Yaşam 40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği, 40ıncı mücadele yılında 27inci olağan kongresini gerçekleştirdi. Bad Cannstatt belediye salonunda düzenlenen kongreye Almanya Sendikalar Birliği (DGB), gençlik merkezi Jugendring, VVN, Barış İnisiyatifi, Mücadeleci Sendikacılar Platformu, Sol Parti temsilcilerinin yanı sıra Mercedes, Bosch, Esprit, Mahle’den işyeri işçi temsilcileri de katıldılar.

İki bölüm olarak devam kongrenin birinci bölümünde kurum ve işyeri işçi temsilcileri söz alarak Stuttgart DİDF ile birlikte sürdürmüş oldukları çalışmalara dikkat çektiler.

DGB Başkanı Philipp Vollrath “DİDF bizim 40 yıllık dostumuz. Irkçılığa, savaşa ve silahlanmaya karşı birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Yaşasın enternasyonal dayanışma” derken, Stuttgart Jugend Ring Jörg Sander de “DİDF gençlik derneğiyle birlikte çalışıyoruz. Özelikle ırkçılığa karşı haftada iki yıldır futbol turnuvası ile yer almaktasınız. Bu bizim içinde önemli. Bad Cannstatt’ta gerçekleştirilen sokak şenliği, Yükselişte olan sağa karşı dayanışmacı eylemler gereklidir” diye konuştu.

Öte yandan divan üyeliği yapan Waiblingen Bosch fabrikası İşyeri İşçi Temsilciliği Başkanı Gürhan Ağ kongrede bir konuşma yaptı. Ağ’ın “DİDF Stuttgart’ın işçilere yönelik çalışması mücadele için çok anlamlı. İşten atmaların ve TİS sürecinde olduğu bir süreçte ne güzel ki kongrenizde işçi havası esmekte. DİDF‘in çalışmalarını yakından izlemeye ve destek vermeye devam edeceğim” sözleri alkışlarla karşılandı.

DOST-DER VE İŞÇİLER

İkinci bölümün açılış konuşmasını politik bir değerlendirmeyle DİDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi yaptı. Ekşi konuşmasında “Siyasal gericilik ve faşizm eğilimi birçok ülkede yükselirken, ırkçılık, şövenizm ve aşırı sağ partiler güçleniyor. Dünyanın birçok ülkesinde ifade, toplantı, gösteri, basın, siyasal ve sendikal örgütlenme özgürlükleri sınırlanıyor. İşçi ve emekçilerin mücadeleyle elde ettikleri tüm kazanımlar bir bir yok ediliyor. Buna karşı mücadele etme eğilimi birçok ülkede güç kazanmakta. Ortadoğudan, Latin Amerika ülkelerine, Fransa ve Almanya’ya kadar emekçiler hareket halindeler. Böyle bir süreçte DİDF üyesi dernekler kongrelerini yapmaktalar. Stuttgart derneğimiz işçi ve sendikal çalışma, Alman örgütleri ile birlikte hareket etmede önemli çalışmalar sürdürmektedir” dedi.

İki yıllık faaliyet raporunda Stuttgart 21’e karşı devam eden direniş, konut sorunu, ırkçılığa ve işten atılmalara karşı mücadele, kültürel çalışmalar aktarıldı. Dost-Der’in işçiler arasında haklı saygınlığı kongrede bir kez daha belirgin şekilde dikkat çekti.

Bu bölümde işçi temsilcileri söz alarak görüşlerini dile getirdiler. Sindelfingen Mercedes fabrikasında işyeri işçi temsilcisi olan Oktay Güler konuşmasını “Uzun yıllardır DİDF’i tanımaktayım ve zaman zaman birlikte yaptığımız güzellikler oldu. Irkçılığa karşı mücadelede fabrikalardaki çalışma önemlidir. Ve biz işçileri yakından ilgilendiren bir süreci, toplul iş sözleşmeleri sürecinin içinde bulunuyoruz. Kendi sorunlarımıza sahip çıkarsak gelecek için kazanımlarımız olabilir. Sendikalar ve DİDF gibi kurumlara üyelik, ortak mücadeleye katkı olacaktır” sözleriyle tamamladı.

ÖZEL TÜRKİYE DUYARLILIĞI

Diğer taraftan kongrede tartışılan bir diğer konu ise  Türkiye’deki özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesiyle dayanışma oldu.Tartışmalarda Türkiye kökenli işçilerin geleceği yaşadığı ülke Almanya’da ararken, Türkiye’de olup bitenlere kaygısız kalmadığına, bu konuda önemli bir duyarlılığın devam ettiğine de işaret edildi.

Tartışmalarda “Türkiye gelinen yerde gazeteci, öğrenci ve mücadele edenler için açık cezaevine durumuna getirilmek isteniyor. Buna rağmen işçi ve emekçiler, gençlik ve kadınlar daha güzel bir yaşam kavgasında vazgeçmediler. Bizler de burada Türkiye’deki gelişmelere bağlı olarak dayanışma temelinde çalışmalar sürdürmeye çalıştık. Hakları için günlerce direnerek kazanım elde eden Flormar işçileri için işyerlerinde bir imza kampanyası açılarak küçük miktarda maddi destek işçilere gönderildi” ifadelerine yer verildi.

Üye ve misafirlerin söz alarak tartışmalara katılmalarının ardından faaliyet ve mali raporlar aklandı. Yeni yönetim, denetleme ve DİDF kongresine delege seçimleri ile yeni dönem için öneriler getirildi.

Yeni yönetim adına Abidin Özcan söz alarak, “40 yıllık birikiminin getirdiği bilinçle önümüzdeki yıllarda daha hedefli, daha kitlesel bir çalışma sürdürme ısrarımızdan vaz geçmeyeceğiz” sözleriyle katılımcılara teşekkür etti. Özcan, ayrıca herkesi 15 Şubat’ta ırkçı parti AfD’nin Böblingen de yapacağı kongreyi protesto eylemine katılmaya çağırdı.  

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Erdoğan Türk okulları açmak istiyor: Almanya için zenginlik mi?

Türkiye'nin Almanya'da okul kurma talebi Almanya’yı karıştırdı. Ankara'nın “okul girişimini” girişimlerini destekleyenler kadar karşı çıkanlar da var.

Tüm Haberler

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.
dd

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd

Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs önlemlerinden TRT sanatçıları da etkilendi.
dd

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.
dd

DİDF ve Sidar Çarman: “Kadın mücadelesi insanlık mücadelesidir”

Almanya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Stuttgart kentindeki mitingte Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı adına konuşan sendikacı Sidar Çarman “Biz kadınların mücadelesi aslında bütün insanlığın mücadelesidir” dedi.
dd