Siyaset Alman muhalefetinden hükümete Türkiye eleştirisi: Sertlik gerek!

Alman muhalefetinden hükümete Türkiye eleştirisi: Sertlik gerek!

Türkiye’nin askeri harekâtının tartışıldığı Alman meclisinde, muhalefet partileri Alman hükümetinin tutumunu sertleştirmesi gerektiğini dile getirdi. Devlet Bakanı Annen gerekirse önlemlerin artırılacağına işaret etti.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde olan bölgelere yönelik askeri harekâtı bugün Sol Parti’nin talebi üzerine Alman meclisinin gündemine alındı. Mecliste grubu olan bütün partiler Türkiye’nin Suriye’ye yönelik harekâtını kınadı. Muhalefet partileri, Alman hükümetinin Türkiye’ye yönelik tutumuna eleştirerek, Türkiye’ye yönelik daha sert bir çizgi izlenmesini talep etti.

DW Türkçe’nin haberine göre oturumda ilk sözü alan Sol Parti Grup Başkan Vekili Sevim Dağdelen, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde “savaş suçu” işlediğini savundu. Erdoğan’ın “savaşı sürdürmek istediğini söylediğini” belirten Dağdelen, “Alman hükümeti ne yapıyor?” diye sordu. Alman hükümetinin, Türkiye’nin askeri harekâtını “sert bir şekilde kınarken” diğer yandan da Avrupa çapında “Türkiye’ye yönelik silah ambargorsu kararını almasını engellediğini” savundu.

Sol Parti milletvekili Dağdelen, bu yılın ilk dört ayında Almanya’nın Türkiye’ye yaklaşık 184 milyon avro değerinde silah ihracatı yaptığını hatırlatarak, Erdoğan’a olan desteğin son bulmasını talep etti.

YAPTIRIMLAR SERTLEŞSİN

Bild gazetesi, Avrupa Birliği’nde (AB) Türkiye’ye yönelik silah ambargosu uygulanmaması ve sert önlemler alınmaması için Alman hükümetinin çaba gösterdiğini iddia etmişti. Gazete, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın bu yöndeki bir talimatına dayandırdığı haberinde AB dışişleri bakanlarının pazartesi günü yaptığı ortak açıklamada, Alman hükümetinin silah ambargosu ifadesinden kaçındığını öne sürmüştü.

Muhalefetteki Hür Demokrat Parti (FDP) Grubu Dış Politika Sözcüsü Bijan Djir-Sarai da, AB’nin Suriye’de etkin bir siyaset izlememesini ve Türkiye’ye yönelik silah ambargosu konusunda uzlaşmaya varılamamasını “üzüntüyle” karşıladığını söyledi. Alman hükümetinin bunun engellenmesi için çaba göstermesine de tepki gösteren Djir-Sarai, silah satışının askıya alınmasının Ankara’yı etkilemeyeceğini, daha sert yaptırımlar gerektiğini kaydetti. Djir-Sarai, “Hermes kredilerinin dondurulmasını” talep ettiklerini belirterek “Sorumlu Türk siyasetçilere yönelik kişisel yaptırımların” da ihtimal dışında bırakılmaması gerektiğini söyledi.

“SALDIRI SAVAŞI VE ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI“

Türkiye’nin askeri harekâtını “Savaş” olarak nitenlendiren Djir-Sarai, Türkiye’nin yürüttüğü “savaşın güvenlik çıkarları veya kendini savunma ile” alakâlı olmadığını belirterek bunun “saldırı savaşı ve açıkça uluslararası hukuka aykırı” olduğunu vurguladı.

Yeşiller partisi grubu adına konuşan Agniezska Brugger, Türkiye’ye yönelik silah satışının tamamen durdurulmasını talep ederek, ihracat için verilen lisansların da iptal edilmesi çağrısında bulundu.

“HERMES KREDİSİ VERİLMESİN“

Brugger, Alman hükümetinin Türkiye’ye yönelik silah ambargosuna karşı çıkmasını “skandal” olarak nitelendirdi. Türkiye’ye yönelik tutumun sertleştirilmesini talep eden Brugger, Türkiye’ye ihracat için “yeni Hermes kredisi verilmemesini” istedi.

Türkiye’ye yapılan ihracata verilen Hermes yatırım ve kredi garantisinin miktarı 2018 yılında 1 milyar 780 milyon euro olarak kaydedilmişti.

Sosyal Demokrat Partili Devlet Bakanı Niels Annen ise eleştirileri reddederek, AB dışişleri bakanlarının Türkiye’yi kınayan ortak açıklamasını hatırlattı ve Türkiye’ye yönelik olarak “Şimdi sınırları daha da daraltıyoruz” dedi. Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Türkiye’ye yönelik silah ihracatında yeni lisansların verilmeyeceği yönündeki açıklamasına işaret eden Annen, “Başka önlemler alma hakkımızı da saklı tutuyoruz” ifadesine vurgu yaptı. Türkiye ile diyaloğu devam ettirmenin önemine dikkat çeken Annen, ama bölgedeki soruna siyasi çözüm konusunda Türkiye’yi müzakereye yönlendirebilmek için “baskıyı sürdüreceklerinin ve gerekirse artıracaklarının” altını çizdi.

“TÜRKİYE BÖLGEDEN DERHAL ÇEKİLSİN“

Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) grubu adına konuşan Johann David Wadephul da eleştirileri reddederek Alman hükümetinin Türkiye’ye silah ihracatında artık lisans verilmeyeceği yönündeki açıklaması ile Ankara’ya “açık bir mesaj” verdiğini ifade etti.

Wadephul, Hıristiyan Birlik partilerinin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtını “kınadığını ve bunun uluslararası hukuka aykırı” olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’ye bu bölgeden derhal çekilmesi” çağrısı yaptı. Türkiye’nin bu bölgeye Suriyelileri yerleştirme planlarına ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Wadephul, bu planları kesinlikle “onaylamayacaklarının” altını çizdi.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Andreas Nick, Türkiye’nin askeri harekâta son vermesini talep ettiklerini ama bir yandan da, Avrupa Konseyi ve NATO üyesi olan Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutmaktan yana olduklarını söyledi.

HALKWEB – BERLİN

FOTO: sevimdagdelen.de

 

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd