Siyaset AB'nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin'le Ankara'nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.

Ankara görece sessiz. Avrupa Birliği (AB) de olayı bir anda büyütmeyi düşünmüyor. Brüksel-Berlin hattı şimdilik “beklemeli uyarılarla” yetiniyor. Ancak pazartesi gününden beri Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmalarına yönelik ağır bir AB yaptırımlar dizisi de gündeme girmiş bulunuyor. Türkiye’nin Suriye’den sonra bir doğalgaz tuzağına düşürüleceğine inanan siyasal gözlemci sayısı giderek artıyor.

AB ülkelerinin dışişleri bakanları hafta başında, Türkiye’ye, Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle seyahat yasağı ve kişilerin mal varlıklarının dondurulmasını içeren bir dizi yaptırım için anlaşmaya vardı. Bu konuda yasal bir çerçevenin oluşturulacağı duyuruldu.

Yaptırımlara konu olan şirket ve kişilerin adlarının daha sonra açıklanacağını belirtilmesi, Ankara’ya son bir fırsat daha verilmesi olarak yorumlandı. Bu kararla “Doğu Akdeniz’de hidrokarbon çıkarmak için ruhsatsız arama faaliyetlerinden sorumlu veya bu faaliyetlerde bulunan birey ve kurumlara yaptırım uygulanmasını mümkün” kılınacağı ilan edildi. Ayrıca bu yaptırım yasağına konu olan kişi, bölge ve şirketlere fon sağlamanın yasaklanacağı da belirtildi. Konuyla ilgili haberlerde, yaptırımların, Türk Silahlı Kuvvetleri ile arama çalışmalarını yürüten gemilerin kaptanlarını hedeflediğine dikkat çekildi.

HOLLANDA VE KUZEY DENİZİ DOĞALGAZI VE “EASTMED PIPELINE”…

AB medyası, Berlin, Brüksel ve Ankara arasındaki bu sürtüşmenin giderek tırmanacağı yolunda yorumlara yer verdi. Ankara’nın dünyada hiçbir ülke tarafından tanınmayan Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ekonomik tasarruf sınırları içinde yer aldığı gerekçesiyle Doğu Akdeniz’deki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma işlemleri yaptığı iddia edildi. Bu da Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenlik haklarını ihlal ve ekonomik zenginliklerini gasp olarak değerlendirildi. Ankara’nın söz konusu yatakların kendi kıta sahanlığı içinde bulunduıu yolundaki iddiaları da AB yönetimini endişelendirdi.

Çeşitli analizlerde, Brüksel’in titizliği Avrupa doğalgazının üretimindeki düşüşe bağlandı. Özellikle Hollanda ve Kuzey Denizi’nde gerileyen doğalgaz üretiminin, Doğu Akdeniz’deki yataklar sayesinde telafi edilebileceği ileri sürüldü. Brüksel’de, bölge doğalgazının Kıbrıs-Girit-Yunanistan hattında kurulacak “EastMed Pipeline” üzerinden AB’ye taşınması planlanıyor. Böylece AB’nin Rus ve İran doğalgazına olan bağımlılığının da azalacağına inanılıyor. Bu nedenle Ankara’nın arama ve çıkarma etkinliklerine Brüksel cezai yaptırımlarla yanıt vermeye hazırlanıyor.

KARŞILIKLI TEHDİTLER

Geçen günlerde ve yaptırımlar öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “mültecilere Avrupa kapılarını açabilecekleri” yolundaki tehditlerinin bu sürtüşmeyle de bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca ilk IŞİD üyelerinin vatandaşı oldukları Almanya ve AB ülkelerine gönderilmesi de bu çerçevede yeni bir anlam kazanıyor.

Berlin, özellikle mültecilere kapılmarın açılabileceği tehditlerine sert yanıtlar verdi ve şantaj suçlamaları dile getirildi. Özellikle Başbakan Angela Merkel’in yakınındaki milletvekillerinden ve Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen’in “Bizimle böyle bir düzlemde konuşulamaz” demesi, gerilimin tırmanacağı yorumlarını güçlendirdi.

AB’nin, Doğu Akdeniz doğalgazı konusunda Kıbrıs’ın egemenlik ve yeraltı kaynaklarıyla ilgili ekonomik tasarruf haklarını korumamasının, Birliğin küçük ülkelerinde güven bunalımına yol açacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ankara-Brüksel-Berlin çekişmesinin bu nedenle tırmanacağına inanılıyor.

HALKWEB-BERLİN

 

Popüler Haberler

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

CHP Almanya’dan ARD’ye sert tepki: “Haberi düzeltin!”

Alman devlet televizyonu ARD’de 1 Aralık 2019 gecesi yayına giren “Dersim katliamı” haberine ve Atatürk-Hitler işbirliği iddialarına, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Almanya örgütlenmelerinden sert tepki geldi.

Tüm Haberler

“Bedel” iddiasına tokat gibi yanıt: DİTİB’e milyonlarca avroluk “Alman yardımı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Aleviler için “Ali’siz Alevilik” söylemlerine ve Alman devletinin finanse ettiği yönündeki imasına yönelik tepkiler dinmiyor.
dd

Etkili mesaj: Yabancıya ev vermeyen Alman’a para cezası

Almanya’nın Augsburg kentinde bir mahkeme, dairesini yabancı uyruklulara kiralamak istemeyen ev sahibini bin avro tutarında bir para cezasına çarptırdı.
dd

Dünyada en kaliteli yaşam Norveç’te

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın açıkladığı İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde Norveç yine birinci oldu. Türkiye ise "çok yüksek" yaşam kalitesine sahip olunan 62 ülke arasında 59’uncu sırada.
dd

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.
dd

TarkaCup’a yıldız yağacak

İnterkültürel spor etkinliği TarkaCup’ın 16 Şubat 2020 tarihindeki 20. yıldönümü için düzenlenen dev kutlamasına yıldız yağacak. Efsane futbolcular, sinema yıldızları, spor haberlerinin usta isimleri, müzik ve dizi dünyasının star isimleri 4 bin kişilik EWS Arena’daki mega program için Göpppingen’e gelecek.
dd

Yeşil milletvekili Cemal Bozoğlu: “Irkçılar durumu daha da zorlaştırıyor”

Almanya’da 49 yaşındaki bir itfaiyecinin öldürülmesi göçmen tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Irkçılar olayı sosyal medyaya taşıyarak nefret kusarken, Yeşiller milletvekili Cemal Bozoğlu radikal sağcıların her olayı fırsata çevirme hırsına dikkat çekti.
dd

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

Almanya'daki Alevi hareketinin önemli hukuki kazanımları olduğuna dikkat çeken Gülay Kurtyiğit, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Alevilikle ilgili sözlerini yorumlarken, “Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz” diye hatırlattı.
dd

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 
dd

Sığınmacıların sınır dışı edilmesini protesto ettiler

Gazeteler neredeyse her gün açlık, baskı, tehdit, işkence ve savaş nedeniyle bin bir zorluğu aşarak bir umut peşine düşenlerin ölüm haberlerini veriyor. Almanya'da bu tabloya yönelik protesto gösterileri de giderek artıyor.
dd