Siyaset Alman İçişleri Bakanı Seehofer'in “göçmen” kotası itiraza açık

Alman İçişleri Bakanı Seehofer’in “göçmen” kotası itiraza açık

Göçmenler ve Akdeniz'de yaşanan trajedi, Alman siyasetine damga vurmayı sürdürüyor. Gelişmeler, siyaset kadar medyanın da ana girdisini oluşturuyor.

Göçmen karşıtı söylemleriyle bilinen Federal Almanya İçişleri Bakanı Seehofer’in, Akdeniz üzerinden İtalya’ya ulaşan sığınmacıların dörtte birini Almanya’nın alacağını taahhüt etmesi Alman medyasında geniş yer buldu. Volksstimme gazetesinde yer alan bir habere göre Alman Bakan Seehofer’in söz konusu kararının Afrika’daki insanları Akdeniz üzerinden tehlikeli göç yolunu göze almaya teşvik edebileceği savunuldu. DW Türkçe, konuyla ilgili Alman basınından özetleri içeren geniş bir haber hazırladı.

Habere göre, Volksstimme gazetesi söz konusu kararın, Afrika’daki insanları Akdeniz üzerinden tehlikeli göç yolunu göze almaya teşvik edebileceğini savunuyor:

“Horst Seehofer‘in sığınmacı kotalarına karşı bir zaafı var. 2015 yılındaki sığınmacı krizi sırasında gündeme getirdiği ve Başbakan Angela Merkel’i köşeye sıkıştırdığı üst sınır’ tartışmalarını, ülke nefesini tutarak izlemişti. Bu konu, Merkel hükümetinde İçişleri Bakanı sıfatı ile yer alan Seehofer’i meşgul etmeye devam ediyor. Değişen ise botlarla İtalya önlerine gelen sığınmacıların oranı ve yönü. Seehofer, Almanya’nın bu sığınmacıların yüzde 25’ini almasını gündeme getiriyor. Bu fikirle de, şu an yakın ya da uzak gelecekte mi olacağı belirsiz bir Avrupa Birliği düzenlemesini teşvik etmek istiyor. Tasarı birçok açıdan itiraza açık. Diğer Avrupa Birliği ülkeleri kendini tertemiz geri çekerken, neden Almanya böyle bir model sunmak zorunda? Ayrıca bu tarz bir kota uygulaması, Kuzey Afrika’da kabul edilme teminatı olarak anlaşılma ve daha fazla insanı botlara sürükleme tehlikesi taşıyor. Avrupa Birliği’nin hedefi Akdeniz üzerinden kaçış hareketini engellemekti, arka kapıdan onaylamak değil.”

GEÇ BİLE KALINDI

Aynı konuyu değerlendiren Neue Osnabrücker Zeitung Seehofer’in tasarısına daha olumlu bakıyor:

“Almanya gelecekte botlarla gelen sığınmacıların dörtte birini alma niyetinde. Bu da göç karşıtlarının tansiyonunu yükseltiyor. Peki itiraz etmekte haklılar mı? Sayılmaz… Seehofer’in tasarı olarak sunduğu şey zaten uygulamada olan bir durum. Rakamlarla açıklamak gerekirse: 2018 yılının Haziran ayından bu yana, Akdeniz’de kurtarılarak İtalya’da karaya çıkan sığınmacılardan sadece 565’i Almanya’ya getirildi. Avrupa Birliği, Akdeniz’deki kurtarma faaliyetlerini ve binlerce insanın bu denizde boğulmasını, hiçbir çözüm sunmadan, sadece izleyerek çok zaman kaybetti. Bu açıdan diğer dört ülke ile birlikte Almanya’nın önerisi için geç bile kalındı. Ancak sığınmacıların bir kısmını denizden kurtararak ülkeler arasında eşit bir biçimde dağıtmak yetmez. Bunun ötesinde insanların yaşadığı yerlerden kaçış nedenleri ile, sorunun olduğu yerde mücadele etmek gerekir, en iyisi hemen.”

YEŞİLLER ASIL RAKİP

Südkurier de konuya sayfalarında geniş yer ayıran gazetelerden biri. İlgili yorumda, İçişleri Bakanı Seehofer’in tasarısının iç politika açısından da bir hamle olduğu şu satırlarla öne sürülüyor:

“Horst Seehofer’e neler oluyor? CSU’lu (Hristiyan Sosyal Birlik) isim yaşlandıkça yumuşuyor mu? Son yıllarda sığınmacı sayısına bir üst sınır getirmek için koalisyon hükümetini riske etmekten çekinmeyen kavgacı kişi mi söylüyor bunları? Tam da bu Seehofer İtalya’ya bundan böyle Akdeniz’de kurtarılan sığınmacıların yüzde 25’ini Almanya’nın almasını teklif etti. Pro Asyl’dekilerin şaşkınlıktan ağzı açık kalmıştır. Genel sığınmacı sayısındaki aşırı düşüşle beraber, bu öneriye rağmen gelecekte üst sınır için bir tehlike oluşmayacak olsa da, bu dikkat çekici bir yön değiştirme. Öyle görünüyor ki Seehofer, sağ popülist bir hava yaratarak CSU’ya seçmen kazandırılmadığını, aksine bu seçmenlerin AfD’nin (sağ populist ‘Almanya için Alternatif’ partisi) kollarına itildiğini gördü. Benzer bir değişimi bu günlerde, CSU’yu memnun etmeyen Bavyera eyalet seçimlerinden bu yana giderek artan oranda bir çevre ve iklim koruyucusuna doğru mutasyona uğrayan, Seehofer’in parti arkadaşı Markus Söder’de de görüyoruz. CSU siyasi rakibinin kim olduğunu tespit etti: Yeşiller.”

Avrupa’ya yönelik sığınmacı akınındaki artış Stuttgarter Zeitung’un gündeme aldığı konulardan biri.

“Sadece haberlerde ve tartışma programlarında iklim değişikliği ile ilgili konular tarafından arka plana atıldığı için, göç konusunun kapandığını düşünmek büyük bir hata olur. Almanların yüzde 56’sı hala, devletin aşırı sığınmacı sayıları ile başa çıkamayacağı görüşüne sahip. Halkın, siyasetçilerin bu konudaki ihmalkarlıklarından kaynaklanacak günahlarına tahammülü yok.”

HALKWEB – BERLİN

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd