Siyaset Alman siyasetinde AfD komedisi: AfD, AfD’ye karşı

Alman siyasetinde AfD komedisi: AfD, AfD’ye karşı

Almanya’nın en büyük üçüncü partisi konumundaki sağ popülist “Almanya için Alternatif“ (AfD) parti üst yönetimi aşırı sağcı kanada karşı uyardı. Ancak AfD’nin bizzat kendisine karşı verdiği bu “ırkçılaşma alarmı” inandırıcı bulunmadı.

Almanya’da sağ popülizmin çıkış yapan partisi AfD içinde aşırı sağcıların dizginleri ele alma çabası bir türlü durdurulamaz, partinin neonazi tezlere doğru yakınlaşması ise hızlanırken, bu eğilimlere üst yönetimden gösterilen tepkilere kuşkuyla yaklaşılıyor. Aşırı sağcıların AfD’ye sızmasından dolayı endişesini dile getiren parti üst yönetiminin son uyarıları Alman basınında da “inandırıcı değil” başlıklarıyla yer buldu.

Almanya’da sağın önde gelen haftalık haber dergisi Focus’ta, medyanın önde gelen muhafazakâr imzalarından Hugo Müller Vogg’un kaleme aldığı bir yazıda özetle şöyle denildi:

AfD, NPD OLMA YOLUNDA

“AfD baştan bu yana aşırı sağ seçmenin oylarına talipti. AfD’nin stratejisti Alexander Gauland her zaman ikisini de istedi: Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden hayal kırıklığına uğrayan muhafazakâr seçmene alternatif olmak, ama aynı zamanda radikal sağcılara, yabancı düşmanlarına ve nazi suçlarını hafife alanlara da seçenek oluşturmak. Stratejileri başarısızlığa uğradı. AfD Thüringen Eyalet Örgütü Başkanı Björn Höcke. partinin doğu Almanya örgütlerinde nasyonal kanadı örgütledi. Batı Almanya’da da Höcke’nin örgütlenmesi yeterince güçlü. Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’ye yönelik aşağılık saldırı ve cinayetten sonra bu takımın sosyal medyada takındığı tutum ortada. AfD Eşbaşkanı Alexander Gauland, Höcke ekiplerini överken, diğer Eşbaşkan Jörg Meuthen’in aşırı sağın AfD’ye sızması yönündeki uyarıları ise boş.

AfD üst yönetimi aşırı parti içindeki sağa karşı uyarıda bulunurken yeni NPD olma yolunda ilerlediğini ise inkâr etmiyor. AfD muhafazakârlar, liberaller tarafından kurulsa da bugün AfD muhafazakâr ve liberal olmaktan başka her şeydir.”

SOSYAL MEDYADA ALAY KONUSU OLDU

Öte yandan sosyal medyada AfD’nin aşırı sağa karşı uyarısı alay konusu oldu. Twitter “AfD Almanya’ya ait değildir” etiketi ise “tt” yaptı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden (SPD) federal milletvekili Johannes Kahrs, Twitter’da yaptığı paylaşımda “AfD AfD’ye karşı uyarıyor! Kimsenin aşırı sağcılara ihtiyacı yok. AfD’nin, demokratların ve demokrasinin sorunlarını AfD yasağı çözer. AfD her geçen gün biraz daha NPD oluyor” ifadesine yer verdi.

Twitter’da AfD karşıtı bazı capsler de dikkat çekti:

“Naziler final yok. Finali 8 Mayıs 1945’te oynamıştınız”

“Ne kadar söylesek az geliyor: AfD Almanya’ya ait değildir”

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd