren ve Avrupa çapında birçok sergiye katılan ressam Ali Zülfikar, Duisburg'daki yeni sergisinde bu kez eleştiri oklarını Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yöneltiyor.
dd