Siyaset AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

Almanya'daki Alevi hareketinin önemli hukuki kazanımları olduğuna dikkat çeken Gülay Kurtyiğit, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Alevilikle ilgili sözlerini yorumlarken, “Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz” diye hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Alevilere yönelik “Ali’siz Alevilik” söylemlerine bir tepki de Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Sekreter Yardımcısı ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Kurtyiğit’den geldi.

Filderstadt Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü kutlamalarında HALKWEB’e konuşan Kurtyiğit, Erdoğan’ın Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 6’ncı Din Şurası’nda yaptığı konuşmada “Alman devletinin Ali’siz Aleviliğe bedel ödeyerek İslam dünyasında ve özellikle ülkemizde bölünmenin tohumlarını ekmek istediği“ yönündeki söylemini “kasıtlı” ve “bölücü” olarak niteledi.

“DERSİM VE SİVAS’I YAŞAYANLAR OLARAK ŞAŞIRMADIK TABİİ”

Bernhausen’daki Rundsporthalle kapalı spor salonunda binden fazla vatandaşımızın katılımıyla gerçekleşen gecede sorularımızı yanıtlayan Kurtyiğit’in aktardıkları özetle şöyle:

“Bizi tanımlamak, Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez. Biz bize gelenlerin inancını, nasıl inandığını inancımız gereği soruşturmuyoruz. Cumhurbaşkanının açıklaması bizi bölmeye çalışan bir söylemdir. Ancak Almanya’daki Alevilerin mücadelesi çok güçlü bir mücadeledir. Gücümüzü birlik olmamızdan alıyoruz. Söz sahibiyiz. Ve bizi Türkiye’deki Alevilerle birbirimize düşüremeyecekler.

Türk, Kürt, Ermeni, Alevi, Hıristiyan, Yahudi burada yani Avrupa’da kimliklerini özgürce yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ali’siz Alevilik’ tanımı birleşmemizi engellemek için sarf edilmiş kasıtlı bir söylem. Dünya Alevileri birleşmek, daha da kenetlenmek zorunda. Aleviler elbette bu oyuna gelmeyecektir. Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz. Bize bu fırsatı da Alman devleti sağlıyor. Dersim, Sivas, Gazi ve Gezi olayları yaşanmış bir Türkiye’de zaten kabul görmediğimiz için şaşırmadık tabii.

Filderstadt Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü kutlamalarında AABF Genel Sekreter Yardımcısı ve AABK Yön. Kur. üyesi Gülay Kurtyiğit, Başkan Mahmut Demir ile de bir araya gelerek gündemi değerlendirdi.

“DİTİB’E VERİLEN DESTEKTEN DE SÖZ ETSEYDİ KEŞKE”

Cumhurbaşkanının bu tutumu muhaliflere ve azınlıklara yöneliktir. Güçlü olmak zorundayız ve birlik içinde olmak durumundayız. Başı dik ve özgürce yaşama hakkımız var. Almanya’daki Alevilere yönelik Almanya’nın desteğinden söz ederken anlaşılan uzun yıllardan bu yana Alman devletinin tüm imkânlarından maddi ve manevi şekilde yararlanan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) unutuyor. Evet, DİTİB de destek gördü ve biz bu yola başvurmadık. Ayrıca, bizim de destek görmemiz, Almanya’nın bizi dizayn ettiği anlamına gelmiyor.”

ALEVİLİĞİN ALMANYA’DAKİ KAZANIMLARI

Diğer taraftan Almanya’da 100 binden fazla üyesi bulunan AABF, 2013 yılından bu yana Rheinland-Pfalz, Aşağı Saksonya, Bremen ve Hamburg eyaletlerinde “Hak Eşitliği Anlaşmaları“ imzaladı. AABF, kısa bir süre önce Köln kentinde yaklaşık bin sanatçının yer aldığı dev bir etkinlikle 30’uncu yılını kutladı.

AABF bu süreçte, eyaletlerde hak eşitliğinin yanı sıra, Alevilik dersleri, üniversitelerde Alevilik kürsüsü gibi çok önemli kazanımlar elde etti.

Alevilik dersleri 2002 yılında Berlinʼde başladı ve halen 8 eyalette veriliyor. AABF’nin ana hedefinde ise “kamu tüzel kişiliği” kazanmak yer alıyor. Bu yönde 5 yıldan beri mücadele veriyor ve konuyla ilgili başvuruları tamamlamış durumda.

Kamu tüzel kişiliği hakkı elde edildiğinde kiliselerle aynı statüye sahip olacak olan AABF örneğin kiliseler gibi vergi alabilecek. Ayrıca çocuk yuvası, üniversite, okul, vakıf kurmak istendiğinde bir dizi bürokratik engelden de muaf olacak.

160 cemevinin bağlı olduğu AABF, Alman İslam Konferansı’nda da gözlemci olarak yer alıyor.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

 

Popüler Haberler

“Sağ ve antifaşist duyarlılık büyüyor: Münih ırkçılığa geçit vermedi“

Almanya’da çeşitli kentlerde ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve savaş karşıtı  eylemler zaman zaman hızlanarak devam ediyor. Faşizan sağdaki gelişmeye karşı tepki, umut verici.

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı

Bir taksiye sığan dünya, dünyaya sığmayan bir taksi

Frankfurt bir dünya şehri ve paranın, özellikle de Avrupa parasının merkezi. Yüzlerce kültür iç içe ve yan yana yaşıyor. Şehrin kilit renklerinden birini de Türkçe ve Türk edebiyatı oluşturuyor. Bu ilk bakışta fazla iddialı görünen “yalın gerçeğe” güzel bir örnek, akademik yaşamını derinleştirmek için geldiği bu şehirde farklı bir yaşam kuran Selçuk Ülger. Küçük bir taksinin penceresinden, hatta dikiz aynasından bile dünyayı zenginleştiren olmadık öyküler, yepyeni hayatlar çıkarabilen bu mütevazı yazı adamı, sorularımızı yanıtladı.

Şampiyon Gökhan Arslan kadın girişimcilere başarıya giden yolu anlatacak

Almanya’nın Stuttgart kentinde kurulma çalışmaları devam eden Uluslararası Kadın Girişimciler Birliği’nin (VİU) ilk toplantısı, Dünya Kickboks Şampiyonu Gökhan Arslan konferansı ile gerçekleşecek.

Tüm Haberler

Alman ordusunda 550 aşırı sağcı asker şüphesi

Almanya ordusunda aşırı sağcılık şüphesiyle hakkında inceleme başlatılan askerlerin sayısı 550. Konuyla ilgili açıklama askeri istihbarat servisi MAD tarafından yapıldı. 
dd

“Sağ ve antifaşist duyarlılık büyüyor: Münih ırkçılığa geçit vermedi“

Almanya’da çeşitli kentlerde ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve savaş karşıtı  eylemler zaman zaman hızlanarak devam ediyor. Faşizan sağdaki gelişmeye karşı tepki, umut verici.
dd

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd