Siyaset Almanya’da “Emine Bulut” eylemi: “Cumhuriyet Kadınlarından” tam destek

Almanya’da “Emine Bulut” eylemi: “Cumhuriyet Kadınlarından” tam destek

Türkiye’de kamuoyunda büyük üzüntü ve öfkeyle karşılanan Emine Bulut cinayetine Avrupa’dan da sert tepki geldi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Berlin Başkan Yardımcısı ve Sekreteri Serap Mamati HALKWEB’e yaptığı açıklamada kadın cinayetleriyle mücadeleye Almanya’dan da tam destek vermeyi görev bildiklerini söyledi.

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Berlin Başkan Yardımcısı ve Sekreteri Serap Mamati

19 Mayıs 2019 tarihinde kurulan CKD Berlin’in eylemlerine kadın cinayetleri protestosu ile start vermekten büyük üzüntü duyduklarını kaydeden Serap Mamati, şöyle konuştu:

“Kırıkkale’de çocuğunun gözü önünde vahşice katledilen Emine Bulut’un ölürken feryatlarına Berlin’deki cumhuriyet kadınlarının da kayıtsız kalması beklenemezdi. Emine Bulut’un feryadını buradan da aynı acıyla duyduk. Kahrolduk. Emine Bulut’un ‘ölmek istemiyorum’ feryadını bir an olsun unutmayacağız. Özgecanlar, Emine Bulutlar ve daha niceleri, burada adını anamayacağımız binlerce kadın, bugün ve gelecekte kadın cinayetleriyle mücadelemizin ışığı olacaklardır. Kadına şiddeti yaratan iklimi değiştireceğiz. Yalnızca hukuki olarak değil, bütün toplumsal yönleriyle mücadele edeceğiz. Avrupa’dan da bizlere bu konuda önemli görevler düştüğünün farkındayız. Bunun için buradayız.”

“HAKLARIMIZIN GASP EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Çalışmalarını sosyal pedagog olarak sürdüren Serap Mamati kadına şiddetin Almanya’daki Türk toplumunun da yarası olduğuna işaret ederek, hem Türkiye’deki hem de Almanya’daki kadınları örgütlenmeye davet etti. CKD Başkan Yardımcısı Serap Mamati açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin bir çözümü var elbette. Çözüm Atatürk’ün çağdaş, bağımsız, üreten Türkiye programıdır. Atatürkümüzün kadını ve erkeği ile, ayrım gözetmeksizin, kadını her zaman toplumsal hayatın merkezinde var olmasını amaç edinen programı yegane çözümdür. Atatürkümüzün programı bugüne de ışık tutmaktadır, birleştiricidir.  Bizler, burada bulunmakla bunun mücadelesini veriyoruz, var oldukça da yılmadan, büyük bir kararlılıkla, bilimin ışığında bu önemli mücadeleyi yürüteceğimize burada söz veriyoruz. Örgütleneceğiz. Haklarımızı arayacağız. Ne Türkiye’de ne de Almanya’da kadınlar olarak, kazandığımız haklarımızın gasp edilmesine hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. Sonuna kadar demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Öte yandan Almanya’nın başkenti Berlin’de Brandenburg Kapısı  önünde eylem yapan Berlin Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin yönetici ve üyeleri siyah pankart açarak Türkiye’deki kadına yönelik şiddete “hayır” dedi.

KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI AVRUPA’DAN DA MÜCADELEYE DEVAM

Eylemde CKD Kuşadası Başkan Yardımcısı Sabriye Orhan kadın cinayetlerini kınayan bir basın açıklaması okudu. Orhan özetle şunları söyledi:

“Berlin’den haykırıyoruz. Kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği derinleştiren, çocuklara el uzatan bu bataklığın kökünü kurutmadığımız sürece kadınların ve çocukların çığlığı durmayacak. Yaşamak ve yaşatmak için, bu toplumsal çürümenin karşısında örgütlü bir şekilde durmak zorundayız. Kadın örgütlü olmadıkça, kendisine yönelik dışlayıcı, katliamlara kadar uzanan bu tür saldırıların önüne geçemeyecektir. İki gün içinde iki kadın öldürüldü ve şu an hayatta olan binlercesi, hayatlarını şiddet ve can güvenliği tehdidi altında idame ettirmeye çalışıyor. Kadına yönelik şiddet, insanlığın onurunu ayak altına alan bir sorundur. Onuru olan her insanın da sorunu, gündemi olmalıdır.

Kadın, annemizdir, kardeşimiz, evladımız, yurttaşımızdır, emekçidir, üretendir, dünyamızı güzelleştiren, dünyayı değiştirendir. Her şeyden en önemlisi:  insandır, insan! Ancak burada unutmamak gerekir ki; Toplumsal sorunların bireysel çözümü olmaz. Kadın şiddetinin çözümü de toplumsal mücadele ile olur. Kadına şiddeti çözmek isteyen tüm yurttaşlarımızı Cumhuriyet Kadınları Derneği gibi vatansever kadın mücadelesi yürüten kurumlara üye olmaya davet ediyoruz.”

HALKWEB – BERLİN

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd