Siyaset Almanya'da ırkçılığın yeni baharı: AfD'yle acil mücadele çağrısı yapıldı

Almanya’da ırkçılığın yeni baharı: AfD’yle acil mücadele çağrısı yapıldı

Almanya merkezli Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), bir açıklama yayımlayarak, Almanya'nın iki doğu eyaletinde yapılan yerel seçimlerden ırkçı-faşist eğilimli AfD'nin başarıyla çıkmasının milyonlarca göçmene ve Alman halkına yönelik bir sinyal olduğunu hatırlattı.

Almanya’nın aşırı sağcı partisi AfD’nin hafta sonunda yapılan iki yerel seçimde oylarını katlayarak artırması, Türkiye kökenli göçmenlerde de büyük bir tedirginlik yarattı. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu DİDF, yayımladığı bir bildiride, ülkede ırkçılığın yükseldiğini belirterek, bu tehlikeye karşı ortak ve kararlı bir mücadele verilmesini istedi. Alman solu dahil, bütün siyasi çevrelerin eleştirildiği bildiride şu ifadeler dikkat çekti:

“Pazar günü Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde yapılan seçimlerde ırkçı-faşist söylemlerle öne çıkan aşırı sağcı parti AfD, oylarını önemli ölçüde artırdı. Her iki eyalette ortalama her dört seçmenden birisinin bu partiye oy verdiği göz önünde bulundurulduğunda, aşırı sağın yükselişinin tehlikeli boyutlara ulaştığı görülüyor.

Daha önce her iki eyalette hükümet ortağı olan partilerin önemli oranda oy kaybetmesi, sistem partilerindeki çözülmenin Doğu Almanya’da daha sarsıcı şekilde sürdüğünü bir kez daha ortaya koyuyor. Buna rağmen söz konusu partilerin yöneticileri, AfD’nin yükselişini hafifletmek için, hükümeti kuracak şekilde birinci olmamasıyla avunuyorlar.

IRKÇILIK HIZLA YÜKSELİYOR

Halbuki ortada hiç bir şekilde avunulacak, geçiştirilecek bir durum söz konusu değildir. Tersine, gelişmeler ırkçılığın tehlikeli şekilde yükselmeye devam ettiğini gösteriyor. Federal ve eyaletler düzeyinde hükümet olan partilerin ekonomik-sosyal sorunları çoğaltan politikaları aşırı sağcı partinin yükselişinin asıl nedenidir. Ayrıca yıllardır gözyumulan ırkçı örgütlenme, göçmenlere ve sığınmacılara karşı körüklenen önyargılar ırkçıların güç toplamasına hizmet etmiştir.

Aşırı sağcı partiler ve neonazi örgütler, ekonomik-sosyal sorunların faturasını göçmenlere ve yabancılara çıkararak, halkı bölen ve kutuplaştıran bir yol izlerken; hükümet partileri ise açık ve net olarak bu politikaya karşı çıkmak bir yana, bu ırkçı-milliyetçi politikalara prim veriyorlar, ona zemin hazırlıyorlar ve kendileri de daha sağ, milliyetçi politikalara yöneliyorlar.

SOL PARTİ DAHİL HEPSİ HATALI

Benzer bir durum Sol Parti için de geçerli. Uzun yıllar Doğu Almanya’da önemli bir tabana sahip olan Sol Parti, koalisyon ortaklıklarıyla bölgede farklı bir parti olmadığını göstermiştir. Hükümet ortağı olduğu eyaletlerde emekçilerin yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi yönünde ciddi bir adım atmadığı gibi, birçok alanda kısıtlamaların altına imza atmıştır. Irkçı-faşist partinin bu denli güç toplaması bu tablodan bağımsız değildir.

İki eyalet seçiminin sonuçları Almanya’da yaşayan yerli ve göçmen emekçiler açısından olumlu bir tabloyu ortaya çıkarmamıştır. Tersine, 24 Ağustos’ta Dresden’de 40 bin kişinin katılımıyla yapılan büyük gösteriye rağmen, ırkçı-faşist parti güç toplamaya devam etmiştir. Bu tablodan çıkarılacak en önemli sonuç, zaman kaybetmeden hayatın her alanında ırkçılıkla ve etnik-dini kutuplaşmayla kararlı bir şekilde mücadele edilmesidir. Almanya tarihi, “demokrasinin gereği” olarak gösterilen seçimlerle işbaşına gelen ırkçı-faşistlerin daha sonra nasıl insanlık düşmanı adımlar attığına tanıktır.

SORUNUN TEMELİ: SERMAYE POLİTİKALARI

Irkçıların güç toplamasına neden olan demagojiler boşa çıkarılmadıkça, var olan sosyal sorunlara karşı mücadele sürdürülmedikçe ırkçı yükselişi durdurmak mümkün olmayacaktır. Özellikle birleşmeden sonra, yeni eyaletlerin talan edilmesiyle büyük sosyal ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan emekçilerin tepkilerinin yabancılara değil sermaye yanlısı politikalara yönelmesi büyük önem taşımaktadır.

Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenler olarak gelişmelere seyirci kalmamalı, ırkçıları ve ayrımcı-milliyetçi politikaları boşa çıkarabilmek için Alman halkı ve emekçileriyle hayatın her alanında yakınlaşıp, kaynaşacak bir çaba içinde olmalıyız. Aşırı sağcı partinin oylarını artırmış olmasından hareketle, bütün Alman halkını ırkçı-ayrımcı olarak damgalamak büyük bir yanılgı olacaktır. Almanya’da demokratik kamuoyunun ve örgütlerin, yıllardır ve ısrarla sürdürdüğü ırkçılık karşıtı hareket ortadadır ve biz göçmenler de bu harekete daha güçlü katılarak toplumu bölmek isteyen ırkçı-milliyetçi çevrelere karşı en anlamlı yanıtı vermeliyiz.

Unutulmamalı ki; Almanya’daki bütün gelişmeler bizlerin yaşamını da yakından ilgilendiriyor.”

HALKWEB-STUTTGART

Foto: commons.wikimedia.org

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd