Siyaset AB'nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  

İngilizlerin etkili gazetesi The Guardian’da yer alan bir değerlendirmeye göre, “yeni normal” olarak belirtilen düzen, Avrupa’da pandemi öncesinde görülmeye başlayan akımları içeriyor, ancak bunlar pandeminin etkisiyle Avrupa’da kalıcı etkiler yaratabilecek. Bu durumun AB’nin sonunun geldiğini söyleyen kesimin iddialarını kuvvetlendirdiği belirtilen analizde, Avrupa’da önümüzdeki aylarda ve yıllarda nasıl bir değişim yaşanacağına dair öngörülere yer veriliyor. Analizde özetle şu vurgular dikkat çekiyor.

GLOBALLEŞME VİZYONU BIRAKILIYOR

Covid -19’un, Avrupa’da “kendimize yeteriz” diyen kesimlerin ekmeğine yağ sürdüğünün anlatıldığı analizde, artık “golaballeşmekten vazgeçmek” konuşuluyor. Uzmanların bu yeni akıma verdikleri isim ise “Deglobalizasyon”. Trump’ın “korumacı” politikalarıyla yaydığı tehdit titreşimi gibi, Birleşik Krallığın da “hard (sıkı) Brexit” in peşini kovalaması bu akımın varlığını ispat ediyor.

Farklı dinamiklere sahip ekonomiler önemini korumakla beraber,  gelişmeye açık ekonomilerle, zengin ekonomiler arasındaki makas gittikçe kapanıyor.Gün geçtikçe “off-shore” üretim yapmak avantajını kaybediyor.

Ekonomilerin “ulusallaşması” ilaç ve tıbbi malzeme üretimi gibi konularda  ülkelerin kendi içlerine döneceklerini gösterdiğine göre, diğer sektörlerde de örneğin otomotiv endüstrisindeki ana ürünlerin temininde de  zorluklar yaşanabilecek.

ULUSAL ÇIKARLAR ÖNEM KAZANACAK

Avrupa Birliği içinde kilit öneme sahip ülkeler, bundan on yıl önce yaşanan global  ekonomik kriz esnasında, iç bünyelerinde otoritelerini korumakta sıkıntılar yaşamışlardı. Covid-19’ın neden olduğu kriz döneminde, AB’yi bundan çok daha zor dönemlerin bekliyor. Özellikle, “Avro Bölgesi”ndeki para hareketlerinin kontrol altına alınmasında oldukça zorlanan Avrupa Birliği, şimdi sağlık,ilaç, malzeme tedariği gibi konularda 27 ülkeden oluşan birliği bir arada tutmakta bir hayli zorlanacağa benziyor. Ülkelerin yönetici kadroları Covid-19 krizi boyunca gösterdikleri ya da gösteremedikleri liderlikleriyle bu zorlu sınavdan geçmeye çalışıyorlar, uluslar kendi çıkarlarına göre pozisyon alabilirler, AB’nin “birlik” duygusu geri planda kalabilir.

SINIR GÜVENLİKLERİ ARTTIRILACAK

Analizde, AB ülkelerinin 2015 yılından bu yana sıkılaştırmaya başladıkları Schengen Bölgesi sınırlarının  güvenliği konusunun, Covid-19 ile daha da tırmanacağı, kurallar ve yasakların ükelere göre değişiklikler göstereceği, temel olarak sınır geçişlerinde yeni kuralların gündeme geleceğinden bahsediliyor.

Özellikle son yıllarda yaşanan mülteci akımının da etkisiyle sınır kontrollerini sıklaştıran ve ülke girişlerini zorlaştıran ülkeler bu konuda başı çekecek. Gelinen noktada, AB ülkeleri Covid-19 virüsünü kontrol altına almış gibi görünseler de, virüsü bahane ederek, sınır geçişlerine yeni kurallar getirebilecekler.

YEŞİL POLİTİKALAR MAZİ OLABİLİR

Daralan ekonomiler, işsizlik, resesyon ve belirsizlikler nedeniyle, bugüne kadar iklim değişikliklerinin önlenmesi gibi “yeşil politikalar” için bütçe ayrılmasına karşı gelenlerin seslerin yükseleceğine değinilen The Guardian analizinde,hükümetlerin öncelikli konularının “yeşil politikalar” olmaması ve bütçe dağılımında yeşil politikalara ayrılan payın azaltılmasının beklendiğine de yer veriliyor.

BATI VE DOĞU KUTUPLAŞMASI YAŞANACAK

Avrupa’da yıllar öncesine dayanan doğu-batı ayrışmasının pandemi ile birlikte bazı ülkelerin yeniden gündemine gelebileceğinden söz ediliyor.Örneğin geçmiş yıllarda Macaristan, Polonya gibi Avrupa’nın merkezinde yer alan ülkeler, doğu kanadından gelen göçmen akımları karşısında takındıkları tavırlarla eleştirilmişlerdi. Şimdi ise Covid-19’un açılan bu yarayı büyüterek, bazı liderlere fiilen ortaya koydukları diktatör politikalarına dayanak sağlayacağı, gerekçe olacağı ve Batı Avrupa ülkeleri ile aralarına koydukları mesafeyi açacakları söyleniyor.

KUZEY VE GÜNEY AYRIMCILIĞI GÜNDEME GELECEK

Almanya, Hollanda ve bazı kuzey Avrupa ülkelerinin, Avrupa’nın güneyindeki ülkelerin yardım taleplerine olumlu cevap vermemeleri gibi yaşanan örnekler nedeniyle, kuzey ve güney birlik üyesi ülkeler arasında da, tıpkı doğu-batı ülkeleri gibi gerginlikler yaşanacağı, ilişkilerin yön değiştireceği tahmin ediliyor.

GÖZDE SAPANLI – BİRMİNGHAM

FOTO: Photo by Joshua Rawson-Harris on Unsplash

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd