Ekonomi Alman ile Türk ekonomileri iç içe: “Biz siyaset değil, işyapıyoruz”

Alman ile Türk ekonomileri iç içe: “Biz siyaset değil, işyapıyoruz”

Berlin’de gerçekleştirilen Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) genel kurulunda Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik ilişkiler ve yansımaları mercek altına alındı. Türkiye ile Almanya ve Avrupa arasındaki ilişkilerin artık koparılamayacak kadar birbirinin parçası olduğuna dikkat çeken konuşmacılara göre, zaman zaman küçük sorunlar yaşansa da, geleceğe güvenle bakmak gerekiyor. 

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) 14. Olağan Genel Kurulu’nu Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği’nde gerçekleştirdi. Rolf A. Königs bir dönem daha 3 yıllığına başkan olarak seçildi. Toplantıda yeni yönetim ve yedek yönetim kurullarının yanı sıra yeni denetçiler de seçildi.

AUNDE Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev yapan Königs, TD-IHK Başkanlık görevini ilk kez 2013 yılında devralmıştı. Başka fahri görevler ve üyelikler dışında Borrusia Mönchengladbach Futbol Kulübü’nün de başkanı olarak görev yapıyor.

TD-İHK’nın web sitesinden yaptığı açıklamaya göre Königs açılış konuşmasında üyelere ve özellikle yeni seçilmiş olan TD-IHK Yönetim Kurulu’na göstermiş oldukları güven için teşekkür etti.

TD-IHK) 14. Olağan Genel Kurulu’nu Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği’nde gerçekleştirdi. Rolf A. Königs bir dönem daha 3 yıllığına başkan olarak seçildi

“GÜÇLÜ EKİP” VURGUSU

Güncel ekonomik durumu baz alarak konuşmasına devam eden Königs, Türkiye’ye olan güveninden bahsederek Türkiye’de gerçekleştirdikleri projelere devam etme kararının altını çizdi. Königs konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili üyeler, Türkiye ve Almanya Dostları. Yaşasın Türk – Alman dostluğu. Odamız adına bize bu yolda eşlik eden herkese teşekkürlerimi sunarım. TD-IHK, bu geçen 15 yılda yaşlanmamış tam aksine gençleşmiştir. Biz 2003 yılında Köln’de bir araya gelmiş olan bir avuç idealistiz. O zamanlar siyaset değil, iş yapıyoruz dedik ve halen de bu sözümüzün arkasındayız ve arkasında olmaya da devam edeceğiz. Gelecek için net hedeflerimiz var. Bugün yeni Yönetim Kurulu’nu seçtik. Çok güçlü bir ekip. Teknoloji Bakanınız ‚’Türkiye’ye yatırım yapan kazanır’ demişti. Bu konuda son derece haklı. Ben bunun canlı bir örneğiyim. Türkiye’de çok küçük başladık. Ancak sevgili dostlar, önemli olan yalnızca Türkiye’de üretim yaparak bu mükemmel ülkenin avantajlarından ve pazarından yararlanmak değil aynı zamanda toplumsal sorumluluk için de kayda değer hareketler yapılmalıdır.

“TÜRKİYE’DE İNOVASYONUN, TEKNOLOJİNİN, TASARIMIN İYİLEŞMESİNE KATKI SAĞLIYACAĞIZ”

Oteller yaptık, rüzgâr santralleri kurduk ve bir çimento fabrikası açtık. İşlerimize ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’de inovasyonun, teknolojinin, dizaynın ve tasarımın gittikçe iyileşmesine katkı sağlayacağız. İşleme derinliğini genişletmek, yeni ürünler ortaya koymak ve daha fazla patent geliştirmek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bütün bu hedeflere, bu güzel ülke ve genç, hevesli jenerasyonla birlikte ulaşmamız gerekmektedir.”

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye sırasıyla Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, DIHK Genel Sekreteri Dr. Martin Wansleben, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Komisyonu eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen ve Federal Ticaret ve Enerji Bakanlığı Eski Parlamenter Müsteşarı ve Türkiye Sorumlusu Oliver Wittke geldi.

YARIM MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın misafirleri selamladığı konuşmasında Türk şirketlerinin yarım milyon insana iş imkanı sunabilecek düzeye geldiğine de işaret etti. Aydın özetle şunları söyledi:

“Alman şirketleri, modern Türkiye’nin sanayileşmesinde büyük rol oynamışlardır. 100 yıldan beri Türkiye’de faaliyet gösteren ve ülkemize yatırım yapan Alman şirketleri vardır. Almanya çok uzun yıllardır Türkiye’nin en önemli ticari partneri konumundadır. Özellikle sanayi 4.0, yapay zekâ, yenilenebilir enerji, otomobil sanayisi ve raylı sistemler alanlarında işbirliği ve yatırımlar için potansiyel bulunmaktadır. Artık Türk şirketleri de sermayelerini Almanya’ya getirmektedir. Vakti zamanında Almanya’ya misafir işçi olarak gelenlerin torunları yaklaşık yarım milyon insana iş imkânı sunabilecek duruma gelmiştir. Ancak ilişkilerimizde sorunlar da bulunmaktadır. Hâlâ birçok konuda fikir ayrılığına düşmekteyiz. Bu durum partnerler arasında da yaşanabilmektedir. Eski bir Türk atasözü der ki, dost kara günde belli olur. Almanya’yla olan yakın bağlarımızın daha iyi bir gelecek için sağlam temeller oluşturduğuna inancım tamdır.”

DIHK Genel Sekreteri Dr. Martin Wansleben, iki ülkenin arasındaki başarılı işbirliği hakkında ”Dostluk biraz da ruh haliyle alakalıdır. Bu açıdan bakıldığında yalnızca hayallerden ibaret olmayan iyi deneyimler ve geleceğe dair net bir bakış açısı ruh halini tanımlar” diye konuştu. Wansleben, DIHK adına bütün katılımcılara teşekkür ettikten sonra önümüzdeki 15 yılı sevinçle beklediğini belirtti.

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: “ÇİFT TARAFLI BİR KAZANÇ”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TD-IHK’nın kurulduğu yıl olan 2003’ten bu yana gelişimine dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, Türkiye’ye yapılacak olan yatırımların yalnızca Türkiye için değil, aynı zamanda yatırım yapan şirketler ve ülkeler için çift taraflı bir kazanç olduğundan bahsetti.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Volkswagen AG’nin askıda kalan Türkiye yatırımıyla ilgili görüşlerini bildirirken, üretim hatlarıyla Türkiye’de büyük başarılara imza atmış olan Toyota ve Ford örneklerini verdi

Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasında yıllardır süre gelen dostluğa değindi. TOBB Başkanı, tarih boyunca üstesinden geldikleri engellerle ilgili şu saptamalarda bulundu:

“Dostluğumuzun temelleri çok sağlamdır. Bu sağlam temeller, iş dünyası olarak bize, gelecekte ikili düzeyde, Ortadoğu, Orta Asya, Avrupa ve genel anlamda dünyada geniş birlikte çalışma alanları sunmaktadır”. Hisakcıklıoğlu, karşılıklı yatırımlar çerçevesinde daha fazla potansiyel yaratmak istediklerinin de altını çizdi.

GÜNTER VERHEUGEN: “TÜRKİYE AVRUPA’NIN AYRILMAZ PARÇASIDIR”

Avrupa Birliği Komisyonu Eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye’nin Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğu yönündeki inancını dile getirdi. Verheugen, şöyle konuştu:

“TD-IHK’nin kuruluşunun 15’inci yıldönümünü kutlamak için bugün burada bulunuyoruz: 15 yıl önce, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin ve Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin doruk noktasını görme fırsatımız oldu. Bugün Alman-Türk ilişkilerini düşündüğümüzde iki şeyin farkında olmalıyız. Birincisi, Türkiye, hiç şüphesiz, değişmez ve değiştirilemez bir şekilde politik, ekonomik ve kültürel Avrupa’nın ayrılmaz bir parçasıdır; sadece Avrupa Birliği demek değil, bir bütün olarak Avrupa demek istiyorum. İkincisi: Türkiye hiç şüphesiz aynı şekilde Batı İttifakının da vazgeçilmez ana direklerinden biridir.”

OLİVER WİTTKE: “ÇOK YAŞA TÜRKİYE CUMHURİYETİ”

Federal Ticaret ve Enerji Bakanlığı Eski Parlamenter Müsteşarı ve Türkiye Sorumlusu Oliver Wittke, Alman Enerji ve Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in selamlarını ileterek şunları söyledi:

“Ankara’da büyük bir iş heyeti ile harekete geçirdiklerimiz henüz tamamlanmadı. Müzakerelere ara verilmedi. Halen Türk Ticaret, Sanayi, Enerji ve Maliye Bakanlıkları ile sürekli iletişim halindeyiz. Önemli olan, daha fazla diyalog kanalının açık tutulmasıdır. Bu yüzden aslında siyasi görevimden kısa süre önce ayrılmış olsam bile, sizler huzurunda bir söz vermek istiyorum. Almanlar ve Türklerin birbirlerini daha iyi anlamalarını ve var olan şanslarını birlikte yaratabilmeleri için her zaman çalışacağım, çünkü Almanya ve Türkiye’nin yalnızca beraber bir geleceği olacak. Çok yaşa Türkiye Cumhuriyeti, çok yaşa Federal Almanya Cumhuriyeti ve çok yaşa Alman-Türk dostluğu.”

CANAN ÜZERLİ SAHNE ALDI

‘Canan Uzerli & Band’ in sahne aldığı akşam resepsiyonuna Almanya ve Türkiye’den yaklaşık 200 üst düzey misafir katıldı.

14. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda seçilen yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu:

TD-IHK Başkanı: Rolf A. Königs (AUNDE Group).

TD-IHK Başlan Vekili: Mehmet Eskiyapan (TOBB).

Yönetim Kurulu Üyeleri: Julia Arnold (DIHK), Dr. Alexander Winkler (Deutsche Bank AG), Oktay Erciyaz (Trenkwalder Group AG), Joachim Hensch (Hugo Boss Textile Industries, Ltd.), Süreyya İnal (Inal Consulting), Bahattin Kaya (Kaya Touristik GmbH), Muhammet Yıldız (odelo GmbH), F. Orkan Falay (Turkish Airlines).

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Dietrich Eickhoff (Dürkopp Adler AG), Aleksandar Medjedovic (Mundus Novus Group), Bora Öztelcan (Norm Fasteners GmbH), Mehmet Kocagöl (Kocagöl Group), Sami Murat Ertunç (YADEX International GmbH).

HALKWEB – KÖLN

Kaynak: td-ihk.de

 

Popüler Haberler

“Sağ ve antifaşist duyarlılık büyüyor: Münih ırkçılığa geçit vermedi“

Almanya’da çeşitli kentlerde ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve savaş karşıtı  eylemler zaman zaman hızlanarak devam ediyor. Faşizan sağdaki gelişmeye karşı tepki, umut verici.

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı

Bir taksiye sığan dünya, dünyaya sığmayan bir taksi

Frankfurt bir dünya şehri ve paranın, özellikle de Avrupa parasının merkezi. Yüzlerce kültür iç içe ve yan yana yaşıyor. Şehrin kilit renklerinden birini de Türkçe ve Türk edebiyatı oluşturuyor. Bu ilk bakışta fazla iddialı görünen “yalın gerçeğe” güzel bir örnek, akademik yaşamını derinleştirmek için geldiği bu şehirde farklı bir yaşam kuran Selçuk Ülger. Küçük bir taksinin penceresinden, hatta dikiz aynasından bile dünyayı zenginleştiren olmadık öyküler, yepyeni hayatlar çıkarabilen bu mütevazı yazı adamı, sorularımızı yanıtladı.

Şampiyon Gökhan Arslan kadın girişimcilere başarıya giden yolu anlatacak

Almanya’nın Stuttgart kentinde kurulma çalışmaları devam eden Uluslararası Kadın Girişimciler Birliği’nin (VİU) ilk toplantısı, Dünya Kickboks Şampiyonu Gökhan Arslan konferansı ile gerçekleşecek.

Tüm Haberler

Alman ordusunda 550 aşırı sağcı asker şüphesi

Almanya ordusunda aşırı sağcılık şüphesiyle hakkında inceleme başlatılan askerlerin sayısı 550. Konuyla ilgili açıklama askeri istihbarat servisi MAD tarafından yapıldı. 
dd

“Sağ ve antifaşist duyarlılık büyüyor: Münih ırkçılığa geçit vermedi“

Almanya’da çeşitli kentlerde ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve savaş karşıtı  eylemler zaman zaman hızlanarak devam ediyor. Faşizan sağdaki gelişmeye karşı tepki, umut verici.
dd

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd