Siyaset AB’nin öncüsü mü? Almanya’da cami vergisi gündeme geliyor

AB’nin öncüsü mü? Almanya’da cami vergisi gündeme geliyor

Berlin’de siyasal İslamcılığın camilerdeki ve 4.5 milyonu bulan Müslüman nüfus üzerindeki etkisini sınırlamak amacıyla finansmanı Almanya’ya çekmek ve bir “Cami Vergisi” koymak üzere yeni adımlara hazır olduğu artık medyanın gündeminde.

Avrupa Parlamentosu seçimlerine iki hafta kala İslam ve mülteci karşıtı aşırı sağın sandıktan zaferle çıkacağı yolundaki araştırma ve yorumlar yoğunlaşırken, Berlin’in Müslüman nüfus üzerindeki siyasal İslam’ın etkisi kırmak için bir “cami vergisi” arayışına soğuk durmadığı anlaşıldı.

Almanya’daki camilerde, finansörler üzerinden Batı demokrasisini reddeden bir siyasal İslam’ın daha da yayılmasını önlemek için Müslümanlardan cami vergisi alınması yolundaki önerilerin resmi makamların gündemine girdiği anlaşıldı. Ülkedeki birçok eyalet yönetiminin, cami vergisi ile ilgili ayrıntıları masaya yatırmaya hazırlandığı belirtildi. Selefilerin, Suudi odakların ve bu arada Ankara bağlantılı 900 civarındaki DİTİB camilerinin, mutlaka denetime alınması konusunda görüş birliği giderek güçleniyor. Alman yetkililerin “Kilise Vergisi” benzeri bir “Cami Vergisi”ne sıcak baktıkları yolundaki sinyallerin arttığı gözleniyor.

FİNANSMAN ÜZERİNDEN DENETİM

DW Türkçe’de yer alan bir haberde, Die Welt gazetesinin araştırmalarına dikkat çekildi. Die Welt muhabiri, bir anket hazırlayarak 16 Alman eyaletinin konuyla ilgili dairelerine sorular yöneltti. Gazetenin görüşlerini sorduğu eyaletlerin 10’u soruları yanıtladı. DW Türkçe’nin Die Welt’in araştırmasından hareketle hazırladığı haberde şöyle denildi.

“Ankete göre birçok eyalet, Almanya’daki cami derneklerinin finansmanlarının ülke içi kaynaklardan sağlamasının mümkün olduğu görüşünde. Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin içişleri bakanlığı, gazeteye verdikleri yanıtta, ‘kilise modeli üzerinden cami finansmanının açık bir biçimde’ görüşülebileceğini söyledi. Almanya’daki camiler üzerindeki yurtdışı kaynaklı etkinin kısılması gerektiğini ifade eden bakanlık, bu adımın ‘olası bir radikalleşme tehlikesini’ azaltma işlevi göreceğine vurgu yaptı.

Baden-Württemberg İçişleri Bakanlığının bir sözcüsü, Almanya dışı kaynaklı etkinin, dini içerik ve siyasi kamuoyu oluşturma tehlikesi yarattığı uyarısında bulundu. Sözcü, ‘En kötü durumda, radikal İslamcı ve demokrasi düşmanı içerikler ya da çabalar desteklenmiş olur’ diye konuştu. Sözcü, bu tehlikenin bertaraf edilmesi için izlenmesi gereken yolun cami vergisi olup olmadığı konusunda ise ‘Elbette daha net biçimde incelememiz gerekiyor’ dedi.

Federal Alman hükümeti, cami vergisini, Almanya’daki camilerin yurtdışından bağımsız bir biçimde finanse edilmesi için “mümkün yollardan biri” olarak görüyor. Kısa süre önce muhalefetteki Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından verilen soru önergesine verilen yanıta göre, hükümet, bu noktada kendilerinin ‘harekete geçme gerekliliği’ olmadığı görüşünde. Hükümete göre bunun nedeni, model alınması öngörülen kilise vergilerinin federal yönetimin sorumluluğunda olmaması.”

CAMİLERE DIŞ KAYNAK

Haberde, Almanya’daki İslami derneklerin büyük oranda yurtdışı kaynaklı bağışlara bağımlı durumda olduğu belirtilirken, vergi arayışına bazı ilahiyatçıların sıcak baktığı, bazılarının ise hükümeti sadece “dini cemaatleri kontrol altına almak” için bu yola başvurduğu görüşyünü savunduğuna dikkat çekildi. Bu açıklıkla belirtilmemesine rağmen, Federal Almanya’daki camilerle ilgili tartışmaların odağında 900 camiyi yönlendirdiği bildirilen Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DİTİB) yer alıyor.

Siyasal gözlemciler, DİTİB’in toplumda gerginlik yaratacak şekilde Ankara merkezli ideolojik nüfuzunu geriletmek için bir vergi uygulamasına sıcak bakan resmi Alman makamlarının sayı ve ağırlığında artış olduğu görüşünde.

HALKWEB-BERLİN

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Türk Futbol Federasyonu: Tartışmalı bir yeniden doğum

Nisan ayında kurulan Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) ile ilgili ilk tepki Avrupa’da tam 42 yıl boyunca TFF Almanya Sorumluluğunu yürüten Erol Koloğlu’ndan geldi.

Almanya’da dönere “face lifting” yapıldı

Almanyalı Türklerin göç hikâyesi ile birlikte ülkeye giren ve bugün “fast food” yiyecekler içinde krallığını ilan eden döner de çağa ayak uydurdu. Zaddy’s markasıyla Kaplan damgalı “modern döner” dünyaya açılıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd