Siyaset Alman siyasetinde AfD komedisi: AfD, AfD’ye karşı

Alman siyasetinde AfD komedisi: AfD, AfD’ye karşı

Almanya’nın en büyük üçüncü partisi konumundaki sağ popülist “Almanya için Alternatif“ (AfD) parti üst yönetimi aşırı sağcı kanada karşı uyardı. Ancak AfD’nin bizzat kendisine karşı verdiği bu “ırkçılaşma alarmı” inandırıcı bulunmadı.

Almanya’da sağ popülizmin çıkış yapan partisi AfD içinde aşırı sağcıların dizginleri ele alma çabası bir türlü durdurulamaz, partinin neonazi tezlere doğru yakınlaşması ise hızlanırken, bu eğilimlere üst yönetimden gösterilen tepkilere kuşkuyla yaklaşılıyor. Aşırı sağcıların AfD’ye sızmasından dolayı endişesini dile getiren parti üst yönetiminin son uyarıları Alman basınında da “inandırıcı değil” başlıklarıyla yer buldu.

Almanya’da sağın önde gelen haftalık haber dergisi Focus’ta, medyanın önde gelen muhafazakâr imzalarından Hugo Müller Vogg’un kaleme aldığı bir yazıda özetle şöyle denildi:

AfD, NPD OLMA YOLUNDA

“AfD baştan bu yana aşırı sağ seçmenin oylarına talipti. AfD’nin stratejisti Alexander Gauland her zaman ikisini de istedi: Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden hayal kırıklığına uğrayan muhafazakâr seçmene alternatif olmak, ama aynı zamanda radikal sağcılara, yabancı düşmanlarına ve nazi suçlarını hafife alanlara da seçenek oluşturmak. Stratejileri başarısızlığa uğradı. AfD Thüringen Eyalet Örgütü Başkanı Björn Höcke. partinin doğu Almanya örgütlerinde nasyonal kanadı örgütledi. Batı Almanya’da da Höcke’nin örgütlenmesi yeterince güçlü. Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’ye yönelik aşağılık saldırı ve cinayetten sonra bu takımın sosyal medyada takındığı tutum ortada. AfD Eşbaşkanı Alexander Gauland, Höcke ekiplerini överken, diğer Eşbaşkan Jörg Meuthen’in aşırı sağın AfD’ye sızması yönündeki uyarıları ise boş.

AfD üst yönetimi aşırı parti içindeki sağa karşı uyarıda bulunurken yeni NPD olma yolunda ilerlediğini ise inkâr etmiyor. AfD muhafazakârlar, liberaller tarafından kurulsa da bugün AfD muhafazakâr ve liberal olmaktan başka her şeydir.”

SOSYAL MEDYADA ALAY KONUSU OLDU

Öte yandan sosyal medyada AfD’nin aşırı sağa karşı uyarısı alay konusu oldu. Twitter “AfD Almanya’ya ait değildir” etiketi ise “tt” yaptı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden (SPD) federal milletvekili Johannes Kahrs, Twitter’da yaptığı paylaşımda “AfD AfD’ye karşı uyarıyor! Kimsenin aşırı sağcılara ihtiyacı yok. AfD’nin, demokratların ve demokrasinin sorunlarını AfD yasağı çözer. AfD her geçen gün biraz daha NPD oluyor” ifadesine yer verdi.

Twitter’da AfD karşıtı bazı capsler de dikkat çekti:

“Naziler final yok. Finali 8 Mayıs 1945’te oynamıştınız”

“Ne kadar söylesek az geliyor: AfD Almanya’ya ait değildir”

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd