Siyaset AfD sarsıntısının yankıları sürüyor: Öncü deprem mi, artçı deprem mi?

AfD sarsıntısının yankıları sürüyor: Öncü deprem mi, artçı deprem mi?

Almanya’da siyasi sahnede sağ popülistlerin yükselişine ilişkin kaygılar giderek artarken, Yeşil siyasetçi Memet Kılıç “deli cesareti” çağrısıyla dikkat çekti. Kılıç, ırkçı tehdide karşı geniş bir karşı blok kurulması gerektiğini hatırlattı.

1 Eylül 2019 pazar günkü eyalet seçimlerinde Saksonya’da Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ve Brandenburg’da ise Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) oylarındaki düşüşe karşın zaferle çıktı. Oylarını arttıran sağ popülist “Almanya için Alternatif” (AfD) ise her iki eyalette de sandıkta ikinci güç oldu. AfD’nin beklentileri aşan oy sıçramasına yönelik tepkiler devam ediyor. Göç, mülteci ve yabancı düşmanlığını merkeze alan seçim kampanyaları ile toplumdaki korkuları ve gelecek endişelerini körükleyen AfD’nin birinci parti konumuna yükselememiş olmasının kamuoyunu rahatlatamadığı gözleniyor.

Birlik’90 / Yeşiller partili siyasetçi Memet Kılıç, AfD’nin gücüne güç kattığı seçim sonuçlarını HALKWEB için değerlendirdi.

“GÖÇMENLERİ KOVSAK BÜTÜN SORUNLAR ÇÖZÜLÜR” MANTIĞI RAĞBET GÖRÜYOR

– II. Dünya Savaşı’nın başladığı 1 Eylül 1939 tarihinden tam 80 yıl sonra Almanya’da ırkçı üyelerin ağırlıklı olduğu parti AfD, iki doğu eyaletindeki bu büyük seçim başarısını neye borçlu dersiniz?

MEMET KILIÇ –Bu partinin başarısının iç ve dış olmak üzere farklı dinamikleri var. Tüm dünyada gelecek kaygısı ve yaşananlara güvensizlik arttı. Hayat her zamankinden daha karmaşık bir hale geldi. Karmaşık sorulara anlaşılır yanıtlar verebilmek zorlaştı. Tüm dünyada ve Avrupa’da popülist partiler ve liderler şu an için rağbet görüyor. Örneğin Avrupa’nın bir çok ülkesinde “Göçmenleri ve Müslümanları kovsak bütün sorunlar çözülür” diyen popülist ırkçı partiler rağbet görür hale geldiler.

“SEÇMEN DÜZEN PARTİLERİNE MESAJ VERMEK İSTEDİ”

Almanya içerisinde yaşanan ciddi kamplaşma da, özellikle sırf protesto amaçlı oy kullanan seçmenin düzen dışı olarak gördüğü partilere yönelmesine neden oldu. Yani bu partinin seçmen potansiyelinde, onu seçmek değil de düzen partilerini rahatsız etmek isteyen seçmenlerin önemli bir oranı var. Ayrıca seçmen geleceği ilgilendiren konularda net yanıtlar veren partileri tercih etmekte. Örneğin ırkçı parti, göçmenlere ve Müslümanlara karşı olduğu için, ayrıca çevreyi koruma önlemlerini reddettiği için, ona oy verenler var. Öte taraftan da göçmenlere sahip çıkıp çevreyi koruma konusunda radikal önlemler talep eden Yeşiller var. Bakıldığında bu iki partinin oyu arttırdığı görülür.”

“ALMANYA’DA DA METAL YORGUNLUĞU VAR”

– Almanya’da seçmenleri ırkçıların kucağına iten kitle partileri CDU/CSU vee SPD sizce seçmeni neden kucaklayamıyor?

MEMET KILIÇ -İki büyük kitle partisinin federal düzeyde uzun süredir koalisyon kurmuş olmalarının yarattığı bir metal yorgunluğu var. Bunun dışında, bu partiler geleceğe yönelik konularda fikir üretemez hale geldiler ve iç tartışmalarını bir türlü bitiremediler. Bu da seçmende iki reaksiyona neden oluyor. Birincisi bu partilerden uzaklaşmak, örneğin seçime takılmamak; ikincisi ise seçime giderek AfD’ye partiye oy vererek kendi partilerini cezalandırmak veya Yeşiller’i seçerek gelecek konusunda çözümler üreten bir partiye destek olmak.

“HİÇBİR ZAMAN ÇOK GEÇ DEĞİL”

– Saksonya ve Brandenburg’da en iyi sonuçları almayı başaran aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) parlamentolarda ikinci büyük siyasi güç oldu. Her iki eyalette de en güçlü birinci parti olmaması ise kimseyi rahatlatamadı. “Şimdi artık her şey için çok geç” denilebilir mi?

MEMET KILIÇ -Hem tarihte yaşananlar hem de günümüzde yaşananlar hiçbir zaman “Artık çok geç!” deyip enseyi karartmanın doğru olmadığını göstermektedir. Avusturyalı yazar Stefan Zweig ve eşi Brezilya’da mülteci olarak yaşamak zorunda kalmışlardı. Artık Hitler rejiminin yenilemeyeceğini ve dünyaya hâkim olacağını düşünerek intihar etmelerinden çok kısa bir süre sonra Hitler rejimi çöktü.

Dirençli ve kararlı olunursa, ırkçıları ve dincileri yenmek için hiçbir zaman geç değildir. Ayrıca Almanya’nın Hitler rejimine dayanan kötü tecrübesinden kaynaklanan dirençli bir yapısı olduğunu da unutmamak gerekir. Ancak söylediğim gibi önemli olan demokratların ve toplumun ana çatısının demokrasi konusunda gösterecekleri kararlılıktır. Bu konuda hepimize görev düşmektedir.

“IRKÇI PARTİLERE KARŞI GÜÇLÜ VE GENİŞ BLOKLAR ŞART”

-Başta sağ popülist parti olarak siyasi sahneye çıkan ancak gittikçe radikalleşen AfD’nin bu önlenemeyen yükselişi bize Almanya hakkında neyi anlatıyor?

MEMET KILIÇ -Hamaset ile kitleleri coşturmak kolay bir yöntemdir. Ancak ucuz ve aynı zamanda tehlikeli bir yöntemdir. Ekonomiyi, diplomasiyi ve barışı başarıyla korumak ise hamaset ile olmuyor. Bilgi, kurumlar ve kadrolar gerektirir. Dünyanın birçok yerinde ırkçı ve dinci oluşumların bu yeteneklerden yoksun oldukları tespit edilmektedir. Ancak bu partiler büyümeye başladıklarında karşılarında bir demokrasi birlikteliği göremezlerse, diğer partiler çeşitli nedenlerle birbirlerini ayrıştırmaya tercih ederlerse, bu partiler maalesef başarılı olabilmektedirler. Öyleyse ırkçı ve dinci partilere karşı geniş bloklar oluşturulması elzemdir.

– Soykırım geçmişi olan Almanya’da ırkçı bir partinin iktidara gelmesini mümkün görüyor musunuz?

MEMET KILIÇ:Hem tarih ve hem de günümüzde yaşananlar aynı zamanda “Şu olmaz, bu olmaz” demenin de doğru olmadığını göstermektedir. Konu demokrasi, insan hakları, huzur içinde birlikte yaşamak ise, tek tek parti veya kişilere güvenmek doğru değildir. Her bir birey ve kurum bu konularda hassasiyetini göstermek ve elinden geleni yapmak mecburiyetindedir. Gerçekçi olmak kötümser olmak anlamına gelmez. Her zaman gerçekçi analizler yapmak, ve aynı zamanda her zaman daha güzel bir gelecek için umudu ve cesareti yitirmemek önemlidir. Siyasette bilgili olmak yetmez, aynı zamanda cesur da olmak gerekir. Irkçılıkla mücadelede herkesi “deli cesaretine” davet ediyorum.

MEMET KILIÇ HAKKINDA

Malatya doğumlu 51 yaşındaki Yeşil siyasetçi Memet Kılıç aynı zamanda Türkiye ve Almanya barosu avukatı olarak da ağırlıklı olarak yabancılar hukuku, Avrupa hukuku konularında Heidelberg’de çalışmalarını sürdürüyor. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Memet Kılıç Ruprecht Karl Üniversitesi’nde master öğrenimi gördü.

Türk-Alman Hukukçular Birliği ve Avrupa Konseyi Göç Uzman Komitesi üyesi Memet Kılıç 2009-2013 yılları arasında Alman Federal Meclisi’nde Yeşiller milletvekili olarak İçişleri Komisyonu’nda görev aldı. 2017 yılında Ren Neckar bölgesinden Federal Meclis milletvekilliği için yeniden adaylığını koydu, ancak seçilemedi.

Almanya’daki Türkiye kökenli politikacıların Türkiye için daha fazla angaje olmasını destekleyen bir etkinliğe davet edilen Memet Kılıç, 2010 yılında o dönemde başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetini reddetti. Kılıç, Cem Özdemir başta olmak üzere Yeşiller Partisi’nden birçok isimle birlikte Erdoğan’a bir açık mektup yazmış ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılara son vermesini talep etmişti.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd