Ekonomi Adaletsiz bölüşüm: Almanya’da emlak sahipleri daha da zenginleşti

Adaletsiz bölüşüm: Almanya’da emlak sahipleri daha da zenginleşti

DIW’nin yeni bir araştırmasına göre, Almanya’da emlak sahibi olanların mal varlığı arttı. Ancak Almanya’da ortalama varlık seviyesindeki artışa rağmen yoksul kesimle ve varlıklı kesim arasındaki uçurum kapanmıyor.

Almanya’da yapılan bir araştırma ülke nüfusunun ortalama olarak son yıllarda mal varlıklarını artırdığını ortaya koydu. Alman Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü’nün (DIW) hazırladığı bir araştırma, Almanya’daki bu zenginleşmenin uluslararası ortalamaya göre hâlâ oldukça adaletsiz bir dağılıma işaret ettiğini açığa çıkardı. DW Türkçe’nin haberinde, özellikle emlak sahibi olanların mal varlığının arttığına dikkat çekildi. Buna göre, kendi evlerinde oturanların sahip olduğu servet yaklaşık 225 bin avro iken kiracıların sadece 24 bin avro düzeyinde kaldı.

Araştırmacılardan Markus Grabka, “Mal varlığı eşitsizliği Almanya’da uluslararası ortalamayla karşılaştırıldığında oldukça yüksek, ancak bu oran son on yıldır aynı seviyede” diye konuştu. Araştırmaya göre, ülke nüfusunun en varlıklı yüzde 10’luk kesimi toplam mal varlığının yüzde 56’sına sahipken, daha yoksul kesimin yalnızca yüzde 1,3’üne sahip olduğu belirtildi. Bu oranlarda özellikle taşınmaz sahibi olmanın rol oynadığı kaydedildi.

DOĞU VE BATI: ADALETSİZ GELİR DAĞILIMI

Araştırmacılardan Christoph Halbmeier, DW Türkçe’nin haberinde, demografik ve coğrafi faktörlerin oynadığı role dikkat çekerek, “1940-1950 yılları arasında doğan ve Almanya’nın batısında yaşayan taşınmaz mal sahipleri, ortalama olarak çok daha fazla mal varlığına sahip” diye konuştu.

Araştırmaya göre, 2017’de Almanya’nın batı eyaletlerinde 17 yaş ve üstünün yıllık ortalama net geliri 121 bin 500 avroyken, doğu eyaletlerinde aynı yaş grubunda yıllık net gelirinin 55 bin avroda kaldığı görüldü. Doğudaki eyaletlerde kirada oturanların sayısının batı eyaletlerinde yaşayanlara göre daha yüksek olmasının bu farkın nedenlerinden biri olduğu belirtildi.

Almanya’da düşük işsizlik oranları ve artan ücretler nedeniyle son yıllarda daha fazla kişinin birikim yapabildiğine de dikkat çekildi. Araştırmaya göre net kazanç miktarı 2012-2017 arasında ortalama yüzde 22’lik artış göstererek 103 bin Euro’ya ulaştı.

DIW tarafından yapılan araştırma, 15 bin hanede yaklaşık 30 bin kişiyi kapsıyor. Araştırmaya 17 yaş üstündekiler katıldı. Mal varlığı olarak, emlak, tasarruf hesabı, yatırım hisseleri, özel emeklilik sigortası göz önünde bulunduruldu.

HALKWEB – BERLİN

FOTO: diw.de

 

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Ceylan Ertem Almanya’ya geliyor

Türkiye'deki alternatif pop ve rock sahnesinin en başarılı kadın yorumcularından biri olan Ceylan Ertem, uzun bir ayrılığın ardından Avrupa turnesine hazırlanıyor. İlk konser 16 Kasım'da Stuttgart'ta.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd