Siyaset Almanya’da “Emine Bulut” eylemi: “Cumhuriyet Kadınlarından” tam destek

Almanya’da “Emine Bulut” eylemi: “Cumhuriyet Kadınlarından” tam destek

Türkiye’de kamuoyunda büyük üzüntü ve öfkeyle karşılanan Emine Bulut cinayetine Avrupa’dan da sert tepki geldi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Berlin Başkan Yardımcısı ve Sekreteri Serap Mamati HALKWEB’e yaptığı açıklamada kadın cinayetleriyle mücadeleye Almanya’dan da tam destek vermeyi görev bildiklerini söyledi.

 

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Berlin Başkan Yardımcısı ve Sekreteri Serap Mamati

19 Mayıs 2019 tarihinde kurulan CKD Berlin’in eylemlerine kadın cinayetleri protestosu ile start vermekten büyük üzüntü duyduklarını kaydeden Serap Mamati, şöyle konuştu:

“Kırıkkale’de çocuğunun gözü önünde vahşice katledilen Emine Bulut’un ölürken feryatlarına Berlin’deki cumhuriyet kadınlarının da kayıtsız kalması beklenemezdi. Emine Bulut’un feryadını buradan da aynı acıyla duyduk. Kahrolduk. Emine Bulut’un ‘ölmek istemiyorum’ feryadını bir an olsun unutmayacağız. Özgecanlar, Emine Bulutlar ve daha niceleri, burada adını anamayacağımız binlerce kadın, bugün ve gelecekte kadın cinayetleriyle mücadelemizin ışığı olacaklardır. Kadına şiddeti yaratan iklimi değiştireceğiz. Yalnızca hukuki olarak değil, bütün toplumsal yönleriyle mücadele edeceğiz. Avrupa’dan da bizlere bu konuda önemli görevler düştüğünün farkındayız. Bunun için buradayız.”

“HAKLARIMIZIN GASP EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Çalışmalarını sosyal pedagog olarak sürdüren Serap Mamati kadına şiddetin Almanya’daki Türk toplumunun da yarası olduğuna işaret ederek, hem Türkiye’deki hem de Almanya’daki kadınları örgütlenmeye davet etti. CKD Başkan Yardımcısı Serap Mamati açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin bir çözümü var elbette. Çözüm Atatürk’ün çağdaş, bağımsız, üreten Türkiye programıdır. Atatürkümüzün kadını ve erkeği ile, ayrım gözetmeksizin, kadını her zaman toplumsal hayatın merkezinde var olmasını amaç edinen programı yegane çözümdür. Atatürkümüzün programı bugüne de ışık tutmaktadır, birleştiricidir.  Bizler, burada bulunmakla bunun mücadelesini veriyoruz, var oldukça da yılmadan, büyük bir kararlılıkla, bilimin ışığında bu önemli mücadeleyi yürüteceğimize burada söz veriyoruz. Örgütleneceğiz. Haklarımızı arayacağız. Ne Türkiye’de ne de Almanya’da kadınlar olarak, kazandığımız haklarımızın gasp edilmesine hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. Sonuna kadar demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Öte yandan Almanya’nın başkenti Berlin’de Brandenburg Kapısı  önünde eylem yapan Berlin Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin yönetici ve üyeleri siyah pankart açarak Türkiye’deki kadına yönelik şiddete “hayır” dedi.

KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI AVRUPA’DAN DA MÜCADELEYE DEVAM

Eylemde CKD Kuşadası Başkan Yardımcısı Sabriye Orhan kadın cinayetlerini kınayan bir basın açıklaması okudu. Orhan özetle şunları söyledi:

“Berlin’den haykırıyoruz. Kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği derinleştiren, çocuklara el uzatan bu bataklığın kökünü kurutmadığımız sürece kadınların ve çocukların çığlığı durmayacak. Yaşamak ve yaşatmak için, bu toplumsal çürümenin karşısında örgütlü bir şekilde durmak zorundayız. Kadın örgütlü olmadıkça, kendisine yönelik dışlayıcı, katliamlara kadar uzanan bu tür saldırıların önüne geçemeyecektir. İki gün içinde iki kadın öldürüldü ve şu an hayatta olan binlercesi, hayatlarını şiddet ve can güvenliği tehdidi altında idame ettirmeye çalışıyor. Kadına yönelik şiddet, insanlığın onurunu ayak altına alan bir sorundur. Onuru olan her insanın da sorunu, gündemi olmalıdır.

Kadın, annemizdir, kardeşimiz, evladımız, yurttaşımızdır, emekçidir, üretendir, dünyamızı güzelleştiren, dünyayı değiştirendir. Her şeyden en önemlisi:  insandır, insan! Ancak burada unutmamak gerekir ki; Toplumsal sorunların bireysel çözümü olmaz. Kadın şiddetinin çözümü de toplumsal mücadele ile olur. Kadına şiddeti çözmek isteyen tüm yurttaşlarımızı Cumhuriyet Kadınları Derneği gibi vatansever kadın mücadelesi yürüten kurumlara üye olmaya davet ediyoruz.”

HALKWEB – BERLİN

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd