Yaşam Almanlar küvet dolusu alkol tüketiyor

Almanlar küvet dolusu alkol tüketiyor

Bir bağımlılık araştırması, Almanların alkollü içecek tüketiminde listenin başında yer aldığını ortaya çıkardı. Rapora göre, Almanlar yılda kişi başına 131 litre alkol tüketiyor.

Almanya’da bağımlılık alanında faaliyet gösteren derneklerin çatı kuruluşu DHS, 2017 yılına dair bağımlılık raporunu açıkladı. Özellikle alkol kullanımının yoğunluğuna dikkat çekilen raporda tütün ürünleri, yasadışı uyuşturucu, haplar ve şans oyunları da mercek altına alınıyor. Rapora göre, Almanlar kişi başına yılda 131 litre alkol tüketiyor. Bu da yaklaşık olarak bir banyo küvetinin hacmine denk geliyor.

DW Türkçe’nin haberine göre alkollü içkiler arasında birinci sırayı yılda kişi başına 101 litreyle bira alıyor. Birayı 20,9 litreyle şarap ve 5,4 litreyle yüksek alkollü içkiler izliyor.

7 MİLYON 800 BİN KİŞİ RİSKLİ İÇİCİ

Alkol tüketiminde 2016-2017 yılları arasında yaklaşık yüzde ikilik bir azalma kaydedilmesine rağmen raporu hazırlayan bağımlılık uzmanları, tehlikenin sürdüğü uyarısında bulunuyor. DHS yöneticilerinden Christina Rummel “Alkol içmek Almanya’da çok normal görülüyor. Avrupa karşılaştırmasında Almanya’da alkol tüketimi çok yüksek” diyor.

Almanya’da 18-64 yaşları arasındaki 7 milyon 800 bin kişinin “riskli içici” olduğunu belirten Rummel, 2017 yılında yaklaşık 21 bin 700 çocuğun alkol zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığına dikkat çekti. 2017 yılında işlenen suçlarda zanlıların 231 bin 300’ünün alkol etkisinde olduğunun tespit edildiğini kaydeden Rummel bunun zanlıların yüzde 11’ine denk geldiğine işaret etti. Bağımlılık uzmanları alkol reklamlarının azaltılması, fiyatların yükseltilmesi ve 18 yaşın altındakilere alkol satılmaması çağrısında bulunuyor.

ÖLÜMLERİN YÜZDE 13,5’İ SİGARA YÜZÜNDEN

Almanya’da halen nüfusun üçte biri sigara ve tütün mamulleri kullanıyor. DHS raporunda, 2017-2018 yılları arasında sigara tüketimi yüzde iki oranında azalsa da puro ve “zigarillo” olarak adlandırılan ince puro satışlarının yüzde 6,5, tütün satışlarının yaklaşık yüzde 3 oranında arttığı belirtiliyor. Uzmanlar, ölümlerin yüzde 13,5’inin sigara içmenin sonuçlarıyla bağlantılı olduğu görüşünde.

1,5 MİLYON KİŞİ HAP BAĞIMLISI

DHS’nin 2017 yılı raporuna göre 1,2 milyon ila 1,5 milyon kişi sakinleştirici ve uyku hapı bağımlısı. Bu kişiler arasında yaşlıların ve kadınların yoğun olarak yer aldığı belirtiliyor. 300 bin ila 400 bin kişinin diğer haplara bağımlı olduğunu belirten uzmanlar, pek çok hapın bağımlılık yapabileceğine dikkat çekiyor.

UYUŞTURUCU KULLANIMINDA ARTIŞ

Kenevir bitkisinden (Cannabis) elde edilen esrar, Almanya’da en çok tüketilen yasadışı uyuşturucu madde olma özelliğini koruyor. 2017 yılında ele geçirilen esrar miktarı, 7 bin 731 kilo ile bir önceki yıla göre yüzde 30 oranında artış gösterdi. Eroin gibi sert uyuşturucularda da kullanım artış eğiliminde. Rapora göre 2018 yılında eroin kaynaklı 1276 ölüm kayda geçti.

180 BİN KİŞİ ŞANS OYUNLARI BAĞIMLISI

Yasalardaki kısıtlamaların sertleştirilmesine rağmen şans oyunlarının cirosunda artış kaydedildi. Ciro, son beş yılda yaklaşık 10 milyar euro artarak 2017’de 46 milyar 300 milyon euroya yükseldi. En fazla ciroyu piyasanın yüzde 58’ini oluşturan otomatlar yaptı. DHS verilerine göre Almanya’da yaklaşık 180 bin kişi talih oyunları bağımlısı. 326 bin kişi ise “oyun davranışlarında sorunlu” olarak sınıflandırılıyor.

HALKWEB – BERLİN

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd