Siyaset Alman muhalefetinden hükümete Türkiye eleştirisi: Sertlik gerek!

Alman muhalefetinden hükümete Türkiye eleştirisi: Sertlik gerek!

Türkiye’nin askeri harekâtının tartışıldığı Alman meclisinde, muhalefet partileri Alman hükümetinin tutumunu sertleştirmesi gerektiğini dile getirdi. Devlet Bakanı Annen gerekirse önlemlerin artırılacağına işaret etti.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde olan bölgelere yönelik askeri harekâtı bugün Sol Parti’nin talebi üzerine Alman meclisinin gündemine alındı. Mecliste grubu olan bütün partiler Türkiye’nin Suriye’ye yönelik harekâtını kınadı. Muhalefet partileri, Alman hükümetinin Türkiye’ye yönelik tutumuna eleştirerek, Türkiye’ye yönelik daha sert bir çizgi izlenmesini talep etti.

DW Türkçe’nin haberine göre oturumda ilk sözü alan Sol Parti Grup Başkan Vekili Sevim Dağdelen, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde “savaş suçu” işlediğini savundu. Erdoğan’ın “savaşı sürdürmek istediğini söylediğini” belirten Dağdelen, “Alman hükümeti ne yapıyor?” diye sordu. Alman hükümetinin, Türkiye’nin askeri harekâtını “sert bir şekilde kınarken” diğer yandan da Avrupa çapında “Türkiye’ye yönelik silah ambargorsu kararını almasını engellediğini” savundu.

Sol Parti milletvekili Dağdelen, bu yılın ilk dört ayında Almanya’nın Türkiye’ye yaklaşık 184 milyon avro değerinde silah ihracatı yaptığını hatırlatarak, Erdoğan’a olan desteğin son bulmasını talep etti.

YAPTIRIMLAR SERTLEŞSİN

Bild gazetesi, Avrupa Birliği’nde (AB) Türkiye’ye yönelik silah ambargosu uygulanmaması ve sert önlemler alınmaması için Alman hükümetinin çaba gösterdiğini iddia etmişti. Gazete, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın bu yöndeki bir talimatına dayandırdığı haberinde AB dışişleri bakanlarının pazartesi günü yaptığı ortak açıklamada, Alman hükümetinin silah ambargosu ifadesinden kaçındığını öne sürmüştü.

Muhalefetteki Hür Demokrat Parti (FDP) Grubu Dış Politika Sözcüsü Bijan Djir-Sarai da, AB’nin Suriye’de etkin bir siyaset izlememesini ve Türkiye’ye yönelik silah ambargosu konusunda uzlaşmaya varılamamasını “üzüntüyle” karşıladığını söyledi. Alman hükümetinin bunun engellenmesi için çaba göstermesine de tepki gösteren Djir-Sarai, silah satışının askıya alınmasının Ankara’yı etkilemeyeceğini, daha sert yaptırımlar gerektiğini kaydetti. Djir-Sarai, “Hermes kredilerinin dondurulmasını” talep ettiklerini belirterek “Sorumlu Türk siyasetçilere yönelik kişisel yaptırımların” da ihtimal dışında bırakılmaması gerektiğini söyledi.

“SALDIRI SAVAŞI VE ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI“

Türkiye’nin askeri harekâtını “Savaş” olarak nitenlendiren Djir-Sarai, Türkiye’nin yürüttüğü “savaşın güvenlik çıkarları veya kendini savunma ile” alakâlı olmadığını belirterek bunun “saldırı savaşı ve açıkça uluslararası hukuka aykırı” olduğunu vurguladı.

Yeşiller partisi grubu adına konuşan Agniezska Brugger, Türkiye’ye yönelik silah satışının tamamen durdurulmasını talep ederek, ihracat için verilen lisansların da iptal edilmesi çağrısında bulundu.

“HERMES KREDİSİ VERİLMESİN“

Brugger, Alman hükümetinin Türkiye’ye yönelik silah ambargosuna karşı çıkmasını “skandal” olarak nitelendirdi. Türkiye’ye yönelik tutumun sertleştirilmesini talep eden Brugger, Türkiye’ye ihracat için “yeni Hermes kredisi verilmemesini” istedi.

Türkiye’ye yapılan ihracata verilen Hermes yatırım ve kredi garantisinin miktarı 2018 yılında 1 milyar 780 milyon euro olarak kaydedilmişti.

Sosyal Demokrat Partili Devlet Bakanı Niels Annen ise eleştirileri reddederek, AB dışişleri bakanlarının Türkiye’yi kınayan ortak açıklamasını hatırlattı ve Türkiye’ye yönelik olarak “Şimdi sınırları daha da daraltıyoruz” dedi. Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Türkiye’ye yönelik silah ihracatında yeni lisansların verilmeyeceği yönündeki açıklamasına işaret eden Annen, “Başka önlemler alma hakkımızı da saklı tutuyoruz” ifadesine vurgu yaptı. Türkiye ile diyaloğu devam ettirmenin önemine dikkat çeken Annen, ama bölgedeki soruna siyasi çözüm konusunda Türkiye’yi müzakereye yönlendirebilmek için “baskıyı sürdüreceklerinin ve gerekirse artıracaklarının” altını çizdi.

“TÜRKİYE BÖLGEDEN DERHAL ÇEKİLSİN“

Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) grubu adına konuşan Johann David Wadephul da eleştirileri reddederek Alman hükümetinin Türkiye’ye silah ihracatında artık lisans verilmeyeceği yönündeki açıklaması ile Ankara’ya “açık bir mesaj” verdiğini ifade etti.

Wadephul, Hıristiyan Birlik partilerinin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtını “kınadığını ve bunun uluslararası hukuka aykırı” olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’ye bu bölgeden derhal çekilmesi” çağrısı yaptı. Türkiye’nin bu bölgeye Suriyelileri yerleştirme planlarına ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Wadephul, bu planları kesinlikle “onaylamayacaklarının” altını çizdi.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Andreas Nick, Türkiye’nin askeri harekâta son vermesini talep ettiklerini ama bir yandan da, Avrupa Konseyi ve NATO üyesi olan Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutmaktan yana olduklarını söyledi.

HALKWEB – BERLİN

FOTO: sevimdagdelen.de

 

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd