Yaşam 40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği, 40ıncı mücadele yılında 27inci olağan kongresini gerçekleştirdi. Bad Cannstatt belediye salonunda düzenlenen kongreye Almanya Sendikalar Birliği (DGB), gençlik merkezi Jugendring, VVN, Barış İnisiyatifi, Mücadeleci Sendikacılar Platformu, Sol Parti temsilcilerinin yanı sıra Mercedes, Bosch, Esprit, Mahle’den işyeri işçi temsilcileri de katıldılar.

İki bölüm olarak devam kongrenin birinci bölümünde kurum ve işyeri işçi temsilcileri söz alarak Stuttgart DİDF ile birlikte sürdürmüş oldukları çalışmalara dikkat çektiler.

DGB Başkanı Philipp Vollrath “DİDF bizim 40 yıllık dostumuz. Irkçılığa, savaşa ve silahlanmaya karşı birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Yaşasın enternasyonal dayanışma” derken, Stuttgart Jugend Ring Jörg Sander de “DİDF gençlik derneğiyle birlikte çalışıyoruz. Özelikle ırkçılığa karşı haftada iki yıldır futbol turnuvası ile yer almaktasınız. Bu bizim içinde önemli. Bad Cannstatt’ta gerçekleştirilen sokak şenliği, Yükselişte olan sağa karşı dayanışmacı eylemler gereklidir” diye konuştu.

Öte yandan divan üyeliği yapan Waiblingen Bosch fabrikası İşyeri İşçi Temsilciliği Başkanı Gürhan Ağ kongrede bir konuşma yaptı. Ağ’ın “DİDF Stuttgart’ın işçilere yönelik çalışması mücadele için çok anlamlı. İşten atmaların ve TİS sürecinde olduğu bir süreçte ne güzel ki kongrenizde işçi havası esmekte. DİDF‘in çalışmalarını yakından izlemeye ve destek vermeye devam edeceğim” sözleri alkışlarla karşılandı.

DOST-DER VE İŞÇİLER

İkinci bölümün açılış konuşmasını politik bir değerlendirmeyle DİDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi yaptı. Ekşi konuşmasında “Siyasal gericilik ve faşizm eğilimi birçok ülkede yükselirken, ırkçılık, şövenizm ve aşırı sağ partiler güçleniyor. Dünyanın birçok ülkesinde ifade, toplantı, gösteri, basın, siyasal ve sendikal örgütlenme özgürlükleri sınırlanıyor. İşçi ve emekçilerin mücadeleyle elde ettikleri tüm kazanımlar bir bir yok ediliyor. Buna karşı mücadele etme eğilimi birçok ülkede güç kazanmakta. Ortadoğudan, Latin Amerika ülkelerine, Fransa ve Almanya’ya kadar emekçiler hareket halindeler. Böyle bir süreçte DİDF üyesi dernekler kongrelerini yapmaktalar. Stuttgart derneğimiz işçi ve sendikal çalışma, Alman örgütleri ile birlikte hareket etmede önemli çalışmalar sürdürmektedir” dedi.

İki yıllık faaliyet raporunda Stuttgart 21’e karşı devam eden direniş, konut sorunu, ırkçılığa ve işten atılmalara karşı mücadele, kültürel çalışmalar aktarıldı. Dost-Der’in işçiler arasında haklı saygınlığı kongrede bir kez daha belirgin şekilde dikkat çekti.

Bu bölümde işçi temsilcileri söz alarak görüşlerini dile getirdiler. Sindelfingen Mercedes fabrikasında işyeri işçi temsilcisi olan Oktay Güler konuşmasını “Uzun yıllardır DİDF’i tanımaktayım ve zaman zaman birlikte yaptığımız güzellikler oldu. Irkçılığa karşı mücadelede fabrikalardaki çalışma önemlidir. Ve biz işçileri yakından ilgilendiren bir süreci, toplul iş sözleşmeleri sürecinin içinde bulunuyoruz. Kendi sorunlarımıza sahip çıkarsak gelecek için kazanımlarımız olabilir. Sendikalar ve DİDF gibi kurumlara üyelik, ortak mücadeleye katkı olacaktır” sözleriyle tamamladı.

ÖZEL TÜRKİYE DUYARLILIĞI

Diğer taraftan kongrede tartışılan bir diğer konu ise  Türkiye’deki özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesiyle dayanışma oldu.Tartışmalarda Türkiye kökenli işçilerin geleceği yaşadığı ülke Almanya’da ararken, Türkiye’de olup bitenlere kaygısız kalmadığına, bu konuda önemli bir duyarlılığın devam ettiğine de işaret edildi.

Tartışmalarda “Türkiye gelinen yerde gazeteci, öğrenci ve mücadele edenler için açık cezaevine durumuna getirilmek isteniyor. Buna rağmen işçi ve emekçiler, gençlik ve kadınlar daha güzel bir yaşam kavgasında vazgeçmediler. Bizler de burada Türkiye’deki gelişmelere bağlı olarak dayanışma temelinde çalışmalar sürdürmeye çalıştık. Hakları için günlerce direnerek kazanım elde eden Flormar işçileri için işyerlerinde bir imza kampanyası açılarak küçük miktarda maddi destek işçilere gönderildi” ifadelerine yer verildi.

Üye ve misafirlerin söz alarak tartışmalara katılmalarının ardından faaliyet ve mali raporlar aklandı. Yeni yönetim, denetleme ve DİDF kongresine delege seçimleri ile yeni dönem için öneriler getirildi.

Yeni yönetim adına Abidin Özcan söz alarak, “40 yıllık birikiminin getirdiği bilinçle önümüzdeki yıllarda daha hedefli, daha kitlesel bir çalışma sürdürme ısrarımızdan vaz geçmeyeceğiz” sözleriyle katılımcılara teşekkür etti. Özcan, ayrıca herkesi 15 Şubat’ta ırkçı parti AfD’nin Böblingen de yapacağı kongreyi protesto eylemine katılmaya çağırdı.  

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd