Siyaset Şimdi de imamlar Türkçe dersi verecek: Avrupa Türklerinde kimlik ve anadili gerginliği

Şimdi de imamlar Türkçe dersi verecek: Avrupa Türklerinde kimlik ve anadili gerginliği

Almanya’da uzmanlar uzun zamandan bu yana Türk Dili ve Türk Kültürü derslerinin, anadili eğitiminin ve Türk çocuklarının adeta kaderlerine terk edildiği yönünde alarm veriyorlar. Türkçe derslerinin cami derneklerinin çatısı altında yapılma hesapları, Türk toplumunu tedirgin etti.

T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) imamların Türkçe dersi vermesine imkân sağlayan projesine sert tepkiler geliyor. Uzmanlar, Alman tarafının yıllardır Türk çocuklarının anadili dersleri ile ilgili taleplerine gereken şekilde kulak kabartmadığını ve bunun da asimilasyon politikalarının bir parçası olabileceği anlamına geldiğini kaydederken, Türk tarafının bu son hamle ile kimliğini ve dilini tamamen yitirebileceğini hatırlatıyorlar.

“Türkçe öğreticiliği tek sertifikaya sığdırılamaz. İmamlar dil değil, din dersi versin!” diyen Dr. Ali Sak, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB), Yunus Emre Enstitüsü ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile Uluslararası İlahiyat Programı mezunu din görevlilerine yönelik düzenlenen Türkçe Öğreticiliği Eğitim Programı’nın Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin cami derneklerinin çatısı altına sokulması anlamına geldiğini vurguladı.

CAMİ DERNEKLERİNE DESTEK SAĞLANIYOR

HALKWEB’in konuya ilişkin sorularını yanıtlayan ve Türkçe için en doğru adres olarak Alman müfredatını gösteren Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak’ın Almanya’daki Türkçe alarmı ve imamların Türkçe dersi verebilmesini öngören hamleyle ilgili aktardıklarından satır başları şöyle:

“Uluslararası İlahiyat Programı mezunu din görevlilerine yönelik düzenlenen Türkçe Öğreticiliği Eğitim Programı’nı , YTB’nin başlattığı Anadolu Okulları’nın bir parçası olarak görüyorum. Bu hamle ile cami derneklerine Türkçe dersi desteği ve o derneklerdeki imamlara ders verebilme imkânı sağlanacaktır.

T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) imamların Türkçe dersi vermesine imkân sağlayan projesinei sosyal medyadan böyle duyurdu

DEVLET ELİYLE BİNDİĞİMİZ DALI KESİYORUZ

YTB’nin bu adımı ile Almanya gibi ülkelerde eyalet hükümetleri sorumluluğu altındaki ve zaten ilginin her geçen gün azaldığı Türkçe derslerine katılımı düşüreceğine, hatta düşüşü de hızlandıracağına inanıyorum. Yani devlet eliyle bindiğimiz dalı kesmiş olacağız. NRW gibi eyaletlerde yürürlüğe girerse DİTİB derneklerinde imamlar Türkçe dersi vermeye kalkarsa, okullardaki Türkçe derslerine katılım hızlı bir şekilde düşecek ve ileride de tamamen yok olacak diye düşünüyorum.

Ayrıca imamlara Türkçe ders verme yetkisi ile yine belirli bir siyasi kesime siyasi fayda sağlanacak. YTB için Türkçe bahane, hatta söz konusu bile değil, Almanya’da bu yolla Türkiye kökenli gençleri belirli derneklere bağlayarak, siyasi yelpazeleirne de insan kazanacaklar.

TÜRKÇE’NİN HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖREBİLMESİNİN YOLU MÜFREDAT

İşte tüm bunlara fırsat vermemenin en sağlıklı yolu Türkçe’nin Almanya’da seçmeli zorunlu yabancı dil dersi statüsünde müfredata alınmasıdır. Ayrıca Türkiye kökenli sivil toplum kuruluşlarının bazı temsilcileri Türkçe’nin müfredata alınmasının asimilasyona yol açtığını iddia ediyorlar, ama esas bu olmazsa Türkçe cami derneklerinin elinde kaybolup gidecek, saygınlığını ve prestijini yitirecek.

Ayrıca halihazırda değişik eyaletlerde Eğitim Bakanlığı gözetimi ve denetiminde verilen Türkçe derslerinin müfredatında Türk kültürü ve tarihi kısmen de olsa yer almakta.

İMAM, RAHİP DİL DERSİ VERMEZ

Söyler misiniz bir imam Türkçe dersini bir sertifika ile ne kadar sağlıklı ve doğru verebilir? Hiçbir ülkede imam, rahip veya papaz dil dersi vermiyor, din dersi veriyor. Dil dersini çorbaya çevirmeyelim. Dilin prestijini merdiven altı ya da arka bahçe kuruluşlara verirsek, anadilimizi tamamen yok etmiş oluruz. Prestiji kaybedersek, bu dersler de kaybolacaktır. Biz Türk dilinin ve kültürünün prestijini artırmanın yollarını aramalıyız. Bunun için de Almanya’daki Türk Toplumu’nun, sivil toplumun böylesi tehlikeli projelere karşı çıkması gerekiyor.

“YTB’YE DEFALARCA ENDİŞELERİMİZİ DİLE GETİRDİK”

YTB’ye çeşitli defalar endişelerimizi dile getirdik, konsolosluklar, ataşelikler aracılığıyla da sürekli kaygılarımızı tekrarlıyoruz. YTB ise Türk sivil toplum kuruluşlarının, uzmanların Türkçe ile ilgili tüm uyarılarına kulaklarını tıkıyor. Velileri bilinçlendirmek için, Alman siyasetinde Alman toplumunda aktif olmak için de projeler sunduk. Veli akademisi konusundaki önerilerimize de sıcak bakmadılar. Kulaklarını tıkamaları, “Biz bildiğimizi okuruz” anlamına geliyor, ne yazık ki.

Bunun sonuçlarına da, ne yazık ki, Türk toplumu katlanmak zorunda kalacak. Tüm bu tehlikelerin yanı sıra Türkçe dersleri cami derneklerine indirildiğinde tarikat tehlikesini de beraberinde getirecektir.

Bundan sadece Türk toplumu değil Almanya da zarar görecektir. Eğer bu konuda ısrar ederlerse Türkçe derslerini, dil derslerini görünürlükten gizliliğe çekmiş olurlar. Denetimsiz bir olgunun içine vermiş, sahipsiz bırakmış olurlar.

TÜRKOLOJİ BÖLÜMLERİNE VE KÜRSÜLERE FİNANS DESTEĞİ

Yurt dışında yaşayan gençlerimizin sözde Türkçeyi unutmamaları ve Türkçe kaynaklara erişimlerini kolaylaştırmak için açıldığı ileri sürülen Anadolu Okuma Evleri’ne bir bakalım. İyi de, dernekler çatısı altındaki bu faaliyetlerin denetimini kim yapacak? YTB bu merkezlere finans desteği sunuyor. YTB oraya harcadığı parayı üniversitelerde Türkoloji bölümleri, kürsüler için sunsaydı, Türkçe’nin geleceği için çok daha faydalı adımlar atmış olurdu.

“TÜRKÇE BAHANE, YTB İDEOLOJİK AŞI YAPIYOR”

O yüzden YTB’nin Türkçe ve anadili programlarının gerçeklerden uzak olduğunu ve inandırıcı olmadığını söylemek zorundayız. Türkçe bahane, YTB tarafından ideolojik aşı yapılıyor. Siyasi ideolojilerini aşılamak için yollar geliştiriyorlar. Türkçe mücadelesini Almanya’daki sivil toplum kuruluşları üstlenmeli. YTB gerçekten Türkçe derslerine destek konusunda samimi ise sivil toplum kuruluşları ve konunun uzmanlarıyla yol haritasını birlikte çizmesi gerekir.”

IŞIN TOYMAZ – ESSEN

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Yüksek gelirli Almanlar CMT Stuttgart Fuarı’na akın etti: Türkiye’den milli katılım olmadı

Turizm sektöründe dünyanın dört bir yanından katılımcıların yer aldığı CMT Stuttgart Fuarı’na Türkiye’den milli katılımın olmaması dikkat çekti.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd