Yaşam Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

İlginç bir tutkunun belgesele dönüşen öyküsü artık hem Türkçe hem de Almanca konuşulan dünyanın gündeminde. Berlin’de bir süre önce yayına giren “Berlin.KADINCA.eu” adlı sitenin yöneticisi Özlem Coşkun ve gazeteci-yayıncı Ali Yıldırım, kendisi Viyana’da doğup büyümüş, ailesi ise Polonyalı ve Çek olan genç bir saz ustası Petra Nachtmanova ile geniş bir söyleşi yayımladı.

“Berlin’den Horasan’a sazın gizemi peşinde” sloganıyla yola çıkan saz ustası Nachtmanova, uzun yolculuğunu bir belgeselle perçinledi. ZDF ve Arte gibi kurumlardan yapımcı desteği alan belgeselin, Arte televizyonunda da gösterime girmesi planlanıyor. Sitesinde çok ilginç haberlere yer veren Özlem Coşkun, belgeseli şu sözlerle tanıtıyor:

“Belgeselin yönetmeni Stephan Talneau, Nachtmanova’nın müziğini kaydeden de ona yol boyunca eşlik eden Florent Chaintiau. Belgeselde Petra Nachtmanova, Berlin-Kreuzberg’de tanıştığı sazın efsanevi köklerini aramak için yola çıkıyor, Bosna, Arnavutluk, Bulgaristan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve İran duraklarında saz çalan üstatlarla bir araya geliyor. Nachmanova buluştuğu bu insanlarla saz vasıtasıyla kalplere dokunan bir gönül bağı kuruyor. Beyaz perdeden izleyiciye geçen bu samimi bağ, filmde altı çizilen ‘Saz kalbin anahtarıdır’ ifadesini de güçlendiriyor.”

TÜRKÇESİ VE SAZIYLA ŞAŞIRTICI

Bir Karadenizli ile evli bu saz ustası sarışın kadının tutkusu ve çalışmaları üzerine Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım geniş bir söyleşi gerçekleştirdi. “Berlin.KADINCA.eu” adlı sitede yayımlanan geniş haberden bazı kesitler, şöyle:

“31 yaşındaki Petra Nachtmanova, Viyana’da doğup büyüyen Polanyalı-Çek bir anne-babanın kızı. Çocukluğunda klasik müzik eğitimi alan Nachtmanova, İngiltere’de tarih okuduktan sonra Berlin’e yerleşmiş. Rönesans Barok müziğine yönelmeyi planlarken, bir anda halk müziğine merak sarmış. Genç müzisyenin sazla yolu ise Berlin’de yaşayan Türkler sayesinde kesişmiş. Bir cemevinde saz kursuna yazılan Nachtmanova, “Saz ve söz” birlikteliğine işaret ederek, “Türküleri, deyişleri daha iyi anlayıp sazın ruhuna inmek için Türkçe öğrendim” diyor. Son derece düzgün bir Türkçe konuşan genç müzisyen, türkülerini de arı bir Türkçe ile seslendiriyor. Sazıyla çıktığı yolculukta hemen hemen uğradığı her durakta Türkçe iletişim kuran Nachtmanova “İnsanlarla bazen Türkçe, bazen de sadece saz vasıtasıyla konuştum” diye ifade ediyor. Nachtmanova, üç yıldır bir Karadenizli ile evli.

Berlin.KADINCA.eu’ya sazla olan ilişkisini ve çıktığı serüveni anlatan Petra Nachtmanova, müziğin içinden gelen biri olarak sazla tanıştıktan sonra ona tutkuyla bağlandığını ve sazın kendisi için vazgeçilmez bir enstrüman olduğunu şu sözlerle aktarıyor: ‘Saz çalmayan insanlar için saz, sadece bir enstrüman olarak algılanabilir. Ama çalmaya başladığınızda bunun daha ötesi olduğunu fark ediyorsunuz. En önemlisi çok samimi, hem sizi size, hem de toplumu size yansıtıyor. Bu nedenle halkın enstrümanı diyebilirim.’

Genç müzisyen, sazın gizemi peşinde çıktığı yolculukta, hedeften çok yolun kendisine kattığı duygulara konsantre olduğunu söylüyor. Nachtmanova, ‘Yol öncelikle size sabrı öğretiyor. Tanıştığınız yeni insanlar, yeni yerler size ilham veriyor. Ama bu yolculukta en çok ev duygusunu öğrendiğimi hissediyorum. Enteresan bir şekilde yollarda ev duygusunu öğrendim. Farklı coğrafyalarda da olsa sazın samimiyeti, birleştiriciliği bu duygunun kaynağı olsa gerek. Tabii ev duygusunun içinde kendi kendinle barışmak, huzur bulmak, tamamlanmak da var’ şeklinde konuşuyor.

KADINLAR AZ, AMA VARLAR

Petra Nachtmanova, belgeselde saz çalan iki kadın üstadın yer aldığını, her ne kadar daha fazla sayıda kadınla görüşülmüş olsa da belgeselin gerçeği yansıtması adına böyle bir tercihte bulunduklarını belirtiyor. “Şehirde saz çalan kadınlar daha fazla ama genelle kıyasladığınızda sayıları erkeklere göre az” diyen Nachtmanova sözlerini şöyle sürdürüyor: “Belgeselde de görüldüğü gibi sayı az ama yer aldıkları toplumlarda son derece etkililer. Ayşe Sewaqi, Aşık Nargile gibi.”

Saz belgeselinde Ayşe Sewaqi bulunduğu Kürt toplumu içinde önceleri saz çaldığı için olumlu karşılanmadığını ancak daha sonra sazda ilerleyip ünlü olunca saygınlık ve sevgi kazandığını aktarıyor. Aynı şekilde Gürcistan’da yaşayan ve belgeselde yer alan Aşık Nargile’nin de, Nachtmanova ile gittikleri bir Azeri düğününde büyük bir saygı ve ilgiyle karşılandığına şahit oluyoruz.

Nachtmanova saz konusunda kadın üstatların olduğunun altını çiziyor ama kadınların bu konuda daha fazla cesaretlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Nachtmanova, ‘Saz kurslarına gelen öğrencilerin çoğunu kızlar oluşturuyor ve ilk yıllarda erkeklerden daha başarılılar. Fakat daha sonra bırakıyorlar. Bunun çok çeşitli nedenleri olabilir. Mesela özgüven eksikliği, bu benim tecrübem. Kızlar bu konuda motive edilebilir’ diyor.”

İSTANBUL VE BERLİN’DEN FARKLI SORULAR

İstanbul ve Berlin seyircisini de Berlin.KADINCA.euiçin değerlendiren Petra Nachtmanova, “Türkiye’de de ilgi buradaki gibi büyüktü. Türkiye’deki seyircilerden gelen sorular daha çok benimle, kimliğimle ilgili meraktan doğan sorulardı. Buradaki seyirci ise analitik sorular yöneltti. Tabii Berlinliler beni tanıyor, saz konusundaki arayışımı daha yakından biliyorlar. Bunun için de daha ziyade yolculuğumun etkileri, neticeleri ve problematiği üzerinde yoğunlaştılar” diye ifade ediyor.

Petra Nachtmanova ayrıca “Saz” belgeselini izlemek isteyenlerin Arte Televizyonu’nun internet sitesi arte.tv’de belgeselin Almanca ve Türkçe kesitlerini bulabileceklerini aktarıyor.”

Haberin ayrıntısı için tıklayınız.

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Dijital diktatörlük iddiaları: Dr. Yaşar Aydın komplo teorilerinin ardındaki tuzağa dikkat çekti!

Aşı mecburiyeti, dijital kimlik Avrupa’da konuşulan konular arasında yer alıyor. Bill ve Melinda Gates çiftinin “dijital diktatörlük” kurmayı hedeflediği öne sürülüyor. Almanya’da binlerce eylemci sokağa çıkarak Gates çiftine ateş püskürdü, korona tedbirlerinin antidemokratik bir uygulama olduğunu iddia edip Şansölye Angela Merkel’i anayasayı ihlal etmekle suçladı. Neler oluyor?

CHP yurtdışı birliklerinden İmamoğlu kampanyasına bağış yağdı

CHP Yurtdışı Birlikleri, İstanbul seçim kampanyası çerçevesinde Ekrem İmamoğlu için 260 bin avro bağış yaptı. CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı, bu tutarın tüm yurtdışı bağışlarını yansıtmadığını, STK’lar, partilere bağlı olmayan vatandaşlar ve işadamlarının bağışlarına yönelik hesaplama işlemlerinin ise devam ettiğini bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd