Ekonomi 3 milyardan fazla zarar: Alman devinde büyük tasfiye

3 milyardan fazla zarar: Alman devinde büyük tasfiye

Uzun süredir krizle mücadele eden Alman bankası Deutsche Bank 2022 yılına dek 18 bin kadroyu bünyesinden atmaya hazır.

Son yıllarda sürekli olumsuz mali bilançoları ile gündeme gelen Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, bu gidişatın önüne geçebilmek amacı ile yapısal değişiklik kararı aldı. Banka Yönetim Kurulu Başkanı Christian Sewing, son olarak 3,15 milyar avro tutarında bir zarar açıklayan bankanın 2022 yılına dek sürecek bir yeniden yapılanma sürecine gireceğini açıkladı.

DW Türkçe’nin haberine göre, söz konusu restorasyon planı doğrultusunda küresel çapta yaklaşık 18 bin Deutsche Bank kadrosuna çıkış verilecek. Bunların ülkelere göre dağılımı henüz kamuoyu ile paylaşılmadı, ancak dünya genelinde personel sayısının 74 bine düşürülmesi öngörülüyor. Yeniden yapılandırma için gerekli olan masrafların yılın ikinci çeyreğinde işleme koyulacağını ifade eden Sewing, “Yapısal tadilatın getirdiği bu yük olmasa Deutsche Bank kârda olurdu” dedi.

YAPISAL DÖNÜŞÜMÜN MALİYETİ 7,4 MİLYAR AVRO

Christian Sewing açıklamasında, Deutsche Bank’ın yapısal değişiklik için yapılan harcamalar çıkarıldığında 441 milyon avro brüt kârda olduğunu, vergilerin düşülmesinden sonra da net kârın 231 milyon olarak kaydedildiğini ifade etti. Elde edilen bu kârda Deutsche Bank bünyesindeki varlık yönetim iştiraki DWS’in büyük payı olduğunu belirten Sewing, bu şirketin kâr oranını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artırarak 112 milyon avro kazanç elde ettiğini duyurdu. Deutsche Bank Yönetim Kurulu Başkanı Christian Sewing, bankanın milyarlarca avro zarar etmesine neden olan yatırım bankacılığı faaliyetlerinin azaltılacağını ve söz konusu yapısal değişiklikler için gerekli olan 7,4 milyar avroluk kaynağın kendi varlıklarından temin edileceğini vurguladı.

GİRİŞİM BANKACILIĞINA AĞIRLIK VERİLECEK

Diğer yandan Deutsche Bank, Sewing’in dile getirdiği verilere göre, çekilme kararı aldığı dünya borsalarında üçte bir oranında büyük bir kayıp yaşadı. Ancak bankanın şahsi ve kurumsal müşterileri üzerinden yaptığı işlemlerle, varlık yönetimi hizmetleri üzerinden, 2018 yılına kıyasla daha düşük olmakla beraber, önemli miktarda gelir elde ettiği belirtiliyor. Üç yıl üst üste zarar ettikten sonra 2018’de az miktarda kar açıklayan Deutsche Bank’ın 2019’u da büyük bir kayıpla bitirmesi bekleniyor. Christian Sewing, planlanan yapısal dönüşümün ardından hedeflerinin, KOBİ’lere, aile şirketlerine ve çok uluslu şirketlere destek olacak girişim bankacılığına ağırlık vermek olduğunu bildirdi.

HALKWEB – FRANKFURT

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd