Ekonomi Alman ile Türk ekonomileri iç içe: “Biz siyaset değil, işyapıyoruz”

Alman ile Türk ekonomileri iç içe: “Biz siyaset değil, işyapıyoruz”

Berlin’de gerçekleştirilen Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) genel kurulunda Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkiler ve yansımaları mercek altına alındı. Türkiye ile Almanya ve Avrupa arasındaki ilişkilerin artık koparılamayacak kadar birbirinin parçası olduğuna dikkat çeken konuşmacılara göre, zaman zaman küçük sorunlar yaşansa da, geleceğe güvenle bakmak gerekiyor. 

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) 14. Olağan Genel Kurulu’nu Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği’nde gerçekleştirdi. Rolf A. Königs bir dönem daha 3 yıllığına başkan olarak seçildi. Toplantıda yeni yönetim ve yedek yönetim kurullarının yanı sıra yeni denetçiler de seçildi.

AUNDE Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev yapan Königs, TD-IHK Başkanlık görevini ilk kez 2013 yılında devralmıştı. Başka fahri görevler ve üyelikler dışında Borrusia Mönchengladbach Futbol Kulübü’nün de başkanı olarak görev yapıyor.

TD-İHK’nın web sitesinden yaptığı açıklamaya göre Königs açılış konuşmasında üyelere ve özellikle yeni seçilmiş olan TD-IHK Yönetim Kurulu’na göstermiş oldukları güven için teşekkür etti.

TD-IHK) 14. Olağan Genel Kurulu’nu Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği’nde gerçekleştirdi. Rolf A. Königs bir dönem daha 3 yıllığına başkan olarak seçildi

“GÜÇLÜ EKİP” VURGUSU

Güncel ekonomik durumu baz alarak konuşmasına devam eden Königs, Türkiye’ye olan güveninden bahsederek Türkiye’de gerçekleştirdikleri projelere devam etme kararının altını çizdi. Königs konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili üyeler, Türkiye ve Almanya Dostları. Yaşasın Türk – Alman dostluğu. Odamız adına bize bu yolda eşlik eden herkese teşekkürlerimi sunarım. TD-IHK, bu geçen 15 yılda yaşlanmamış tam aksine gençleşmiştir. Biz 2003 yılında Köln’de bir araya gelmiş olan bir avuç idealistiz. O zamanlar siyaset değil, iş yapıyoruz dedik ve halen de bu sözümüzün arkasındayız ve arkasında olmaya da devam edeceğiz. Gelecek için net hedeflerimiz var. Bugün yeni Yönetim Kurulu’nu seçtik. Çok güçlü bir ekip. Teknoloji Bakanınız ‚’Türkiye’ye yatırım yapan kazanır’ demişti. Bu konuda son derece haklı. Ben bunun canlı bir örneğiyim. Türkiye’de çok küçük başladık. Ancak sevgili dostlar, önemli olan yalnızca Türkiye’de üretim yaparak bu mükemmel ülkenin avantajlarından ve pazarından yararlanmak değil aynı zamanda toplumsal sorumluluk için de kayda değer hareketler yapılmalıdır.

“TÜRKİYE’DE İNOVASYONUN, TEKNOLOJİNİN, TASARIMIN İYİLEŞMESİNE KATKI SAĞLIYACAĞIZ”

Oteller yaptık, rüzgâr santralleri kurduk ve bir çimento fabrikası açtık. İşlerimize ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’de inovasyonun, teknolojinin, dizaynın ve tasarımın gittikçe iyileşmesine katkı sağlayacağız. İşleme derinliğini genişletmek, yeni ürünler ortaya koymak ve daha fazla patent geliştirmek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bütün bu hedeflere, bu güzel ülke ve genç, hevesli jenerasyonla birlikte ulaşmamız gerekmektedir.”

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye sırasıyla Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, DIHK Genel Sekreteri Dr. Martin Wansleben, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Komisyonu eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen ve Federal Ticaret ve Enerji Bakanlığı Eski Parlamenter Müsteşarı ve Türkiye Sorumlusu Oliver Wittke geldi.

YARIM MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın misafirleri selamladığı konuşmasında Türk şirketlerinin yarım milyon insana iş imkanı sunabilecek düzeye geldiğine de işaret etti. Aydın özetle şunları söyledi:

“Alman şirketleri, modern Türkiye’nin sanayileşmesinde büyük rol oynamışlardır. 100 yıldan beri Türkiye’de faaliyet gösteren ve ülkemize yatırım yapan Alman şirketleri vardır. Almanya çok uzun yıllardır Türkiye’nin en önemli ticari partneri konumundadır. Özellikle sanayi 4.0, yapay zekâ, yenilenebilir enerji, otomobil sanayisi ve raylı sistemler alanlarında işbirliği ve yatırımlar için potansiyel bulunmaktadır. Artık Türk şirketleri de sermayelerini Almanya’ya getirmektedir. Vakti zamanında Almanya’ya misafir işçi olarak gelenlerin torunları yaklaşık yarım milyon insana iş imkânı sunabilecek duruma gelmiştir. Ancak ilişkilerimizde sorunlar da bulunmaktadır. Hâlâ birçok konuda fikir ayrılığına düşmekteyiz. Bu durum partnerler arasında da yaşanabilmektedir. Eski bir Türk atasözü der ki, dost kara günde belli olur. Almanya’yla olan yakın bağlarımızın daha iyi bir gelecek için sağlam temeller oluşturduğuna inancım tamdır.”

DIHK Genel Sekreteri Dr. Martin Wansleben, iki ülkenin arasındaki başarılı işbirliği hakkında ”Dostluk biraz da ruh haliyle alakalıdır. Bu açıdan bakıldığında yalnızca hayallerden ibaret olmayan iyi deneyimler ve geleceğe dair net bir bakış açısı ruh halini tanımlar” diye konuştu. Wansleben, DIHK adına bütün katılımcılara teşekkür ettikten sonra önümüzdeki 15 yılı sevinçle beklediğini belirtti.

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: “ÇİFT TARAFLI BİR KAZANÇ”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TD-IHK’nın kurulduğu yıl olan 2003’ten bu yana gelişimine dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, Türkiye’ye yapılacak olan yatırımların yalnızca Türkiye için değil, aynı zamanda yatırım yapan şirketler ve ülkeler için çift taraflı bir kazanç olduğundan bahsetti.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Volkswagen AG’nin askıda kalan Türkiye yatırımıyla ilgili görüşlerini bildirirken, üretim hatlarıyla Türkiye’de büyük başarılara imza atmış olan Toyota ve Ford örneklerini verdi

Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasında yıllardır süre gelen dostluğa değindi. TOBB Başkanı, tarih boyunca üstesinden geldikleri engellerle ilgili şu saptamalarda bulundu:

“Dostluğumuzun temelleri çok sağlamdır. Bu sağlam temeller, iş dünyası olarak bize, gelecekte ikili düzeyde, Ortadoğu, Orta Asya, Avrupa ve genel anlamda dünyada geniş birlikte çalışma alanları sunmaktadır”. Hisakcıklıoğlu, karşılıklı yatırımlar çerçevesinde daha fazla potansiyel yaratmak istediklerinin de altını çizdi.

GÜNTER VERHEUGEN: “TÜRKİYE AVRUPA’NIN AYRILMAZ PARÇASIDIR”

Avrupa Birliği Komisyonu Eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye’nin Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğu yönündeki inancını dile getirdi. Verheugen, şöyle konuştu:

“TD-IHK’nin kuruluşunun 15’inci yıldönümünü kutlamak için bugün burada bulunuyoruz: 15 yıl önce, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin ve Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin doruk noktasını görme fırsatımız oldu. Bugün Alman-Türk ilişkilerini düşündüğümüzde iki şeyin farkında olmalıyız. Birincisi, Türkiye, hiç şüphesiz, değişmez ve değiştirilemez bir şekilde politik, ekonomik ve kültürel Avrupa’nın ayrılmaz bir parçasıdır; sadece Avrupa Birliği demek değil, bir bütün olarak Avrupa demek istiyorum. İkincisi: Türkiye hiç şüphesiz aynı şekilde Batı İttifakının da vazgeçilmez ana direklerinden biridir.”

OLİVER WİTTKE: “ÇOK YAŞA TÜRKİYE CUMHURİYETİ”

Federal Ticaret ve Enerji Bakanlığı Eski Parlamenter Müsteşarı ve Türkiye Sorumlusu Oliver Wittke, Alman Enerji ve Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in selamlarını ileterek şunları söyledi:

“Ankara’da büyük bir iş heyeti ile harekete geçirdiklerimiz henüz tamamlanmadı. Müzakerelere ara verilmedi. Halen Türk Ticaret, Sanayi, Enerji ve Maliye Bakanlıkları ile sürekli iletişim halindeyiz. Önemli olan, daha fazla diyalog kanalının açık tutulmasıdır. Bu yüzden aslında siyasi görevimden kısa süre önce ayrılmış olsam bile, sizler huzurunda bir söz vermek istiyorum. Almanlar ve Türklerin birbirlerini daha iyi anlamalarını ve var olan şanslarını birlikte yaratabilmeleri için her zaman çalışacağım, çünkü Almanya ve Türkiye’nin yalnızca beraber bir geleceği olacak. Çok yaşa Türkiye Cumhuriyeti, çok yaşa Federal Almanya Cumhuriyeti ve çok yaşa Alman-Türk dostluğu.”

CANAN ÜZERLİ SAHNE ALDI

‘Canan Uzerli & Band’ in sahne aldığı akşam resepsiyonuna Almanya ve Türkiye’den yaklaşık 200 üst düzey misafir katıldı.

14. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda seçilen yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu:

TD-IHK Başkanı: Rolf A. Königs (AUNDE Group).

TD-IHK Başlan Vekili: Mehmet Eskiyapan (TOBB).

Yönetim Kurulu Üyeleri: Julia Arnold (DIHK), Dr. Alexander Winkler (Deutsche Bank AG), Oktay Erciyaz (Trenkwalder Group AG), Joachim Hensch (Hugo Boss Textile Industries, Ltd.), Süreyya İnal (Inal Consulting), Bahattin Kaya (Kaya Touristik GmbH), Muhammet Yıldız (odelo GmbH), F. Orkan Falay (Turkish Airlines).

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Dietrich Eickhoff (Dürkopp Adler AG), Aleksandar Medjedovic (Mundus Novus Group), Bora Öztelcan (Norm Fasteners GmbH), Mehmet Kocagöl (Kocagöl Group), Sami Murat Ertunç (YADEX International GmbH).

HALKWEB – KÖLN

Kaynak: td-ihk.de

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd