Yaşam Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Almanya’da eşcinsel bir çift anneliklerinin yasal olarak tanınması için mahkemeye başvurdu. Evanjelik Basın Servisi epd’de yer alan habere göre, 1996’dan beri birlikte olan 44 yaşındaki Gesa Teichert-Akkermann ile kendisinden iki yaş büyük Verena Akkermann, 2015 yılında birlikteliklerini resmileştirdi. DW Türkçe’nin haberine göre, Gesa Teichert-Ackermann yaklaşık sekiz ay önce suni döllenmeyle hamile kaldı. Çift, doğacak çocuğun velayetinin hem hamile olan Teichert-Ackermann, hem de eşi Verena Akkermann’a verilmesini talep ediyor. Ajansa konuşan çift, “Amacımız çocuğumuzun doğum belgesine ebeveyn olarak ikimizin de kayıt edilmesi” dedi.

HUKUKÇULARDAN DESTEK 

Hukukçular Birliği Başkanı Maria Wersig, Almanya’da daha önce rastlanılmayan bir dava ile karşı karşıya olduklarını belirtti. Wersig, davayı, çiftin içinde bulunduğu zor durumu gözler önüne serdiği için önemsediklerini söyledi. Hildesheim kentinde yaşayan çiftin bu adımlarını memnuniyetle karşıladığını söyleyen Wersig, “Hukukçular Birliğine göre bu durumdaki ailelerin hakları ağır şekilde ihlal ediliyor ve aynı zamanda çocukların refahı da tehlikeye atılıyor” dedi.

Yaklaşık üç hafta sonra doğum yapacak olan Teichert-Akkermann, doğacak çocuğunu eşinin üzerine de kaydettirebilmek için gerekirse Federal Anayasa Mahkemesi’ne ve hatta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğini söyledi.

Rahatsızlığı nedeniyle riskli bir hamilelik geçirdiğini aktaran Teichert-Akkermann, “Eğer doğum esnasında ölürsem çocuğumuz yetim ve öksüz olacak” dedi. Sınırlı bir velayet belgesi çıkarttıklarını anlatan Teichert-Akkermann, “Bu belge ile çocuğu anaokulundan alıp eve götürmek mümkün ama doktora gitmesi gerektiğinde eşim sorun yaşayabilir” diye konuştu. 

Eşcinsel çiftten biri akademik danışmanlık yaparken diğeri okul müdürü olarak çalışıyor.  

Almanya’da eşcinseller 1 Ekim 2017’de yürürlüğe giren “Herkes için Evlilik Yasası” uyarınca evlenebiliyor. Çiftler evlat da edinebiliyor.

HALKWEB – HİLDESHEİM
FOTO: Toimetaja tõlkebüroo on Unsplash

Popüler Haberler

Şimdi de imamlar Türkçe dersi verecek: Avrupa Türklerinde kimlik ve anadili gerginliği

Almanya’da uzmanlar uzun zamandan bu yana Türk Dili ve Türk Kültürü derslerinin, anadili eğitiminin ve Türk çocuklarının adeta kaderlerine terk edildiği yönünde alarm veriyorlar. Türkçe derslerinin cami derneklerinin çatısı altında yapılma hesapları, Türk toplumunu tedirgin etti.

Araya mesafe koyarak eylem yaptılar: Almanya’da Helin Bölek anıldı

Konserlerinin ve sanatsal çalışmalarının yasaklanması, grup üyelerinin tutuklu olması üzerine özgürlükleri için başlatılan ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Almanya’da korona tedbirleri ve kısıtlamalara rağmen anma etkinliği düzenlendi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.

Tüm Haberler

Taksicilerden sağlık emekçilerine teşekkür kolisi

Stuttgart kentinde 800'den fazla üyesi olan taksi kooperatifi “Taxizentrale“ (Taksi Merkezi) sağlık alanında çalışanlara teşekkür etmek için yiyecek-içecek kolileri bağışladı.
dd

Araya mesafe koyarak eylem yaptılar: Almanya’da Helin Bölek anıldı

Konserlerinin ve sanatsal çalışmalarının yasaklanması, grup üyelerinin tutuklu olması üzerine özgürlükleri için başlatılan ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Almanya’da korona tedbirleri ve kısıtlamalara rağmen anma etkinliği düzenlendi.
dd

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.
dd

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd