Siyaset AfD protestoları devam ediyor: “Naziler defolun”

AfD protestoları devam ediyor: “Naziler defolun”

Sağ popülist parti Almanya için Alternatif”in (AfD), Brandenburg ve Saksonya eyalet parlamentosu seçimlerinden ikinci büyük parti olarak çıkmasının yankıları sürüyor.

Aslında gerek federal düzeyde gerekse de eyalet seçimleri sonrası ırkçı tehlike üzerine tartışmaların bir kaçay hararetli şekilde devam etmesi alışıldık bir durum.

Üstelik üyelerinin önemli bir bölümümnün ırkçılardan oluştuğu AfD sadece doğu Almanya’da değil ülkede birçok eyalet seçiminde küçümsenemez sonuçlar aldı.

Bundan üç yıl önce Baden Württemberg eyalet meclisi seçimlerinde AfD yüzde 12 oy aldığında hangi tedbirler alındı?

1 Eylül pazar günü Saksonya seçimleirnde yüzde 27,5 ve Brandenburg eyaleitnde yüzde 23,5 oy alarak ikinci parti durumuna gelmesi ise ırkçılığa karşı sorumluluğunu yerine getirmeyenlere şamar oldu.

“YERLİ VE GÖÇMEN BİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRELİM”

Ülkede ırkçılık karşıtı etkinlikler ve eylemler devam ederken Saksonya ve Brandenburg eyalet seçimlerinde ırkçı partinin güçlenmesine karşı Stuttgart şehir merkezinde de bir miting ve yürüyüş gerçekleştirildi.

GÖSTERİDE “KARARLI MÜCADELE” TALEBİ

Rotebühlplatz meydanında toplanan 200 den fazla eylemci ırkçı tehlikeye karşı daha kararlı mücadele talep etti.


Stuttgart Belediye Meclisi üyesi Luigi Pantisano mitingde yaptığı konuşmasında “Bizler birlik olup mücadele edersek ırkçılık kaybeder. Onun için ırkçılar sürekli ayrımcılık yapmaktalar” dedi.

Konuşmaların ardından yürüyüşe geçildi. Gösteride “Naziler defolsun”, “Irkçılığa hayır”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “yaşasın uluslararası dayanışma” sloganları atıldı.

Marienplatz meydanına gelindiğinde tertip komitesi adına yapılan çağrıda “Bugün dayanışmaya, bir olmaya ve mücadele etmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç var” denildi.

Irkçılığa karşı yapılan protesto eylemi olaysız şekilde sona erdi.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd