Siyaset AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

Almanya'daki Alevi hareketinin önemli hukuki kazanımları olduğuna dikkat çeken Gülay Kurtyiğit, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Alevilikle ilgili sözlerini yorumlarken, “Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz” diye hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Alevilere yönelik “Ali’siz Alevilik” söylemlerine bir tepki de Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Sekreter Yardımcısı ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Kurtyiğit’den geldi.

Filderstadt Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü kutlamalarında HALKWEB’e konuşan Kurtyiğit, Erdoğan’ın Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 6’ncı Din Şurası’nda yaptığı konuşmada “Alman devletinin Ali’siz Aleviliğe bedel ödeyerek İslam dünyasında ve özellikle ülkemizde bölünmenin tohumlarını ekmek istediği“ yönündeki söylemini “kasıtlı” ve “bölücü” olarak niteledi.

“DERSİM VE SİVAS’I YAŞAYANLAR OLARAK ŞAŞIRMADIK TABİİ”

Bernhausen’daki Rundsporthalle kapalı spor salonunda binden fazla vatandaşımızın katılımıyla gerçekleşen gecede sorularımızı yanıtlayan Kurtyiğit’in aktardıkları özetle şöyle:

“Bizi tanımlamak, Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez. Biz bize gelenlerin inancını, nasıl inandığını inancımız gereği soruşturmuyoruz. Cumhurbaşkanının açıklaması bizi bölmeye çalışan bir söylemdir. Ancak Almanya’daki Alevilerin mücadelesi çok güçlü bir mücadeledir. Gücümüzü birlik olmamızdan alıyoruz. Söz sahibiyiz. Ve bizi Türkiye’deki Alevilerle birbirimize düşüremeyecekler.

Türk, Kürt, Ermeni, Alevi, Hıristiyan, Yahudi burada yani Avrupa’da kimliklerini özgürce yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ali’siz Alevilik’ tanımı birleşmemizi engellemek için sarf edilmiş kasıtlı bir söylem. Dünya Alevileri birleşmek, daha da kenetlenmek zorunda. Aleviler elbette bu oyuna gelmeyecektir. Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz. Bize bu fırsatı da Alman devleti sağlıyor. Dersim, Sivas, Gazi ve Gezi olayları yaşanmış bir Türkiye’de zaten kabul görmediğimiz için şaşırmadık tabii.

Filderstadt Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü kutlamalarında AABF Genel Sekreter Yardımcısı ve AABK Yön. Kur. üyesi Gülay Kurtyiğit, Başkan Mahmut Demir ile de bir araya gelerek gündemi değerlendirdi.

“DİTİB’E VERİLEN DESTEKTEN DE SÖZ ETSEYDİ KEŞKE”

Cumhurbaşkanının bu tutumu muhaliflere ve azınlıklara yöneliktir. Güçlü olmak zorundayız ve birlik içinde olmak durumundayız. Başı dik ve özgürce yaşama hakkımız var. Almanya’daki Alevilere yönelik Almanya’nın desteğinden söz ederken anlaşılan uzun yıllardan bu yana Alman devletinin tüm imkânlarından maddi ve manevi şekilde yararlanan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) unutuyor. Evet, DİTİB de destek gördü ve biz bu yola başvurmadık. Ayrıca, bizim de destek görmemiz, Almanya’nın bizi dizayn ettiği anlamına gelmiyor.”

ALEVİLİĞİN ALMANYA’DAKİ KAZANIMLARI

Diğer taraftan Almanya’da 100 binden fazla üyesi bulunan AABF, 2013 yılından bu yana Rheinland-Pfalz, Aşağı Saksonya, Bremen ve Hamburg eyaletlerinde “Hak Eşitliği Anlaşmaları“ imzaladı. AABF, kısa bir süre önce Köln kentinde yaklaşık bin sanatçının yer aldığı dev bir etkinlikle 30’uncu yılını kutladı.

AABF bu süreçte, eyaletlerde hak eşitliğinin yanı sıra, Alevilik dersleri, üniversitelerde Alevilik kürsüsü gibi çok önemli kazanımlar elde etti.

Alevilik dersleri 2002 yılında Berlinʼde başladı ve halen 8 eyalette veriliyor. AABF’nin ana hedefinde ise “kamu tüzel kişiliği” kazanmak yer alıyor. Bu yönde 5 yıldan beri mücadele veriyor ve konuyla ilgili başvuruları tamamlamış durumda.

Kamu tüzel kişiliği hakkı elde edildiğinde kiliselerle aynı statüye sahip olacak olan AABF örneğin kiliseler gibi vergi alabilecek. Ayrıca çocuk yuvası, üniversite, okul, vakıf kurmak istendiğinde bir dizi bürokratik engelden de muaf olacak.

160 cemevinin bağlı olduğu AABF, Alman İslam Konferansı’nda da gözlemci olarak yer alıyor.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.

Hüsnü Atasoy ve fotoğraf sanatı: Gerçek hazine dünyanın sokaklarında (2)

Adanmışlık! Evet, budur fotoğrafçıyı anlatan sözcük: Adanmışlık! Kendini fotoğrafa adamıştır fotoğrafçı. Fotoğrafa adanmışlık sadece elde kamera gün boyu sokaklarda dolanmaktan ibaret değildir bana göre. Fotoğrafını izlenir kılan altyapı donanımı için kendini geliştirebilmeli, yatırım yapmalı beyninin, yüreğinin içine.”

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd