Siyaset Almanya’da 28 bin öğrenci sokağa çıktı: Politikacılara ateş saçtılar

Almanya’da 28 bin öğrenci sokağa çıktı: Politikacılara ateş saçtılar

İklim değişikliğine ve çevre kirlenmesine karşı orta öğrenim gençliğinin eylemleri aralıksız devem ediyor.

Almanya’nın birçok eyaletinde Paskalya tatilinde okulların kapalı olmasına rağmen 72 şehirde yapılan gösterilere 28 binden fazla genç katıldı.

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in geçen Ağustos ayında İsveç Parlamentosu önündeki protestosuyla başlayan ve dünya geneline yayılan eylemler çerçevesinde her Cuma küresel iklim grevi yapan çocuklar Stuttgart eylemlerinde bir kez daha siyasetçilere öfkeyle seslendiler: ‘‘Onların uyanması için dünyanın yanması mı gerek?

‘‘SAĞNAK YAĞIŞ DA ONLARI DURDURAMADI

Baden-Württemberg Eyaleti’nde tatile rağmen, Öğrenci İnsiyatifi’nin ‘İklim değişikliği tatilde değil’ çağrısı sağnak yağmura rağmen ses getirdi.

Stuttgart Belediye Sarayı  önünde toplanan  gençler ellerinde şemsiyelerle küresel iklim değişikliğine yönelik politikaları protesto ettiler.Mitingde konuşmalar ve kültürel program eşliğinde gençler hop oturup hop kalktılar. “Taleplerimiz kabul edilinceye kadar her Cuma eylemlerimiz devam edecek” diyen öğrenciler arasında Türkiye kökenli gençler de yer aldı.

HALKTAN SEVGİ GÖSTERİSİ

Miting alanındaki programın sona ermesiyle şehir merkezine doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüş kolunun geçtiği her yerde büyük sevgi ve tezahürat gören gençler bir kez daha ne kadar kararlı olduklarının mesajını verdiler.

Stuttgart kentinde 3 aydan fazladır  öğrenciler her cuma belediye binası önündeki alanda bir araya geliyorlar. Temiz bir çevre ve doğanın korunması için gerçekleşen öğrenci eylemleri toplumun geneli tarafından da sempatiyle karşılanıyor.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Yüksek gelirli Almanlar CMT Stuttgart Fuarı’na akın etti: Türkiye’den milli katılım olmadı

Turizm sektöründe dünyanın dört bir yanından katılımcıların yer aldığı CMT Stuttgart Fuarı’na Türkiye’den milli katılımın olmaması dikkat çekti.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd