Yaşam Aba güreşini Avrupa’da yaşatan Hamdan İflazoğlu: “Destek olunmalı!”

Aba güreşini Avrupa’da yaşatan Hamdan İflazoğlu: “Destek olunmalı!”

Aba Güreşini uluslararası arenada yaşatmayı hedefleyen ve Avrupa’da altı yıldan bu yana uluslararası turnuvalar düzenleyerek ses getiren Almanya ve Avrupa Uluslararası Aba Güreşi Federasyon Başkanı Hamdan İflazoğlu destek istedi.

Almanya’nın Ludwigsburg kentinde gerçekleşecek büyük bir turnuvanın hazırlığı içinde olduklarına işaret eden Almanya’nın birinci lig hakemlerinden Hamdan İflazoğlu “Dünya barışı için Aba Güreşi, Aba Güreşi için dünya barışı” ile sloganı ile yola çıktıklarını belirtti. Söz konusu sloganın belirlenmesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözünün etkili olduğunu kaydeden Hamdan İflazoğlu “Kültürümüzü yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Almanya’da 2014 yılından bu yana  4 dört kere Almanya, iki kere  Avrupa Açık Uluslararası Aba Güreşi Turnuvası düzenlediklerini bunu da iş adamlarının ve halkın verdiği destekle
gerçekleştirdiklerini vurgulayan İflazoğlu “Ne yazık ki devletimiz bugüne dek el uzatmadı” diye konuştu.

LUDWİGSBURG’DA TURNUVA HAZIRLIĞI

Almanya ve Avrupa Uluslararası Aba Güreşi Federasyon Başkanı Hamdan İflazoğlu’nun Gazette Aktuell’e konuyla ilgili yaptığı açıklamalardan satırbaşları ise şöyle:

“Almanya’da bugüne kadar 4 müsabaka düzenledik. 12 ülke katıldı. Olimpiyatlarda yarışmış güreşçiler de katıldı. Ana vatanımızın kültürü olduğu için Aba Güreşini  yaşatmaya devam
edeceğiz. Bu turnuvaya destek veren kişi ve kurululara teşekkür borçluyuz. Nafiz Bakırcı, Cihan Karaman, Nihat Nalça gibi iş adamlarımızın destekleri çok önemli. Ancak bugüne kadar devlet bize sahip çıkmadı. Kültürü yaşatmak için halkımız sahip çıktık. Ludwigsburg’da büyük bir turnuvaya hazırlanıyoruz. En az 15 ülke yarışacak. İyi giderse geleneksel hale getirmek istiyoruz.

BAŞKAN LÜTFÜ SAVAŞ’A TEŞEKKÜR

Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Ananevi Sporlar Federasyonu Başkanı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın verdiği destekler ise çok önemli. Cumhurbaşkanlığına yakışan, birleştirici bir insan. Kardeşçe yaşama büyük önem veriyor. 12. Dünya Şampiyonası kapsamında Hatay’ı Jamaika’ya çevirdi. 2019 yılında o dönem 42 devlet katıldı. Avrupa’da benim yaptığım turnuvalara Lütfü Savaş ne yazık ki destek sunamıyor. Sanırım bürokratik engeller var. Buraya gelmesi bile bizim için büyük bir manevi destektir. Hatay halkına hediye amaçlı tüm gücümüzle düzenlemeye devam edeceğiz. Verdiğim sözü tutmak benim için onurdur. 300 yıllık tarihi olan dedelerimizin güreşidir Aba güreşi. Sadece kültürel anlamda değil, ailem için de büyük önem taşıyor. Destek veren herkese canı gönülden teşekkür ederim.”

Kaynak: Gazette Aktuell

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd