Siyaset Almanya'da işçiler meydanlara iniyor: İşten atmalara tepki kitleselleşiyor

Almanya’da işçiler meydanlara iniyor: İşten atmalara tepki kitleselleşiyor

Avrupa'nın “zengin mutfağı” Federal Almanya'da, gözle görünür sınıf çelişkileri meydanlara çıkıyor. IG Metall sendikası, aralarında Daimler, Audi, Bosch, Continental, ZF, Mahle ve daha birçok şirketin bulunduğu yaklaşık 160 işyerinden 15 bin işçiyi protesto için Stuttgart'ta bir araya getirdi. İşsizlik korkusunun yayıldığı gözleniyor.

Alman medyasında neredeyse her gün işten atma ve işyerinin kapanacağı konulu haberler görmek mümkün. Bu yılın geride bırakılan aylarında işten atmaları protesto eden yerel düzeyde birçok defa eylemler gerçekleşti. Ancak sular durulmadı. Yüzbinlere varan işten atmaların olacağı dillerden düşmedi. Ömrünü çalıştığı fabrikalara veren işçiler arasında tepki ve öfke gelişti.

IG Metall sendikası bunun üzerine eyalet çapında büyük bir eylem yapmaya karar verdi. Binlerce işçinin çalıştığı büyük fabrikaların yanı sıra orta boy fabrikalarda genel işçi toplantıları gerçekleştirildi. İşçi toplantılarındaki genel hava tedirginlik, gelecek korkusu ve hafife alınamayacak tepkinin olduğu yönündeydi.

SORUNUN KAYNAĞI: AŞIRI KÂR VE REKABET

Cuma günü saat 14’ten itibaren işçiler Stuttgart şehir merkezinde toplanmaya başladılar. Sendikanın yaptığı açıklamaya göre eyaletin onlarca şehrinde kiralanan tren ve otobüslerle binlerce işçi yola çıkmıştı. Eylem sadece mitingle sınırlı olmasına rağmen sendika, tren istasyonu ve değişik noktalarda toplanan metal işçileri buralardan alana doğru yürüyüşler başlattılar.

Kırmızı bayraklar, kırmızı şallar ve kırmızı pankartlar ile Stuttgart merkezi adeta kızıla büründü. Sunuculuğunu IG Metall sendikası Stuttgart temsilcilerinden Jordana Vogiatzi’nin yaptığı mitinge katılımın 15 bine ulaştığı ilan edildiğinde ıslık ve alkış tufan koptu.

Müzik grubunun yarım saat kadar süren dinletisinin ardında sırasıyla sendikacılar ve işçi temsilcileri bir bir kürsüye gelerek konuşmalar yaptılar.

Özellikle işten atmaların yoğun olacağı fabrikaların daha hazırlıklı olduğu gözlemlendi. Merkezden hazırlanmış pankartların yanısıra işçilerin kendileri de taleplerinin yazılı olduğu farklı farklı pankart ve dövizler hazırlamışlardı. “İşten atmalara hayır”, “Bugün Ohringen yarın neresi”, “İşimizden uzak durun”, “Elinizi yakamızdan çekin”, “Sorunun kaynağı sermaye”, “Geleceğimizi karartamazsınız”, “Dayanışmayı güçlendirelim” gibi taleplerin yazılı olduğu pankartlar ile sahnenin önü kapanmıştı. Sahneden “Arkadaşlar, basın fotoğraf almak istiyor bunun için kısa bir süreliğine pankartlarımızı indirelim” duyurusu yapılmak zorunda kalındı.

BİRLİK VE DAYANIŞMA KAZANDIRIR

İki saat süren işçi mitingi baştan sona coşkulu geçti. Binlerce kişi ıslık çaldı, taleplerini haykırdı, ellerinde pankart ve bayraklarıyla yerlerinde durmadı. En dikkat çekici ve en çok olan pankart dayanışma yazılı olanlardı.

Audi, Bosch, WMF, Mahle, ZF, Contitech, Saksonya, Festo, Schuler, Schaffler gibi birçok fabrikada bugüne değin işten atılmalara karşı defalarca eylemler gerçekleştirildi. Ancak ihtiyaç duyulanın daha büyük ve sonuç alıcı bir çizgide birlik ve dayanışma olduğuna dikkat çekildi. İşçiler bu gerçekliğe pankartlarıyla dikkat çektiler. Kapitalistlerin teknolojik değişim ve dönüşüm adı altında binlerce işçiyi kapı dışarı etme hesaplarını bozacak olanda budur.

Stuttgart DİDF ve Geislingen DİDF üyeleri de pankart ve bayrakları ile işçilerin haklı mücadelesiyle dayanışma içinde olduklarını belirttiler. Mücadeleci sendikacılar, metal işçileri platformu ve DİDF’nin ortaklaşa çıkardığı dayanışmaya dikkat çeken binlerce bildiri dağıtıldı.

İklim değişikliği ve çevre kirlenmesine karşı önümüzdeki cuma günü düzenlenecek gençlik yürüyüş ve mitingine katılım ve destek çağrısı da sahneden yapıldı.
Metal işçileri bir kez daha mücadeleden yana olduklarını dost-düşman herkese gösterdiler. Noel hazırlıklarının yapıldığı cuma günü işçiler Stuttgart’ta güzel bir gün yaşattılar ve birçok gözlemciye göre “sendikaları göreve çağırdılar.”

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd