Yaşam 40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği, 40ıncı mücadele yılında 27inci olağan kongresini gerçekleştirdi. Bad Cannstatt belediye salonunda düzenlenen kongreye Almanya Sendikalar Birliği (DGB), gençlik merkezi Jugendring, VVN, Barış İnisiyatifi, Mücadeleci Sendikacılar Platformu, Sol Parti temsilcilerinin yanı sıra Mercedes, Bosch, Esprit, Mahle’den işyeri işçi temsilcileri de katıldılar.

İki bölüm olarak devam kongrenin birinci bölümünde kurum ve işyeri işçi temsilcileri söz alarak Stuttgart DİDF ile birlikte sürdürmüş oldukları çalışmalara dikkat çektiler.

DGB Başkanı Philipp Vollrath “DİDF bizim 40 yıllık dostumuz. Irkçılığa, savaşa ve silahlanmaya karşı birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Yaşasın enternasyonal dayanışma” derken, Stuttgart Jugend Ring Jörg Sander de “DİDF gençlik derneğiyle birlikte çalışıyoruz. Özelikle ırkçılığa karşı haftada iki yıldır futbol turnuvası ile yer almaktasınız. Bu bizim içinde önemli. Bad Cannstatt’ta gerçekleştirilen sokak şenliği, Yükselişte olan sağa karşı dayanışmacı eylemler gereklidir” diye konuştu.

Öte yandan divan üyeliği yapan Waiblingen Bosch fabrikası İşyeri İşçi Temsilciliği Başkanı Gürhan Ağ kongrede bir konuşma yaptı. Ağ’ın “DİDF Stuttgart’ın işçilere yönelik çalışması mücadele için çok anlamlı. İşten atmaların ve TİS sürecinde olduğu bir süreçte ne güzel ki kongrenizde işçi havası esmekte. DİDF‘in çalışmalarını yakından izlemeye ve destek vermeye devam edeceğim” sözleri alkışlarla karşılandı.

DOST-DER VE İŞÇİLER

İkinci bölümün açılış konuşmasını politik bir değerlendirmeyle DİDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi yaptı. Ekşi konuşmasında “Siyasal gericilik ve faşizm eğilimi birçok ülkede yükselirken, ırkçılık, şövenizm ve aşırı sağ partiler güçleniyor. Dünyanın birçok ülkesinde ifade, toplantı, gösteri, basın, siyasal ve sendikal örgütlenme özgürlükleri sınırlanıyor. İşçi ve emekçilerin mücadeleyle elde ettikleri tüm kazanımlar bir bir yok ediliyor. Buna karşı mücadele etme eğilimi birçok ülkede güç kazanmakta. Ortadoğudan, Latin Amerika ülkelerine, Fransa ve Almanya’ya kadar emekçiler hareket halindeler. Böyle bir süreçte DİDF üyesi dernekler kongrelerini yapmaktalar. Stuttgart derneğimiz işçi ve sendikal çalışma, Alman örgütleri ile birlikte hareket etmede önemli çalışmalar sürdürmektedir” dedi.

İki yıllık faaliyet raporunda Stuttgart 21’e karşı devam eden direniş, konut sorunu, ırkçılığa ve işten atılmalara karşı mücadele, kültürel çalışmalar aktarıldı. Dost-Der’in işçiler arasında haklı saygınlığı kongrede bir kez daha belirgin şekilde dikkat çekti.

Bu bölümde işçi temsilcileri söz alarak görüşlerini dile getirdiler. Sindelfingen Mercedes fabrikasında işyeri işçi temsilcisi olan Oktay Güler konuşmasını “Uzun yıllardır DİDF’i tanımaktayım ve zaman zaman birlikte yaptığımız güzellikler oldu. Irkçılığa karşı mücadelede fabrikalardaki çalışma önemlidir. Ve biz işçileri yakından ilgilendiren bir süreci, toplul iş sözleşmeleri sürecinin içinde bulunuyoruz. Kendi sorunlarımıza sahip çıkarsak gelecek için kazanımlarımız olabilir. Sendikalar ve DİDF gibi kurumlara üyelik, ortak mücadeleye katkı olacaktır” sözleriyle tamamladı.

ÖZEL TÜRKİYE DUYARLILIĞI

Diğer taraftan kongrede tartışılan bir diğer konu ise  Türkiye’deki özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesiyle dayanışma oldu.Tartışmalarda Türkiye kökenli işçilerin geleceği yaşadığı ülke Almanya’da ararken, Türkiye’de olup bitenlere kaygısız kalmadığına, bu konuda önemli bir duyarlılığın devam ettiğine de işaret edildi.

Tartışmalarda “Türkiye gelinen yerde gazeteci, öğrenci ve mücadele edenler için açık cezaevine durumuna getirilmek isteniyor. Buna rağmen işçi ve emekçiler, gençlik ve kadınlar daha güzel bir yaşam kavgasında vazgeçmediler. Bizler de burada Türkiye’deki gelişmelere bağlı olarak dayanışma temelinde çalışmalar sürdürmeye çalıştık. Hakları için günlerce direnerek kazanım elde eden Flormar işçileri için işyerlerinde bir imza kampanyası açılarak küçük miktarda maddi destek işçilere gönderildi” ifadelerine yer verildi.

Üye ve misafirlerin söz alarak tartışmalara katılmalarının ardından faaliyet ve mali raporlar aklandı. Yeni yönetim, denetleme ve DİDF kongresine delege seçimleri ile yeni dönem için öneriler getirildi.

Yeni yönetim adına Abidin Özcan söz alarak, “40 yıllık birikiminin getirdiği bilinçle önümüzdeki yıllarda daha hedefli, daha kitlesel bir çalışma sürdürme ısrarımızdan vaz geçmeyeceğiz” sözleriyle katılımcılara teşekkür etti. Özcan, ayrıca herkesi 15 Şubat’ta ırkçı parti AfD’nin Böblingen de yapacağı kongreyi protesto eylemine katılmaya çağırdı.  

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd