Kültür 3000 yıllık bir Anadolu savaşı: Arkeolog James Mellaart’ın fantezi dünyası

3000 yıllık bir Anadolu savaşı: Arkeolog James Mellaart’ın fantezi dünyası

İngiliz prehistoryen James Mellaart’ın evinde Şubat 2018’de yapılan bir inceleme ünlü arkeoloğun 3000 yıllık olduğunu iddia ettiği metinleri kendisinin oluşturduğunu ortaya koydu. Mellaart’ın evinden elde edilen notlar ve taslak metinlere dair bir değerlendirme “Proceedings of the Dutch Archaeological and Historical Society”de yayınlandı.

Anadolu’nun tarih öncesine yönelik araştırmalar ve farklı yorumlarla ilgili yeni gelişmeler, Küçük Asya’nın bilinenden çok daha karmaşık ve zengin bir geçmişi olduğunu yeniden hatırlatıyor. Bu arada geçmişin değerlendirilmesinde yararlanılan bazı malzemelerin kökeniyle ilgili tartışmalar da sürüyor. 2012 yılında 87 yaşında ölen dünyaca ünlü prehistoryen James Mellaart bu tür tartışmaların merkezinde yer alan bir isimdi.

İngiliz prehistoryen vefatından önce bazı önemli taslak metinleri hemen yayınlanmak üzere işaretlemişti. Ancak, Şubat 2018’de Mellaart’ın evinde günler süren bir inceleme sonunda, Mellaart’ın oğlu ve varisi Alan ile İsviçreli arkeolog Eberhard Zangger, Mellaart’ın söz konusu metinleri kendi ürettiğine dair kuşku bırakmayacak ipuçları ile karşılaştılar. Bu konudaki kapsamlı bilimsel değerlendirme “Talanta – Proceedings of the Dutch Archaeological and Historical Society”de yayınlandı. Tutanakların 220 sayfalık 50’nci cildindeki tüm makalelerin Mellaart’ın evinden elde edilen belgeler ile ilgili olduğuna dikkat çekildi.

Mellaart, Türkiye’de aralarında Beycesultan, Hacılar ve Çatalhöyük’ün olduğu Neolitik ve Tunç Çağı yerleşimlerinin keşif ve kazıları ile isim yapmış bir bilimadamıydı. Henüz 30’lu yaşlarını sürerken dünyadaki en ünlü arkeolog olarak kabul ediliyordu. Öte yandan, 1959 ve sonrasında adı skandallarla anılmaya başladı. Meslektaşları pek çok defa onu bulguları tahrif etmekle suçladılar, ancak bu iddialar ispatlanamadı. Mellaart’ın evinden çıkan ve yayınlanmış olan belge ve notlar bu iddialara çeşitli yönlerden açıklık kazandırıyor.

EBERHARD ZANGGER’İN SAPTAMALARI

Dr. Eberhard Zangger, James Mellaart ve bulgularına dair bir değerlendirme yaparak, bazı noktalara dikkat çekti. Zangger’e göre, Beycesultan, Hacılar ve Çatalhöyük kazılarında ortaya çıkarılan ve yerinde kataloglanan eserler elbette gerçekti. Çoğu dünyaca ünlü olan bu objeler Türkiye’deki arkeoloji müzelerinde sergilenmektedir. “Mellaart’ın fiziksel eserlerin sahtesini ürettiğine dair bir bulgu yoktur. Onun ‘yaratıcı’ çalışmaları çizim ve metinlerle sınırlı görünmektedir” diyen Dr. Zangger, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mellaart’ın Çatalhöyük kazılarının tamamlanmasından yirmi yıl sonra yayınladığı ‘restore edilmiş’ duvar resimlerinin tümü (70 civarında resim) kesinlikle sahteydi. Çatalhöyük’teki bazı odaların duvarlarında gerçekten de duvar resimleri vardı. Bunlar kazılar sırasında belgelenmişlerdi ve şu an müzelerde sergilenmektedirler. Sonradan ortaya çıkarılan panoramik manzaralar ise tümüyle Mellaart’ın icadıydı.

Tümüyle sahte olan başka bir belge de sözde Beyköy Metni’dir. 1993 yılından sonra James Mellaart – bazen akademik yayınların içinde – Batı Anadolu’da bulunmuş büyük bir Geç Tunç Çağı çiviyazısı belgesinin İngilizce çevirisine sahip olduğunu iddia etti. Gerçekte ise, Mellaart’ın yirmi yıl boyunca, bu metni adım adım kendisinin oluşturduğu anlaşılmaktadır. Alan Mellaart ile birlikte bu metni kurmak için gerekli olan not ve taslaklara ulaştık.

Mellaart’ın sahtecilik ile suçlandığı ilk büyük skandal 1959 yılında yayınlanmış olan sözde Dorak Hazinesi ile ilgiliydi. Mellaart’ın evinde bu hazine ile ilgili yayınlanmamış taslak bir kitap bulundu, ancak bu eserlerin Mellaart tarafından uydurulduğuna dair yeni ve net bir kanıt elde edilemedi. Yine de, Mellaart’ın bugün hayatta olan meslektaşları böyle bir hazinenin hiçbir zaman var olmadığını düşünmektedir. Mellaart’ın eserleri gördüğünü iddia ettiği evde de eserlerin izine rastlanmamıştı.”

Yine Mellaart’ın evinde bulunan, büyük Luvi hiyeroglif yazıtının kökeninin net olmadığına işet eden Dr. Zangger, Talanta’nın güncel sayısındaki çoğu makalenin bu belge ile ilgili olduğunu hatırlattı. Hollandalı dilbilimci Fred Woudhuizen ile bu belgenin gerçek olduğuna işaret eden çok sayıda kanıt ortaya koyduklarını belirten İsviçreli arkeolog Dr. Zangger, “Örneğin, metinde yer alan ‘büyük prens’ hiyeroglif işareti metnin günışığına çıktığı 1989 yılında bilinmiyordu, ancak 2001 yılında bir Luvi taş yazıtında bulundu. Eğer Mellaart bu yazıtı kendi üretmiş olsaydı, yıllar sonra gerçekliği onaylanacak bir hiyeroglif işareti icat etmiş olurdu” görüşünü de dile getirdi.

Eberhard Zangger’in 58 sayfalık “James Mellaart’s Fantasies” raporu PDF olarak şu adresten ücretsiz indirilebiliyor: https://luwianstudies.academia.edu/EZangger

Daha fazla bilgi için, “https://luwianstudies.org” adresine başvurmak mümkün.

HALKWEB-ZÜRİH/FRANKFURT

Kaynak ve görsel malzeme: www.luwianstudies.org

 

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd