Siyaset AB'nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin'le Ankara'nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.

Ankara görece sessiz. Avrupa Birliği (AB) de olayı bir anda büyütmeyi düşünmüyor. Brüksel-Berlin hattı şimdilik “beklemeli uyarılarla” yetiniyor. Ancak pazartesi gününden beri Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmalarına yönelik ağır bir AB yaptırımlar dizisi de gündeme girmiş bulunuyor. Türkiye’nin Suriye’den sonra bir doğalgaz tuzağına düşürüleceğine inanan siyasal gözlemci sayısı giderek artıyor.

AB ülkelerinin dışişleri bakanları hafta başında, Türkiye’ye, Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle seyahat yasağı ve kişilerin mal varlıklarının dondurulmasını içeren bir dizi yaptırım için anlaşmaya vardı. Bu konuda yasal bir çerçevenin oluşturulacağı duyuruldu.

Yaptırımlara konu olan şirket ve kişilerin adlarının daha sonra açıklanacağını belirtilmesi, Ankara’ya son bir fırsat daha verilmesi olarak yorumlandı. Bu kararla “Doğu Akdeniz’de hidrokarbon çıkarmak için ruhsatsız arama faaliyetlerinden sorumlu veya bu faaliyetlerde bulunan birey ve kurumlara yaptırım uygulanmasını mümkün” kılınacağı ilan edildi. Ayrıca bu yaptırım yasağına konu olan kişi, bölge ve şirketlere fon sağlamanın yasaklanacağı da belirtildi. Konuyla ilgili haberlerde, yaptırımların, Türk Silahlı Kuvvetleri ile arama çalışmalarını yürüten gemilerin kaptanlarını hedeflediğine dikkat çekildi.

HOLLANDA VE KUZEY DENİZİ DOĞALGAZI VE “EASTMED PIPELINE”…

AB medyası, Berlin, Brüksel ve Ankara arasındaki bu sürtüşmenin giderek tırmanacağı yolunda yorumlara yer verdi. Ankara’nın dünyada hiçbir ülke tarafından tanınmayan Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ekonomik tasarruf sınırları içinde yer aldığı gerekçesiyle Doğu Akdeniz’deki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma işlemleri yaptığı iddia edildi. Bu da Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenlik haklarını ihlal ve ekonomik zenginliklerini gasp olarak değerlendirildi. Ankara’nın söz konusu yatakların kendi kıta sahanlığı içinde bulunduıu yolundaki iddiaları da AB yönetimini endişelendirdi.

Çeşitli analizlerde, Brüksel’in titizliği Avrupa doğalgazının üretimindeki düşüşe bağlandı. Özellikle Hollanda ve Kuzey Denizi’nde gerileyen doğalgaz üretiminin, Doğu Akdeniz’deki yataklar sayesinde telafi edilebileceği ileri sürüldü. Brüksel’de, bölge doğalgazının Kıbrıs-Girit-Yunanistan hattında kurulacak “EastMed Pipeline” üzerinden AB’ye taşınması planlanıyor. Böylece AB’nin Rus ve İran doğalgazına olan bağımlılığının da azalacağına inanılıyor. Bu nedenle Ankara’nın arama ve çıkarma etkinliklerine Brüksel cezai yaptırımlarla yanıt vermeye hazırlanıyor.

KARŞILIKLI TEHDİTLER

Geçen günlerde ve yaptırımlar öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “mültecilere Avrupa kapılarını açabilecekleri” yolundaki tehditlerinin bu sürtüşmeyle de bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca ilk IŞİD üyelerinin vatandaşı oldukları Almanya ve AB ülkelerine gönderilmesi de bu çerçevede yeni bir anlam kazanıyor.

Berlin, özellikle mültecilere kapılmarın açılabileceği tehditlerine sert yanıtlar verdi ve şantaj suçlamaları dile getirildi. Özellikle Başbakan Angela Merkel’in yakınındaki milletvekillerinden ve Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen’in “Bizimle böyle bir düzlemde konuşulamaz” demesi, gerilimin tırmanacağı yorumlarını güçlendirdi.

AB’nin, Doğu Akdeniz doğalgazı konusunda Kıbrıs’ın egemenlik ve yeraltı kaynaklarıyla ilgili ekonomik tasarruf haklarını korumamasının, Birliğin küçük ülkelerinde güven bunalımına yol açacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ankara-Brüksel-Berlin çekişmesinin bu nedenle tırmanacağına inanılıyor.

HALKWEB-BERLİN

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Büyük kent “rüzgârımız” dinmiyor: Stuttgart’ta Cem Özdemir mi, Muhterem Aras mı sorusu

Yeniden adaylığını koymayacağını bildiren Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Fritz Kuhn’un şaşırtıcı açıklamasının ardından, gözler yeni başkan adaylıkları için Cem Özdemir ve Muhterem Aras’a çevrildi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd