Siyaset Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Münster’deki Westfalya Willhelm Üniversitesi İslam İlahiyatı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide ( Muhanat Hurşit) Federal Almanya’daki başörtü tartışmalarına ilişkin HALKWEB’in sorularını yanıtladı. Sosyolog ve İslam bilimci Mouhanad Khorchide, “Almanya’da okul çağındaki kız çocuklarına başörtü yasağı getirilmesi” yönündeki siyasetçilerin, feministlerin ve sosyologların taleplerini değerlendirdi.

“KİMSE NEYİ TARTIŞTIĞINI BİLMİYOR”

Beyrut doğumlu 46 yaşındaki Prof. Dr. Mouhanad Khorchide’in dikkat çeken açıklamaları şöyle:

“Almanya’da İslam ile ilgili her türlü tartışmaya ihtiyaç var. Nerede hassasiyet varsa konuşmak, tartışmak zorundayız. Evet son günlerde başörtüsü tartışmaları alevlenmiş durumda. Ancak bana sorarsanız ne Hıristiyanlar ne de Müslümanlar tam olarak neyi tartıştıklarını bile bilmiyorlar. Okul çağındaki kız çocukları dinimize göre başörtü takamazlar.

“BAŞÖRTÜ ESKİDEN STATÜ SEMBOLÜYDÜ”

Peki, başörtüsünün nerede geldiğini biliyor musunuz? Eskiden köleler başörtüsü takamazdı. Sadece toplumun önde gelenlerinin eşleri başörtüsü kullanabilirdi. Yani bu dini değil bir statü sembolü. Önemli olan önerileri, eleştirileri duygusallığa kapılmadan, hakaret ve saldırı olarak algılamadan olgunlukla karşılamak. Bunun için de İslam dini hakkında bilgiye sahip olmak gerekiyor.”

Öte yandan Baden Württemberg Eyaleti’nin başkenti Stuttgart’ta başbakanlık iftar davetinde “İslam’da Reform ve Çeşitlilik“ başlıklı bir konuşma da yapan Prof. Dr. Khorchide İslam’ın bir çeşitlilik içerdiğini ve farklı mezheplerin yer aldığı evrensel bir din olduğunu vurguladı. Mouhanad Khorchide, konuşmasında Alman medyasında ve okullardaki din derslerinde bu çeşitliliğin yansıtılması gerektiğini de kaydetti.

Büyükannesi ve büyükbabası Filistin’den Lübnan’a göç eden, ardından anne ve babası Suudi Arabistan’a yerleşince orada yetişen, 18 yaşında üniversite öğrenimi için Avusturya’ya gelen ünlü ilahiyatçının konuşmasından satır başları şöyle:

“MÜSLÜMANLARIN YÜZDE 80’İ BAŞÖRTÜ KULLANMIYOR”

“11 Eylül saldırıları ardından İslam olumsuz bir bakış açısı altında kaldı. Bugün ‘Tipik Müslüman nasıldır?’ diye sorsam çoğunluk ‘Başörtülüdür’ der ya da ‘Camide ibadet eder’ der. Oysa Almanya’daki Müslüman kadınların yüzde 80’i başını örtmüyor. Müslümanların sadece yüzde 23’ü camiye gidiyor.

Medya ise Müslüman profilini aktarırken tek yanlı bir perspektif sunuyor. Sıradan ve normal şeyler insanların dikkatini çekmiyor, doğal olarak normal olmayanlara odaklanıyorlar ve bu da, ne yazık ki, doğruyu yansıtmasa bile genelleştirilmiş oluyor.

 

Münster Westfalya Willhelm Üniversitesi İslam İlahiyatı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide aydınların İslam’la ilgili daha fazla tartışması gerektiğini savunuyor

“MEDYADA VE OKULDA İSLAM’DAKİ ÇEŞİTLİLİK YER BULABİLMELİ”

Alman hükümeti ‘İslam derslerinde kimi muhatap alalım, hangi kuruluşlar İslam toplumunu temsil ediyor?’ diye soruyor. Almanya’daki yaklaşık 5 milyon Müslüman’ı gerçekten kim temsil ediyor? ATİB, DİTİB, Milli Görüş ya da Almanya İslam Merkez Konseyi gibi bir dizi kuruluş var elbette. Geriye çekilip şöyle bir baktığımızda ise Sünni mezhebini anlattıklarını görüyoruz. Oysa İslam çeşitliliktir. Farklı mezheplerden oluşur. Şiiler, Aleviler örneğin. Tıpkı medyada olduğu gibi okullardaki İslam din derslerinde de İslam’daki çeşitliliği daha yoğun bir şekilde görebilmemiz gerekiyor.

Bugün burada İslam’da reform ve çeşitliliği konuşuyoruz. Ancak önce İslam’ın yeterince ve bilim ışığında aydınlar tarafından tartışılması gerekiyor. Son yıllarda üniversitelerde kurulan ilahiyat kürsüleri ve Alman okullarındaki İslam din dersleri ile İslam’ın kendisine daha fazla yer bulmaya başladığı doğru. İşte şimdi cesur, bilgi ışığında entelektüellerin de dahil olduğu Müslümanlar ve Hıristiyanların birlikte tartıştığı platformlara daha çok gerek var Bununla birlikte duygusal tartışmalardan ısrarla kaçınmalıyız.

“ALTI BOŞ BİR MÜSLÜMAN KİMLİĞİ”

Almanya’daki ikinci kuşak Müslüman kimliğini öne çıkarıyor. Ancak sorun şurada: İslam kimliğine çok önem veriyor ama araştırmıyor, ibadeti, dini tam olarak bilmiyor. Yani altı boş bir Müslüman kimliği. Oysa özgüvenli tartışmalar yapabilmemiz için bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Her eleştiriyi saldırı ve hakaret olarak algılamamanın yolu araştırmaktan ve öğrenmekten geçer. Almanya’da sağ popülistler ‘Hıristiyanlar kimliğini kaybediyor, İslamlaştırılıyor’ paniğini yayıyorlar ve düşman resmi yaratıyorlar. Ne yazık ki ülkedeki Selefiler de aynı şekilde düşman resmi yaratıyor. Eleştirilmekten, sorulardan korkmamalıyız, başörtüsü, cami, yüzme dersleri, kadınlarla el sıkışma ya da daha ne kadar hassasiyet varsa hepsini konuşabilmeliyiz, tartışabilmeliyiz.”

Diğer taraftan Prof. Dr. Mouhanad Khorchide tarafından 2012 yılında kaleme alınan “İslam Rahmettir” (İslam ist Barmherzigkeit) adlı kitaptaki görüşleri özellikle İslami çatı kuruluşlarının temsilcilerinden büyük tepki almıştı.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALMIŞTI

“İslam genel ve özel olarak ikiye ayrılır. Allah’a inanmayanlar da örnek bir ahlak sergilerlerse Müslüman kabul edilirler” görüşlerini eleştiren ve kitabı protesto eden Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği ve Almanya İslam Merkez Konseyi gibi kuruluşlar Khorchide’in özür dilemesini istemişlerdi.

İlahiyatçı Mouhanad Khorchide o dönemde ölüm tehditleri de gelince polis koruması altına alınmıştı.

BAŞÖRTÜ TOPLUMU İKİYE BÖLDÜ

Bununla birlikte Avrupa toplumu başörtü, burka ve nikab konusunda ikiye ayrılmış durumda. Terör ve güvenlik gibi nedenlerden dolayı yasaklanmasını talep edenler kadar inanç özgürlüğü kapsamında başörtüsünü savunanlar da bulunuyor. Almanya’da ise eyaletler düzeyinde kamu alanında burkanın yasağına ilişkin düzenlemenin önü açık.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da Türkçe için halk kenetlendi: Ortak çağrı

Neredeyse 60 yılı geride bırakmaya hazırlanan Almanya’daki Türk toplumu “Türkçe”de birleşmeye hazırlanıyor. Türk işgücü göçü tarihinde ilk kez gözlenen ve tarihe geçmeye hazırlnan “Türkçe” ve “eğitim” seferberliği için 78 kişi ve kuruluş ortak çağrıya imza attı.

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd