Siyaset Almanya'da ırkçı partiye işçiler tepki gösteriyor: “Faşistlerle işbirliğine hayır”

Almanya’da ırkçı partiye işçiler tepki gösteriyor: “Faşistlerle işbirliğine hayır”

Federal Almanya'nın özellikle doğu eyaletlerinde sıçramalı bir büyüme gösteren aşırı sağcı AfD'ye karşı tepkiler işçiler tarafından sokağa taşındı.

Federal Almanya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ırkçı ve faşizan eğilimlerin partileşmesi AfD ile yeni bir boyut kazandı. Irkçı partilerin daha önceki on yıllarda adları Almanya Milli Demokrat Partisi (NPD), Cumhuriyetçiler (Rep), Alman Halk Birliği (DVU) olurken, günümüzde bu mirasın temsilcisi “Almanya için Alternatif” (AfD) olarak görülüyor. Bu partideki büyüme engellenemiyor. Gelişmelerin yeni bir “Weimar Cumhuriyeti” dönemi açabileceğine edair uyarılar giderek yoğunlaşıyor.

Ancak gelecek için büyük bir tehdit oluşturan ve el altında tutulan bu yeni “sopaya” karşı sadece antifaşist aydınların değil, giderek işçilerin de çeşitli eylemlerle tepki verdiği gözleniyor. Thüringen eyaletinin başkenti Erfurt’ta ırkçı parti AfD’nin desteğiyle “bir günlük başbakan” olmayı kabullenen Hür Demokrat Parti’li (FDP) Thomas Kemmerich’in skandal tutumuna ilişkin tepkiler sokakta da dillendiriliyor. Nitekim Erfurt’ta demokratik kurum, sendika ve partilerin “Faşistlerle uzlaşma yok-Hiçbir zaman hiçbir yerde” çağrısıyla bir gösteri gerçekleştirildi.

BÖLÜNMEYE KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE

Domplatz meydanında protestocular ellerinde pankartlar ve bayraklarla FDP ve Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) dışında tüm partilerle yan yana alanda yerlerini aldılar. Erfurt ve çevresinde demokratik örgütlenmeler ve çevreci gençler de eyleme ayrı renk kattılar.

Göçmenlere, sığınmacılara, Müslümanlara, Yahudilere, Romanlara karşı yapılan küçük düşürücü propagandalar, konuşmalarda sert bir şekilde kınandı. Şehrin en işlek yerlerinde geçen yürüyüşçüler iki saat sonra bitiş alanına vardılar.

SOSYAL ADALET VE İKLİM ADALETİ İÇİN

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Almanya’da yoksul ile zengin arasındaki uçurumun giderek derinleştiğine dikkat çekilen gösteride, eğitim ve sağlık alanında gidilen büyük kısıtlamalara ve “yeni teknoloji” adı altında 200 binden fazla işçinin işten çıkarılmasına, kira artışlarına da dikkat çekildi.

Konuşmalarda ırkçıların sistemden kaynaklı sorunları istismar ederek güç topladığı da vurgulandı. Sendika kortejlerinin kalabalık ve düzenli olması, Almanya’daki antifaşist tepkinin giderek güçlendiğine dair yeni bir gelişme olarak yorumlandı.

EMEKÇİLERİN DAYANIŞMASI GÜÇLÜ OLUR

Yürüyüşün başlangıcından bitiş noktasına kadar binlerce kişi ırkçılığa ve faşizme olan öfkesini haykırarak dile getirdi. Coşkunun eksilmediği eylemde ilerici ve devrimci sloganlar dillerden düşmedi. Eylem komitesinin 18 bin kişinin eyleme katıldığını bildirmesi alkışlarla desteklendi. Eylemde en sık kullanılan slogan “Bizlerin alternatifi dayanışma” oldu.

Fabrikalarda, okullarda, semtlerde, toplumsal yaşamın bütün alanlarında ırkçılığa karşı mücadele ve aydınlatma çalışmaları önümüzdeki dönem devam edeceği bildirildi.

ALİ ÇARMAN – ERFURT

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd