Siyaset Almanya'da ırkçı partiye işçiler tepki gösteriyor: “Faşistlerle işbirliğine hayır”

Almanya’da ırkçı partiye işçiler tepki gösteriyor: “Faşistlerle işbirliğine hayır”

Federal Almanya'nın özellikle doğu eyaletlerinde sıçramalı bir büyüme gösteren aşırı sağcı AfD'ye karşı tepkiler işçiler tarafından sokağa taşındı.

Federal Almanya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ırkçı ve faşizan eğilimlerin partileşmesi AfD ile yeni bir boyut kazandı. Irkçı partilerin daha önceki on yıllarda adları Almanya Milli Demokrat Partisi (NPD), Cumhuriyetçiler (Rep), Alman Halk Birliği (DVU) olurken, günümüzde bu mirasın temsilcisi “Almanya için Alternatif” (AfD) olarak görülüyor. Bu partideki büyüme engellenemiyor. Gelişmelerin yeni bir “Weimar Cumhuriyeti” dönemi açabileceğine edair uyarılar giderek yoğunlaşıyor.

Ancak gelecek için büyük bir tehdit oluşturan ve el altında tutulan bu yeni “sopaya” karşı sadece antifaşist aydınların değil, giderek işçilerin de çeşitli eylemlerle tepki verdiği gözleniyor. Thüringen eyaletinin başkenti Erfurt’ta ırkçı parti AfD’nin desteğiyle “bir günlük başbakan” olmayı kabullenen Hür Demokrat Parti’li (FDP) Thomas Kemmerich’in skandal tutumuna ilişkin tepkiler sokakta da dillendiriliyor. Nitekim Erfurt’ta demokratik kurum, sendika ve partilerin “Faşistlerle uzlaşma yok-Hiçbir zaman hiçbir yerde” çağrısıyla bir gösteri gerçekleştirildi.

BÖLÜNMEYE KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE

Domplatz meydanında protestocular ellerinde pankartlar ve bayraklarla FDP ve Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) dışında tüm partilerle yan yana alanda yerlerini aldılar. Erfurt ve çevresinde demokratik örgütlenmeler ve çevreci gençler de eyleme ayrı renk kattılar.

Göçmenlere, sığınmacılara, Müslümanlara, Yahudilere, Romanlara karşı yapılan küçük düşürücü propagandalar, konuşmalarda sert bir şekilde kınandı. Şehrin en işlek yerlerinde geçen yürüyüşçüler iki saat sonra bitiş alanına vardılar.

SOSYAL ADALET VE İKLİM ADALETİ İÇİN

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Almanya’da yoksul ile zengin arasındaki uçurumun giderek derinleştiğine dikkat çekilen gösteride, eğitim ve sağlık alanında gidilen büyük kısıtlamalara ve “yeni teknoloji” adı altında 200 binden fazla işçinin işten çıkarılmasına, kira artışlarına da dikkat çekildi.

Konuşmalarda ırkçıların sistemden kaynaklı sorunları istismar ederek güç topladığı da vurgulandı. Sendika kortejlerinin kalabalık ve düzenli olması, Almanya’daki antifaşist tepkinin giderek güçlendiğine dair yeni bir gelişme olarak yorumlandı.

EMEKÇİLERİN DAYANIŞMASI GÜÇLÜ OLUR

Yürüyüşün başlangıcından bitiş noktasına kadar binlerce kişi ırkçılığa ve faşizme olan öfkesini haykırarak dile getirdi. Coşkunun eksilmediği eylemde ilerici ve devrimci sloganlar dillerden düşmedi. Eylem komitesinin 18 bin kişinin eyleme katıldığını bildirmesi alkışlarla desteklendi. Eylemde en sık kullanılan slogan “Bizlerin alternatifi dayanışma” oldu.

Fabrikalarda, okullarda, semtlerde, toplumsal yaşamın bütün alanlarında ırkçılığa karşı mücadele ve aydınlatma çalışmaları önümüzdeki dönem devam edeceği bildirildi.

ALİ ÇARMAN – ERFURT

Popüler Haberler

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Koşu proteziyle bir mitoloji kahramanı: Ali Laçin’in öyküsü

Uluslararası alanda da başarısıyla gündeme gelen engelli sporcumuz Ali Laçin, umut dolu bir resim çizdi. Laçin, “Engellerle karşılaşınca ayağa kalkmak ve zorluklara göğüs germek gerekiyor. Her şeyden önce ilk adımı atmak çok önemli” diye konuştu.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd

Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs önlemlerinden TRT sanatçıları da etkilendi.
dd

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.
dd

DİDF ve Sidar Çarman: “Kadın mücadelesi insanlık mücadelesidir”

Almanya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Stuttgart kentindeki mitingte Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı adına konuşan sendikacı Sidar Çarman “Biz kadınların mücadelesi aslında bütün insanlığın mücadelesidir” dedi.
dd

Anayasaya uygun: Alman uzmandan çocuklarda başörtüsü yasağına onay

Almanya'da hazırlanan bir bilirkişi raporu ilkokullarda başörtüsü yasağının anayasaya aykırı olmayacağını ortaya koydu. Raporda ebeveynin eğitim hakkı olmasına rağmen çocuğun esenliğinin öncelikli olduğu belirtildi.
dd