Siyaset AB’nin öncüsü mü? Almanya’da cami vergisi gündeme geliyor

AB’nin öncüsü mü? Almanya’da cami vergisi gündeme geliyor

Berlin’de siyasal İslamcılığın camilerdeki ve 4.5 milyonu bulan Müslüman nüfus üzerindeki etkisini sınırlamak amacıyla finansmanı Almanya’ya çekmek ve bir “Cami Vergisi” koymak üzere yeni adımlara hazır olduğu artık medyanın gündeminde.

Avrupa Parlamentosu seçimlerine iki hafta kala İslam ve mülteci karşıtı aşırı sağın sandıktan zaferle çıkacağı yolundaki araştırma ve yorumlar yoğunlaşırken, Berlin’in Müslüman nüfus üzerindeki siyasal İslam’ın etkisi kırmak için bir “cami vergisi” arayışına soğuk durmadığı anlaşıldı.

Almanya’daki camilerde, finansörler üzerinden Batı demokrasisini reddeden bir siyasal İslam’ın daha da yayılmasını önlemek için Müslümanlardan cami vergisi alınması yolundaki önerilerin resmi makamların gündemine girdiği anlaşıldı. Ülkedeki birçok eyalet yönetiminin, cami vergisi ile ilgili ayrıntıları masaya yatırmaya hazırlandığı belirtildi. Selefilerin, Suudi odakların ve bu arada Ankara bağlantılı 900 civarındaki DİTİB camilerinin, mutlaka denetime alınması konusunda görüş birliği giderek güçleniyor. Alman yetkililerin “Kilise Vergisi” benzeri bir “Cami Vergisi”ne sıcak baktıkları yolundaki sinyallerin arttığı gözleniyor.

FİNANSMAN ÜZERİNDEN DENETİM

DW Türkçe’de yer alan bir haberde, Die Welt gazetesinin araştırmalarına dikkat çekildi. Die Welt muhabiri, bir anket hazırlayarak 16 Alman eyaletinin konuyla ilgili dairelerine sorular yöneltti. Gazetenin görüşlerini sorduğu eyaletlerin 10’u soruları yanıtladı. DW Türkçe’nin Die Welt’in araştırmasından hareketle hazırladığı haberde şöyle denildi.

“Ankete göre birçok eyalet, Almanya’daki cami derneklerinin finansmanlarının ülke içi kaynaklardan sağlamasının mümkün olduğu görüşünde. Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin içişleri bakanlığı, gazeteye verdikleri yanıtta, ‘kilise modeli üzerinden cami finansmanının açık bir biçimde’ görüşülebileceğini söyledi. Almanya’daki camiler üzerindeki yurtdışı kaynaklı etkinin kısılması gerektiğini ifade eden bakanlık, bu adımın ‘olası bir radikalleşme tehlikesini’ azaltma işlevi göreceğine vurgu yaptı.

Baden-Württemberg İçişleri Bakanlığının bir sözcüsü, Almanya dışı kaynaklı etkinin, dini içerik ve siyasi kamuoyu oluşturma tehlikesi yarattığı uyarısında bulundu. Sözcü, ‘En kötü durumda, radikal İslamcı ve demokrasi düşmanı içerikler ya da çabalar desteklenmiş olur’ diye konuştu. Sözcü, bu tehlikenin bertaraf edilmesi için izlenmesi gereken yolun cami vergisi olup olmadığı konusunda ise ‘Elbette daha net biçimde incelememiz gerekiyor’ dedi.

Federal Alman hükümeti, cami vergisini, Almanya’daki camilerin yurtdışından bağımsız bir biçimde finanse edilmesi için “mümkün yollardan biri” olarak görüyor. Kısa süre önce muhalefetteki Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından verilen soru önergesine verilen yanıta göre, hükümet, bu noktada kendilerinin ‘harekete geçme gerekliliği’ olmadığı görüşünde. Hükümete göre bunun nedeni, model alınması öngörülen kilise vergilerinin federal yönetimin sorumluluğunda olmaması.”

CAMİLERE DIŞ KAYNAK

Haberde, Almanya’daki İslami derneklerin büyük oranda yurtdışı kaynaklı bağışlara bağımlı durumda olduğu belirtilirken, vergi arayışına bazı ilahiyatçıların sıcak baktığı, bazılarının ise hükümeti sadece “dini cemaatleri kontrol altına almak” için bu yola başvurduğu görüşyünü savunduğuna dikkat çekildi. Bu açıklıkla belirtilmemesine rağmen, Federal Almanya’daki camilerle ilgili tartışmaların odağında 900 camiyi yönlendirdiği bildirilen Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DİTİB) yer alıyor.

Siyasal gözlemciler, DİTİB’in toplumda gerginlik yaratacak şekilde Ankara merkezli ideolojik nüfuzunu geriletmek için bir vergi uygulamasına sıcak bakan resmi Alman makamlarının sayı ve ağırlığında artış olduğu görüşünde.

HALKWEB-BERLİN

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd